בתגובה להחלטת הסנאט: נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן איים אתמול (ראשון) לעצור את הפעילות בבסיס האווירי באינג'רליק, שבו שמורים ראשי קרב גרעיניים אמריקאים. בריאיון לערוץ הטלוויזיה הטורקי "האבר", הוא האשים את ממשל טראמפ וכן את רוסיה בכך שלא עמדו בהתחייבויותיהן לסלק את המיליציה הכורדית YPG מצפון-מזרח סוריה. ארדואן הוסיף: "מוכן לספק לממשלה השולטת בבירת לוב את כל הסיוע הצבאי שלו היא זקוקה, בצל ההסלמה בלחימה במדינה".
בהמשך אמר המנהיג הטורקי: "אם הכרחי שננקוט צעד כזה, כמובן שיש לנו את הסמכות לסגור את אינג'רליק במידת הצורך". הוא הזהיר כי טורקיה עשויה לסגור את בסיס המכ"ם בקורצ'יק. "אם הם מאיימים עלינו ביישום הסנקציות הללו, כמובן שנגיב", אמר.

האיומים נשמעים לאחר שביום חמישי האחרון הוחלט פה אחד בסנאט האמריקאי, להכיר ברצח העם הארמני, שהתרחש בין השנים 1915 ל-1923, בו נטבחו מעל מיליון בני אדם על ידי האימפריה העות'ומאנית, במהלך מלחמת העולם הראשונה. ממשלת טורקיה אומנם מכירה בעובדה שאכן בוצעו בתקופת המלחמה מעשי רצח בעם הארמני, אך היא מכחישה כל קשר ישיר לכך וטוענת כי אירועים אלה התרחשו במהלך הקרבות.
ההצעה הועלתה לראשונה בבית הנבחרים של ארה"ב על ידי המפלגה הדמוקרטית בסוף אוקטובר, ועברה ברוב של 405 מול 11 מתנגדים. עם זאת, ההצעה נחסמה פעמים ספורות מלעלות להצבעה בסנאט בגלל התנגדותם של מספר נציגים של המפלגה הרפובליקנית, שמחזיקים שם ברוב המושבים.
המהלך הדרמטי מגיע על רקע היחסים הרעועים בין ארה"ב וטורקיה, שהסלימו בעקבות מחלוקות סביב מלחמת האזרחים בסוריה והקשרים ההדוקים בין הממשל באנקרה לרוסיה, שכוללים בין השאר עסקאות נשק רבות הנוגדות לאמנת נאט"ו. גורם מדיני טורקי מסר כי בעקבות ההחלטה "היחסים בין ארה"ב וטורקיה נמצאים בסכנה".