נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הסביר הערב (שישי) מדוע ביטל את התקיפה האמריקאית נגד מטרות איראניות בתגובה להפלת המל"ט, וטען כי התוכנית המוצעת הייתה לא מידתית, והייתה מסתיימת בהרג מעל ל-100 איראנים. טראמפ פתח את סדרת הציוצים בהפניית אצבע מאשימה כלפי קודמו בתפקיד, ברק אובמה, על כך שחתם על הסכם הגרעין, התייחס להטלת הסנקציות על הרפובליקה האסלאמית, ועל הנזק הכלכלי שנגרם למדינה וסיפר: "ביום שני האיראנים הפילו מל"ט ששייט מעל המים הבינלאומיים, היינו מוכנים לתקוף שלוש מטרות אתמול בלילה כששאלתי - 'כמה ייהרגו'. '150' ענה לי הגנרל, ו-10 דקות לפני הביצוע ביטלתי את התקיפה"."זה לא מידתי מול הפלת מטוס לא מאוייש, ואני לא ממהר", המשיך טראמפ, "הצבא שלנו הוקם מחדש ומוכן לפעולה כשהוא הטוב בעולם. הסנקציות פוגעות באיראן ואתמול הוטלו עוד. אסור שלאיראן יהיה נשק גרעיני, לא נגד ארצות הברית ולא נגד העולם", סיים הנשיא את דבריו.

מוקדם יותר הודיעו משמרות המפכה האיראניים כי הם נמנעו מלהפיל מטוס אמריקאי שליווה את המל"ט שהופל, ועליו היו 35 אנשי צוות, כך אומר הגנרל אמירלי חאג'יזדה, מפקד זרוע האוויר של משמרות המפכה, על פי דיווח של סוכנות הידיעות תסנים. לדבריו מדובר במטוס P-8, ש"גם הוא נכנס לשטח האווירי שלנו ויכולנו להפיל אותו, אבל לא עשינו זאת".הדברים באים בהמשך לדיווח ברויטרס, לפיו גורמים באיראן אמרו כי הנשיא טראמפ העביר לטהרן מסר דרך עומאן, שאם לא תיפתח במשא ומתן עם וושינגטון, הוא יורה על תקיפה. לדברי הגורמים, המסר של טראמפ היה ש"אנחנו לא רוצים מלחמה אלא שיחות", והוא נתן לטהרן דדליין לתחילת השיחות. 

התשובה האיראנית הייתה שהמנהיג העליון, עלי חמינאי מתנגד לכל צורה של שיחות עם ארצות הברית, אבל הדברים יועברו אליו. עוד אמרו ברפובליקה האסלאמית כי היא ארצות הוזהרה בחומרה מפני ההשלכות האזוריות והבינלאומיות של כל פעולה צבאית אמריקאית. איראן העבירה מסר דומה גם לשגריר שווייץ בטהרן, שנחשב למי שמייצג את ארצות הברית מול משטר האייתוללות. באיראן פרסמו היום תמונות של מה שהמשטר טוען כי הם חלקי המל"ט
האמריקאי שהופל.

חלקי המל"ט שהופל. קרדיט: רויטרס


חלקי המל"ט שהופל. קרדיט: רויטרס


חלקי המל"ט שהופל. קרדיט: רויטרסבתוך כך, גם רוסיה, כצפוי, לוקחת צד בעימות. סגן שר החוץ סרגיי ריאבקוב האשים את ארצות הברית בהגברה מכוונת של המתיחות בין המדינות ושהיא דוחפת את המצב אל סף המלחמה. 

המתיחות בין המדינות, שגם כך גובהה בעקבות סוגיית הגרעין האיראני, הגיעה בימים האחרונים לשיאה, לאחר שבמערב האשימו את איראן בתקיפת מכליות נפט במצרי הורמוז. אתמול הפילה איראן מל"ט אמריקאי, שנטען כי היה בשטח האווירי של איראן ואילו בוושינגטון טענו כי הוא היה בשטח בינלאומי.

בתגובה, הורה הלילה הנשיא טראמפ למטוסי חיל האוויר שלו ולספינות חיל הים להתכונן לתקיפה באיראן אולם החליט ברגע האחרון לבטל אותה, כך על פי הניו יורק טיימס. התקיפה הייתה אמורה להיות נגד מטרות שונות כמו מערכות מכ"ם וסוללות טילים שונות. על פי הדיווח, המסתמך על גורמים בכירים בממשל, המבצע המתוכנן בוטל בשלבים מתקדמים. לדבריהם, המטוסים היו באוויר והספינות הגיעו לאזור המתוכנן, אך נדרשו להסתובב. לא ברור מה גרם לנשיא לשנות את דעתו בנושא, והאם תוכנית התקיפה המתוכננת יכולה עדיין לצאת לפועל. בבית הלבן סירבו להגיב לדיווח, ולדברי העיתון, הם לא נתבקשו לדחות את פרסום הכתבה.

התקיפה האמריקנית באיראן תוכננה ל-2:00 לפנות בוקר וכוונה נגד מספר יעדים איראניים, כך לפי הדיווח. ברשת ABC דווח כי החלטת טראמפ לבטל את התקיפה באיראן הלילה, התקבלה בניגוד לעמדת היועץ לביטחון לאומי בולטון ושר החוץ פומפאו - שתמכו בתקיפה.

רשות התעופה הפדרלית הוציאה הבוקר צו חירום האוסר על חברות התעופה האמריקאיות לטוס מעל חלקים בשטח האווירי של איראן - באזור מיצרי הורמוז ומפרץ עומאן. הצו הוצא בעקבות המתיחות במפרץ, ששיאה בהפלת המל"ט האמריקאי על ידי איראן. בהודעת הרשות נמסר כי "בעת יירוט המל"ט על ידי האיראנים, היו באזור מטוסים אזרחיים רבים". קדמה לכך הודעת חברת התעופה "יונייטד איירליינס", על כך שתשהה את הטיסות בקו ניו ג'רזי מומבאי, שעוברות באזור המדובר.

פקיד בבית הלבן אמר הלילה לרשת CNN האמריקאית כי "יש מחלוקת בין הנשיא דונלד טראמפ שלא חפץ בתגובה לאיראן לבין מזכיר ההגנה ג'ון בולטון שדוחף לכך". הוא ציין כי מזכיר המדינה מייק פומפאו נמצא בין שני הגורמים מבחינת דעתו. לדבריו, המטרה היא ליצור מחדש את ההרתעה, אך המצב עדיין מסוכן ולא יציב".כמו כן, בכירים בפנטגון חשפו שקופית המתעדת, לטענתם, את מסלול הטיסה של הכלי שיורט על ידי איראן. ניתן לראות בשקופית כי בעת היירוט, הוא לא שהה בשטחה של איראן.