מנהיגה העליון של איראן, האייתוללה  עלי חמינאי התייחס היום (רביעי) לתקיפת ארצות הברית מיליציות פרו-איראניות בעיראק, ואמר כי "פעולותיה של ארה"ב בעיראק הן נקמה על חיסול דאעש". חמינאי אף תקף את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שהאשים את איראן במהומות מחוץ לשגרירות האמריקאית בבגדד ובהרג האזרח האמריקאי במתקפת הרקטות.

"שוב האיש הזה מאשים את איראן במתקפות. הוא לא יכול לעשות שוב דבר. אם הייתם הגיוניים, מה שאינכם, הייתם רואים שהפשעים שביצעתם בעיראק ובמדינות אחרות גרמו לאומות לשנוא אתכם". חמינאי הוסיף כי "אם איראן תחליט לתקוף מדינה, נעשה זאת בצורה גלויה. אם מישהו יאיים על האינטרס של המדינה שלנו אנחנו לא נהסס ונתקוף בחזרה".

אתמול איים טראמפ בטוויטר כי "איראן תישא במלוא האחריות", בגין המהומות והרג האזרח האמריקאי כאמור. הוא הוסיף כי "אנחנו מצפים מעיראק להשתמש בכוחותיה כדי להגן על השגרירות". עוד לפני כן אמר בשיחה עם עיתונאים כי הוא לא מעוניין במלחמה עם איראן, או צופה התחלה של כזו. "האם אני רוצה? לא. אני רוצה שלום, אני אוהב שלום ואיראן צריכה לרצות את זה יותר מכולם. אז אני לא רואה את זה קורה".

מוקדם יותר הבוקר התחדשו ההפגנות מחוץ לשגרירות ארה"ב בבגדד בירת עיראק, והמפגינים ניסו להצית את הגדר המקיפה אותה, כך דווח ברשת אלג'זירה. בתגובה עשו הכוחות האמריקאים שימוש בגז מדמיע כדי לפזר את המפגינים.

כזכור, אתמול הגיעו אלפי בני אדם לאזור השגרירות האמריקאית על מנת למחות על תקיפת צבא ארה"ב אתרים של מיליציות פרו-איראניות במדינה. על פי דיווחים ערביים, תומכי מיליציות המזוהות עם ארגון חיזבאללה שרפו חומה חיצונית של מבנה השגרירות. על פי דיווח בערוץ "אל-מיאדין", בכירים במשרד החוץ העיראקי הודיעו כי השגריר האמריקאי וצוות עובדי השגרירות פונו מהשגרירות. 

הפגנה מול שגרירות ארצות הברית בבגדד. צילום: רויטרסהפגנה מול שגרירות ארצות הברית בבגדד. צילום: רויטרס

מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו התייחס בראיון שפורסם במהלך הלילה (בין שלישי לרביעי) ברשת פוקס ניוז למתקפה על השגרירות האמריקאית בבגדד ואמר: "טהרן תישא באחריות לכל פעולה באזור". הוא הדגיש כי "בשום שלב לא היתה תוכנית לפנות את השגרירות או להוציא חלק מהכוחות הצבאיים מאזור בעקבות הפיגוע". 

"צריך להתייחס לנושא בהקשר רחב יותר", אמר, "מזה 40 שנה שאיראן מעורבת במעשי טרור ברחבי העולם וחולמת על יכולות לפיתוח נשק גרעיני". פומפאו מתח ביקורת על משטר אובמה וציין: "אנחנו מפעילים לחץ אמיתי וחזק על טהרן, נוודא שיש לנו משאבים להגיב לפעולות שלהם". 

כאמור, שר ההגנה מארק אספר האמריקאי הודיע כי "750 חיילים יישלחו למזרח התיכון באופן מיידי בעקבות תקיפת השגרירות בעיראק". אספר ציין כי אישר "שליחת גדוד חי"ר מכוח התגובה המהירה של הדיוויזיה המוטסת ה-82, ומלבד כוח זה, כוח חי"ר נוסף יישלח בימים הקרובים". בסוכנות הידיעות הצרפתית דווח כי הכוחות ינחתו בכווית.