נשיא סוריה, בשאר אל אסד נפגש אתמול עם בכיר איראני, ודן עמו בדרכים שבאמצעותן ניתן להתמודד עם תקיפות חיל האוויר הישראלי בשטח סוריה, כך דווח היום (שלישי) בעיתון הסורי "אל ווטן", המקורב למשטרו של אסד. בדיווח צוין כי הגורם האיראני הציג בפני המנהיג הסורי יוזמה של המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, להתנהל אל מול "עסקת המאה", שצפוי להציג ממשל טראמפ לאחר הבחירות שייערכו בישראל. 

חמינאי התייחס מוקדם יותר לדיווחים על ניסיון ההשתלטות האיראנית על כלי שיט של איחוד האמירויות, ולתפיסת המכלית האיראנית "גרייס 1" על ידי בריטניה. במסגרת דבריו, הוא גם שלח מסר למנהיגי אירופה, ואמר כי "מאחר ולא מילאתם אחר ההתחייבויות שלכם - נמשיך להפר את המחויבות שלנו להסכם הגרעין".

 
חמינאי. צילום: רויטרסחמינאי. צילום: רויטרס

"הסוגיות התקועות עם מדינות אירופה נובעות מהיהירות שלהן", תקף חמינאי, שהוסיף כי "הבעיה הגדולה של המערב היא היהירות. הם ימשיכו במדיניות שלהם, אם ימצאו שמי שעומדת מוחם היא מדינה חלשה". לדבריו, "עכשיו, בחוצפה כזו, הם מתנגדים להפרה שלנו להסכם, בעוד שהם הפרו את כל 11 הסעיפים שהתחייבו אליהם. איראן וכל הגורמים המאמינים לא ייתנו לדברים האלה לעבור ללא תגובה". בהתייחס לתפיסת המכלית האיראנית על ידי חיל הים הבריטי, אמר המנהיג האיראני כי "בריטניה הרעה ביצעה מעשה פיראטי ימי, גנבה את המכליות שלנו, ולאחר מכן ניסתה לשוות רקע משפטי לפשע שלה". 

המכלית "גרייס 1". צילום: Reuters\jon Nazcaהמכלית "גרייס 1". צילום: Reuters\jon Nazca


ואולם, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר הלילה כי ארצו אינה מעוניינת במלחמה עם ארצות הברית, וציין שהיא תסכים לקיים עמה משא ומתן רק לאחר שהסנקציות אותן הטילה על איראן יוסרו. זריף אמר את הדברים בראיון לרשת NBC האמריקאית, במהלך ביקור בניו יורק לרגל השתתפותו בוועידה של האו"ם.
 
זריף אומנם נקט בגישה מפויסת וציין כי ארצו מעדיפה את דרך הדיפלומטיה על פני מלחמה, אך הדגיש כי למרות זאת "אנשים יודעים שאיראן היא אומה גדולה וגאה, ולא נתייחס בקלות ראש להתקפה צבאית נגדנו".

כזכור, לפני מספר שבועות הואשמה איראן בתקיפת מכליות נפט במפרץ הפרסי ובמקביל היא נמצאת תחת לחץ הסנקציות מצד ארה"ב, שהוביל אותה להודיע כי היא מעשירה אורניום מעבר למותר לה, זאת לאור מה שטענה כחוסר יכולת של מדינות אירופה לעמוד בהתחייבויות שלהן במסגרת הסכם הגרעין.  ארגון חיזבאללה מיקם מחדש חלק מכוחותיו, שהתפרשו לפני כן ברחבי סוריה, בגבול לבנון-סוריה, כך מדווח היום (שלישי) העיתון "א-שרק אל-אווסט" הסעודי היוצא לאור בלונדון. על פי הדיווח, הכוחות העבירו לוחמים ונשק כבד, כולל טילים לטווח קצר וארוך, והקימו נקודות חדשות באזור הגבעות שליד העיירה פליטה באזור אל-קלמון המערבי בפרברי מחוז דמשק.

כזכור, מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, הודיע בראיון לערוץ "אל-מנאר", כי ארגונו הוריד את מספר הלוחמים שנלחמים לצד משטר אסד מאז שנת 2013, לאחר שצבא סוריה חזר לאיתנו. השבוע פורסם, כי ישראל העבירה מסרים לרוסיה בבקשה שיפעלו להוצאת כוחות חיזבאללה מהגולן הסורי, כפי שהם פעלו להרחקת הכוחות האיראניים.

חיזבאללה משנה את מערך כוחותיו בסוריה

בתוך כך, ארגון חיזבאללה מיקם מחדש חלק מכוחותיו, שהתפרשו לפני כן ברחבי סוריה, בגבול לבנון-סוריה, כך מדווח היום (שלישי) העיתון "א-שרק אל-אווסט" הסעודי היוצא לאור בלונדון. על פי הדיווח, הכוחות העבירו לוחמים ונשק כבד, כולל טילים לטווח קצר וארוך, והקימו נקודות חדשות באזור הגבעות שליד העיירה פליטה באזור אל-קלמון המערבי בפרברי מחוז דמשק.

כזכור, מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, הודיע בראיון לערוץ "אל-מנאר", כי ארגונו הוריד את מספר הלוחמים שנלחמים לצד משטר אסד מאז שנת 2013, לאחר שצבא סוריה חזר לאיתנו. השבוע פורסם, כי ישראל העבירה מסרים לרוסיה בבקשה שיפעלו להוצאת כוחות חיזבאללה מהגולן הסורי, כפי שהם פעלו להרחקת הכוחות האיראניים.

לפי הפרסום, חשיפת המידע המודיעיני בנושא לפני כארבעה חודשים גרמה לעיכוב בהתבססות של חיזבאללה בסוריה, אך לא בלמה את הארגון.