נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר היום (שלישי) כי צבא ארה"ב חיסל את אבו אל-חסן אל מוחג'יר, סגנו של מנהיג דאעש, אבו בכר אל בגדאדי. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב טראמפ: "קיבלתי עכשיו אישור שיורשו של אבו בכר אל בגדאדי חוסל על ידי הכוחות האמריקאים. סביר להניח שהוא היה תופס את מקומו".

גורם בכיר במחלקת המדינה האמריקאית אמר אתמול כי אל-מוח'ג'ר נהרג במבצע נפרד. המיליציה הכורדית הסורית טענה עוד ביום ראשון כי אל-מוח'ג'ר נהרג בפשיטה משותפת בין כוחות בהנהגת הכורדים וכוחות ארה"ב בצפון סוריה.

ביום ראשון הודיע נשיא ארה"ב כי מנהיג דאעש, אבו בכר אל בגדדי חוסל במהלך הלילה על ידי כוחות מיוחדים של הצבא האמריקאי. "הלילה ארצות הברית הביאה צדק לטרוריסט מספר 1 בעולם - אבו בכר אל בגדדי מת. הוא היה המייסד והמנהיג של דאעש. ארצות הברית חיפשה אותו במשך שנים רבות. לתפוס אותו היה הדבר הראשון בסדר העדיפויות של המשטר שלי", אמר טראמפ, "הלילה בצפון מערב סוריה כוחותינו עשו זאת באופן מעורר השראה. הם היו נהדרים, צפיתי בזה, אף לוחם לא נפגע אך אחד מהכלבים של הכוח שלנו נפצעו. לוחמיו של אל בגדדי נהרגו עמו".

לטענתו, אל בגדדי נהרג בתעלה כשהוא בוכה וצורח, בעוד שאנשים מסביבו נהרגים ונורים". דאגנו ש-11 ילדים סביבו יוצאו מהבית", אמר, "הוא ברח לתעלה כשהוא לוקח עימו שלושה מילדיו וגזר עליהם דין מוות. הוא משך את חגורת הנפץ על גופו ופוצץ את עצמו". טרמאפ הוסיף: "הגענו לזיהוי ודאי ומוחלט של הגופה של האיש שבילה את השנים האחרונות בהפחדת אנשים בילה את דקותיו האחרונות בפחד ובבהלה. לקחנו גם חומרים מודיעיניים מהזירה".


נשיא ארצות הברית הוסיף בהצהרה המיוחדת כי "מוות של אל בגדדי ממחיש את נחישותינו ומחויבותנו להילחם בטרוריסטים בדאעש ובארגונים אחרים. היכולת שלנו להגיע למקומות היא גדולה מאוד, כמו שהגענו אל בנו של בן לאדן". הוא ציין: "אל בגדדי היה היורש של אל קעידה, דיכא ורצח חפים מפשע, מעולם לא ישן בשלווה. המפלצות האלה לא יחמקו מאיתנו ומדינו של אלוהים". הוא הדגיש: "בתפקידי כמפקד הכוחות העליונים השמדנו את המדינה האסלמית ב-100 אחוז. נמשיך ונרדוף אחרי דאעש עד לסופם. אל בגדדי והלוזרים שעבדו עבורו-אין להם מושג לאן הם נכנסו. הם היו כלבלבים מפוחדים מהזירה".

טראמפ פירט כמה מהפעולות של הארגון לאורך השנים: "טייס ירדני נשרף בכלוב בעודו בחיים כשהוא מצולם ומשודר, רצח העם שביצע הארגון ביזידים במערב עיראק והאופן בו הם כפו על אנשים להתאסלם וערפו את ראשם". לדבריו, זה היה מה שהוא רצה, בזה היה גאה. "מנהיג דאעש היה אדם חולה וחדל אישים ועכשיו הוא איננו יותר. הוא אדם רצחני ואלים ומצא את מותו כשהוא בורח ונמלט, אומלל וצורח. כל זה נעשה בתמיכת מדינות אחרות-רוסיה, טורקיה, סוריה, עיראק והכוחות הכורדים. הם לא ידעו ", אמר, "מודה לאנשי המודיעין המקצועיים שלנו, לחיילים ולטייסים-אתם הטובים ביותר בעולם".

"זה היה לילה גדול לארה"ב ולעולם. רוצח ברוטלי שגרם לכל כך הרבה סבל ואלימות פשוט נעלם והושמד ולעולם לא ירדוף אחרי חפים מפשע. הוא מת כמו פחדן, העולם היום הוא מקום בטוח יותר. אלוהים יברך את אמריקה", סיכם את הצהרתו והחל להשיב לשאלות כתבים: "עקבנו אחריו מספר שבועות, היו מבצעים שבוטלו כי הוא זז ממקום למקום במפתיע, רוסיה הייתה גדולה, עיראק הייתה מצוינת". הוא הוסיף: "כשנכנסתי לתפקיד שאלתי "איפה אל בגדדי"? והמשכתי לשאול. הוא מת כמו כלב, הוא מת כמו פחדן, מיילל ומתפתל,מי שרוצה לאיים על ארה"ב צריך לראות איך הוא מת-כמו פחדן ולא כמו גיבור".

הנשיא נשאל על נסיגת ארצות הברית מסוריה והשיב כי היא לא תבוטל. "המנהרה בה אל בגדדי סיים את חייו קרסה בעקבות הפיצוץ והזיהוי שלו בוצע באמצעות בדיקת DNA בזירה", אמר, "החיילים הצליחו לפרוץ בתוך שניות למתחם בו שהה מנהיג דאעש". הוא ציין כי ידע על התוכניות לבצע את המבצע במשך שלושה ימים. "צפיתי בהם מרחוק ביחד עם גורמים צבאיים בהם מארק האספר מזכיר ההגנה", הסביר.

מפקד בארגון ג'יהאד בצפון מערב סוריה אמר ביום ראשון כי כוחות צבא ארצות הברית שהרגו  את אל בגדדי, לקחו את גופתו יחד עם זו של סגנו. לדבריו, בזירה נמצאו גופות שלושה גברים נוספים ושלוש נשים. המפקד הוסיף כי גם גופה נוספת, שטרם זוהתה באופן סופי אך על פי ההערכה שייכת לסגנו של אל בגדדי, נלקחה גם היא בידי הכוחות האמריקאים.