פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מצאו ראיות לפעילות רדיואקטיבית במחסן בטהרן אותו חשף ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו באו"ם בחודש ספטמבר ושבו לטענתו איחסנה איראן ציוד וחומרים שהיו קשורים לתכנית הגרעין הצבאית שלה, כך לפי דיווח שפורסם הערב (חמישי) בחדשות 13 בו צוטטו ארבעה פקידים ישראלים בכירים שמעורים בנושא.

בנאומו באו"ם טען נתניהו כי האיראנים הוציאו באוגוסט 2018 מהמחסן האטומי 15 קילוגרם של אורניום מועשר עליו לא הצהירו בפני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. הוא טען אז כי מדובר היה באחד משורה של צעדים שהאיראנים ביצעו כדי "לנקות" את האתר מראיות מרשיעות. האיראנים הכחישו אז את הדברים וטענו כי מדובר במפעל שטיחים והכחישו שנעשתה באתר פעילות גרעינית כלשהיא. 
 

ישראל העבירה לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מידע על המחסן החשוד ופקחי האו"ם ביקרו כמה פעמים במקום. הביקור האחרון של הפקחים היה בחודש מרץ. הם לקחו דגימות קרקע באתר כדי לגלות שרידים לחומרים רדיואקטיביים והחלו להכין דו"ח על ממצאיהם. לפי הפקידים הישראלים הבכירים הבדיקות של פקחי האו"ם התגלו כחיוביות ובשבועות האחרונים אושר הדבר באופן וודאי. 

הצילום שהציג נתניהו באו"ם. צילום: רויטרס

הפקידים הבכירים ציינו כי התגלו במקום ראיות רבות לזיהום רדיואקטיבי שמעיד על כך שהוחזקו במקום חומרים גרעיניים עליהם איראן לא דיווחה. 

אחסנת חומרים וציוד גרעיני באתר סודי ללא דיווח לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הינה הפרה חמורה של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני עליה חתומה איראן. לקביעה רשמית כזו של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית עשויות להיות השלכות מדיניות בינלאומיות מרחיקות לכת ביחס לאיראן. 

עוד על פי הפרסום, בארה"ב ובישראל מקווים שכבר בימים הקרובים הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תפרסם דוח שיכלול את הממצאים המרשיעים ותפיץ אותו לכל המדינות החברות במועצת המנהלים של הארגון. 


אתמול שוחח ראש הממשלה נתניהו בטלפון עם הנשיא טראמפ על הנושא האיראני. זו היתה שיחה שנייה תוך שבוע. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו הביע הערכה על כוונת הנשיא להגביר את הסנקציות נגד איראן.