האם אמריקה עומדת לתקוף באיראן בקרוב? גורמים דיפלומטיים במרכז האו"ם בניו יורק, חשפו בפני מעריב את הערכתם כי ארצות הברית מתכננת לבצע תקיפה טקטית באיראן, בתגובה לתקיפת המכליות במפרץ הפרסי בשבוע שעבר. על פי אותם הבכירים, מאז יום שישי מתקיימים בבית הלבן דיונים בלתי פוסקים בהם משתתפים מפקדי צבא בכירים, נציגי הפנטגון ויועציו של הנשיא דונלד טראמפ. לדברי הגורמים הפעולה הצבאית הנשקלת תהיה הפצצה אווירית על מתקן באיראן הקשור לתוכנית הגרעין שלה. "ההפצצה תהיה קשה ומאסיבית אבל תהיה מוגבלת ליעד מוגדר", אמר דיפלומט מערבי. ההחלטה לבצע פעלה צבאית נגד איראן נידונה בבית הלבן לפני הדיווח האחרון שלפיו איראן עשויה להגדיל את רמת העשרת האורניום.         כמו כן, ציינו אותם הדיפלומטים, ארצות הברית מתכננת לתגבר את נוכחותה הצבאית במזרח התיכון, ובימים הקרובים היא אף תשלח לאזור חיילים נוספים. עוד ציינו הגורמים כי הנשיא טראמפ עצמו לא שש למהלך צבאי נגד איראן, אך הוא איבד את סבלנותו בנושא, ויאפשר למזכיר המדינה מייק פומפאו, שדוחף לפעולה, את מבוקשו. כזכור, פומפאו חזר בימים האחרונים פעמים אחדות על הצהרות חריפות נגד איראן. פומפאו טוען כי אין ספק שההתפוצצויות שאירעו באחרונה במכליות במפרץ בוצעו על ידי איראן.לוחץ לתקיפה. מייק פומפאו, צילום: רויטרס
לוחץ לתקיפה. מייק פומפאו, צילום: רויטרסהאפשרות לתקיפה אמריקאית באה בעת התדרדרות היחסים בין ארצות הברית לאיראן, על רקע פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין לפני שנה, ולחץ הסנקציות על הכלכלה ברפובליקה האסלאמית. בימים האחרונים הודיעה איראן כי בכוונתה לחרוג מהסכם הגרעין שנחתם ב-2015 ולהעשיר אורניום ברמה גבוהה יותר מהרמה המרבית שעליה התחייבה במסגרת הגרעין.  בנוסף לעימות על תוכנית הגרעין האיראנית, ארצות הברית מאשימה את טהרן בניסיון לשלוח את זרועותיה ברחבי המזרח התיכון ולערער את היציבות האזורית בו - מתימן ועד סוריה. 
 
בין השאר בבית הלבן תלו את האחריות על תקיפת מספר מכליות נפט בשבועות האחרונים במפרץ הפרסי על כתפי איראן, ואף פרסמו סרטון בו נראים, לכאורה, לוחמים איראנים מסירים מוקש שלא התפוצץ מספינה שהותקפה. איראן מצידה מאיימת להמשיך בצעדי תגובה לסנקציות האמריקאיות, כל עוד שאר המדינות החתומות על הסכם הגרעין לא מפצות אותה על הנזק הכלכלי הנגרם לה, ואף לפרוש מהסכם ה-NPT, שמונע ממדינות לפתח נשק גרעיני.