הסכם הגרעין קורס? נשיא איראן חסן רוחאני אמר היום (שבת) במהלך מפגש פסגה בינו לבין מנהיגי רוסיה, סין ומדינות אסייתיות נוספות שנערך בדושאנבה בירת טג'יקיסטן, כי בכוונת הרפובליקה האסלאמית להמשיך ולסגת מסיכומי הסכם הגרעין, וזאת בשל חוסר שיתוף פעולה מצד שאר המדינות החתומות על ההסכם.

רוחאני טען כי טהרן לא זיהתה "איתותים חיוביים", מצד המדינות החתומות, ועל כן ימשיך בצעדים החורגים מההסכם. "אנו לא יכולים להישאר היחידים בהסכם", אמר רוחני בפסגה, "זה חיוני שכל הצדדים החתומים עליו יפעלו כדי להשיבו למסלול". רוחאני לא התייחס לתקיפת מכליות הנפט במפרץ עומאן, ולהאשמות האמריקאיות כי איראן עומדת מאחורי התקיפה.

רק לפני חמישה ימים אישרה הוועדה לאנרגיה אטומית, הגוף המפקח על ייצור נשק גרעיני באו"ם, כי איראן האיצה את קצב העשרת האורניום במדינה, אך לא ציין אם איראן הפרה את מחוייבותיה להסכם - קרי העשרת אורניום מעל ל-4%, או החזקה של כמות אורניום מעל למותר. הגידול בהעשרה בא לאחר מתיחות רבה בין הרפובליקה האסלאמית לבין שאר החתומות בהסכם, שנובעות מביקורת מצד הרפובליקה האסלאמית כלפי אירופה - והטענות מצידה שמעצמות היבשת לא פועלות די כדי לפצות את איראן על פרישת ארצות הברית מההסכם והסנקציות שהטיל עליה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

המתקן להעשרת אוראניום באיספהן. צילום: רויטרסהמתקן להעשרת אוראניום באיספהן. צילום: רויטרס

"אירופה לא במקום שבו היא יכולה לבקר את איראן, אפילו לא בתחומים שקשורים לתכנית הגרעין", אמר לאחרונה שר החוץ האיראני ואחד מיוזמי ההסכם מוחמד ג'וואד זריף, וגינה את ארה"ב על מה שכינה "מלחמה כלכלית בוטה" נגד אזרחי איראן. עם זאת, ובניגוד לדברים שאמר היום, רוחאני הביע נכונות להישאר בהסכם במהלך פגישתו עם ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, ואף אמר כי "ההסכם הוא חשוב לביטחון האזור והעולם כולו".שר החוץ הגרמני, שביקר גם הוא בטהרן התייחס להסכם ואמר כי "אנחנו האירופים משוכנעים ששווה לנסות לשמור על הסכם הגרעין".

טרם הגעתו של מאס לטהרן בשבוע שעבר דרש דובר משרד החוץ האיראני עבאס מוסוי מחוייבות אירופית גבוהה יותר לשימור ההסכם: "איראן לא ראתה עד כה צעדים פרקטיים ומוחשיים מכיוון האיחוד האירופי, כדי להציל את הסכם הגרעין שנחתם לפני כארבע שנים".