השלטון הסיני מתכנן להחליף את מנהיגת הונג קונג קארי לאם, כך דווח הבוקר (רביעי) ב"פייננשיאל טיימס". על פי הדיווח, הסיבה להחלטתם היא ההפגנות האלימות המתקיימות מזה זמן רב נגד ממשלתה. גורמים המעורים בפרטים הסבירו כי במידה והנשיא הסיני שי ג'ינפינג יחליט לעשות זאת, המנכ"ל שיחליף אותה צפוי להישאר בתפקיד עד תום כהונתה ב-2022 ולא בהכרח יישאר בתפקיד למשך כחמש שנים. 
כזכור, המחאה החלה לפני מספרים חודשים, זאת בעקבות ההודעה על שינוי צפוי בחוק ההסגרה. כאמור, ההפגנות נמשכות גם בימים אלה, והדבר הוביל לאחד המשברים החמורים ביותר בעיר-מדינה מאז שעברה לשליטה סינית ב-1997. הצעת החוק, שהועלתה לראשונה באפריל הייתה מאפשרת הסגרת תושבי הונג קונג לסין. ביוני נאלצה הממשלה "להקפיא" את החוק בשל המחאות הנרחבות נגדו. אולם, ההקפאה לא הספיקה למפגינים, שהמשיכו בפעולות המחאה. מאות אלפי אנשים יצאו מדי שבוע לרחובות, ועל אף שנתקלו באלימות מצד המשטרה, שבין השאר, ירתה על המפגינים גז מדמיע וכדורי גומי, דרשו המפגינים זכויות דמוקרטיות מלאות בטריטוריה.

ביטול החוק, הוא אחת מחמש הדרישות המרכזיות עליהן נלחמו הפעילים. הדרישות כוללות ביטול מלא של חוק ההסגרה, הפסקת תיאור ההפגנות כ"הפרות סדר", ביטול כל האישומים נגד המפגינים, הקמת ועדה עצמאית שתחקור את השימוש בכוח ע"י משטרת הונג קונג, והצבעה דמוקרטית על זהות מנהיגי ומחוקקי העיר עד 2020

הונג קונג הייתה קולוניה בריטית עד 1997, אז עברה לשליטת סין תחת מסגרת שלטונית של "מדינה אחת, שתי שיטות", אשר אפשרה להונג קונג מידה מסוימת של אוטונומיה משפטית וכלכלית. לאחר שפעולות המחאה הפרו-דמוקרטיות ב-2014, שזכו לכינוי "תנועת המטריה", לא צלחו, גברו החששות כי הממשל הסיני מקדם הפרות זכויות אדם בהונג קונג. המתנגדים לשינוי בחוק ההסגרה חששו שהוא ישמש לרדיפה אחרי מתנגדי שלטון, יכפיף כל אדם בהונג קונג למערכת המשפטית של סין היבשתית ויחשוף אותו למעצר שרירותי ולעינויים.