איראן מציינת היום (שלישי) 41 שנים למהפכה האסלאמית במדינה, ולרגל המאורע מתקיימות עצרות והפגנות רבות משתתפים בבירה טהרן, ובאלפי ערים וכפרים נוספים ברפובליקה האסלאמית.

סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית "אירנא" דיווחה כי נשיא איראן חסן רוחאני וזיינאב סולימאני, בתו של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני שחוסל בחודש שעבר, נוכחים בהפגנה בבירה, בה משתתפים  בכירים איראניים כמו ראשי זרועות השלטון וחברי המפלגות הפוליטיות, מחוקקים ואנשי צבא.

רוחאני נשא דברים בהפגנה ואמר כי "האירועים שהובילו למהפכה האסלאמית הם הוכחה לכוחו האדיר של אלוהים, שמתבטא ברצון העם לבחור את אמונתו. זו הייתה בחירה של האומה".

מפגין עם שלט נגד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בהפגנה בטהרן. צילום: רויטרסמפגין עם שלט נגד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בהפגנה בטהרן. צילום: רויטרס

המהפכה האסלאמית התרחשה בשנת 1979 והפכה את איראן ממדינה אוטוקרטית, פרו-מערבית, מונרכית, תחת שלטונו של השאה מוחמד רזה פהלווי, לרפובליקה אסלאמית-תיאוקרטית תחת שלטון האייתוללה ח'ומייני.

חאסן רוחאני. צילום: רויטרסחאסן רוחאני. צילום: רויטרס

יום השנה ה-41  לכינון המהפכה כמעט חופף ליום בו מציינת איראן 40 ימים למותו של  סולימאני, שחוסל בתקיפה אמריקאית בעיראק, שיחול מחר.

סולימאני חוסל בחודש ינואר ביחד עם אבו מאהדי אל-מוהנדיס, בכיר במיליציה השיעית הפרו-איראנית חשד א-שאעבי, במתקפה אווירית שבוצעה על ידי חיל האוויר האמריקאי לעבר נמל התעופה הבינלאומי בבגדד, בירת עיראק.