פחות מיממה חלפה מאז מותה של שופטת ביהמ"ש העליון בארה"ב רות ביידר גינזבורג, והנשיא דונלד טראמפ כבר קורא למינויו של מחליף. כאמור, סוגיית מינוי השופטים היא דבר משמעותי, שעשוי להשפיע על הבוחרים האמריקאים בנובמבר הקרוב, ולכן עפ"י הדיווחים בארה"ב, הנשיא המכהן כבר מחזיק ברשימת מועמדים לתפקיד. בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי בין המועמדים - שתי שופטות מביהמ"ש לערעורים, בהן אחת ממוצא קובני. טראמפ צפוי ככל הנראה להודיע בימים הקרובים על המחליף. 

דונלד טראמפ בתגובה ראשונה למותה של השופטת רות גינזבורג. צילום: רויטרס

כאמור, הנשיא צייץ מוקדם יותר היום: "יש למנות 'ללא דיחוי' שופט לבית המשפט העליון במקום רות ביידר גינסבורג, שהלכה לעולמה. הוצבנו בעמדת כוח כדי לקבל החלטות עבור האנשים שבחרו בנו בגאווה, והחשוב ביותר תמיד נחשב מינוי שופטים לבית המשפט העליון".

אם טראמפ אכן יצליח למנות שופט שמרן לתפקיד - זה יהיה המינוי השלישי מאז כניסתו לבית הלבן, וכך יתרחב הרוב השמרני ל-6-3 לעומת השופטים הליברלים. מנהיג הסיעה הדמוקרטית בסנאט, צ'אק שומר, קרא לא למנות שופט חדש למילוי מקומה עד לאחרי הבחירות, והסביר: "לאמריקאים צריכה להיות השפעה על המינוי הבא לבית המשפט העליון. לכן, יש לחכות עד לבחירת הנשיא הבא". המועמד הדמוקרטי לנשיאות ג'ו ביידן תומך גם הוא בגישה דומה, ואמר - "שיהיה ברור - אין ספק שהבוחרים צריכים לבחור את הנשיא, והוא צריך לבחור את השופט לאישור הסנאט".