המורדים החות'ים בתימן הזהירו דיפלומטים זרים כי איראן מתכננת מתקפה נוספת בסעודיה, בהמשך למתקפה שביצעה במתקני קידוח הנפט והגז בממלכה לפני כשבוע, כך דווח היום (ראשון) ב"וול סטריט ג'ורנל". על פי הדיווח, ההתקפה האחרונה נכפתה על ידי איראן ולטענת המקורות, המידע באשר לכוונותיה של הרפובליקה האסלאמית הועבר לסעודיה ולארצות הברית.


אם אכן תתרחש מתקפה נוספת, הדבר עלול להוביל להגברת המתחים בין ארה"ב לאיראן ולזינוק במחירי הנפט ברחבי העולם. אתמול אמר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לכתבים בבית הלבן כי הטיל סנקציות חדשות על הבנק המרכזי של איראן בתגובה למתקפה  שבכירים בממשל האמריקאי ניכסו כאחריות של הרפובליקה האסלאמית. טראמפ לא העניק פרטים נוספים לגבי העיצומים.

בתוך כך, שר האוצר האמריקאי סטיב מנוצ'ין באותה שיחה עם כתבים אמר כי הבנק המרכזי של טהרן הוא מקור ההכנסה וההון האחרון של איראן. טראמפ הוסיף ואמר כי האופציה הצבאית עודנה מול איראן, וכי מעולם לא ירדה משולחן הדיונים.

במקביל הודיע הפנטגון כי ארצות הברית תפרוס כוחות צבא נוספים בסעודיה ובאיחוד האמירויות בעקבות המתקפה. שר ההגנה האמריקאי, מארק אספר, אמר כי מדובר בצעד ראשון, וכי הוא אינו פוסל החלטות דומות בהמשך. לדבריו, מדובר בתגובה לפניות מנהיגי סעודיה ואיחוד האמירויות, כחלק מרצונם בחיזוק הביטחון לנוכח איומי איראן. בפנטגון הדגישו כי מדובר בפריסת חיילים הגנתית ומתונה, וכי היא תכלול גם העברת ציוד צבאי נוסף לשתי המדינות. "נפעל כדי להאיץ את מסירת הציוד הצבאי לסעודיה ולאיחוד האמירויות כדי לשפר את יכולתם להתגונן", אמר אספר.

בתוך כך התייחס אתמול שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, למתקפה הסעודית באזור חודיידה שבתימן, ואמר כי פעולה זאת של ריאד מהווה הוכחה לכך שהמשטר הסעודי לא רואה באיראן כאחראית לתקיפה על מתקני הזיקוק שלחברת אראמקו בשבוע שעבר. בציוץ שפרסם זריף, הוא כתב כי "מאז שהמשטר הסעודי האשים את איראן - ללא בסיס - במתקפה על מתקני הנפט שלו, מוזר כי הם בחרו לתקוף דווקא בחודיידה שבתימן, תוך שהם מפירים את הפסקת האש של האו"ם". גם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה התייחס לעימות המחריף בין איראן לסעודיה ואמר כי "במקרה של מלחמה, איראן תשמיד את סעודיה".