לאחר העימותים האלימים חסרי התקדים שפרצו אתמול בארה"ב, הקונגרס האמריקאי אישר הבוקר (חמישי) את תוצאות הבחירות בארה"ב, בהן ניצח ג'ו ביידן עם 306 אלקטורים לעומת 232 לטראמפ. בית הנבחרים האמריקאי אישר גם את ניצחונה של סגנית הנשיא, קמלה האריס. 

מוקדם יותר דחה הסנאט ברוב של 92 לעומת שבעה מתנגדים את הסתייגויות הרפובליקנים מקבלת התוצאות בפנסילבניה, ובהמשך עשה זאת גם הקונגרס. הרפובליקנים התנגדו גם לתוצאות ההצבעות שנערכות באריזונה, נבאדה ומישיגן, אך אף סנאטור לא הסכים לחתום על ההסתייגוית האלה, והן לא עלו להצבעה. 

טראמפ במסר למפגינים במהלך המהומות בקפיטול: "לכו הביתה"

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב היוצא, אמר לאחר מכן: "סוף הקדנציה הראשונה הגדולה ביותר בהיסטוריה של הנשיאות האמריקאית". עוד אמר טראמפ: "אני לחלוטין לא מסכים עם כל מה שקרה מאז הבחירות, אולם תהיה העברת שלטון מסודרת ב-20 בינואר. זוהי רק ההתחלה בדרכנו להפוך את אמריקה להיות גדולה שוב". את הדברים מסר טראמפ בהודעה רשמית לעיתונות, לאחר שחשבונות הטוויטר והפייסבוק שלו נחסמו מוקדם יותר.

במהלך הלילה הוטל עוצר בוושינגטון הבירה, זאת כאשר הקרב על עתידו של הסנאט של ארצות הברית ועתיד הנשיאות של ג'ו ביידן הגיע במהלך לשיא דרמטי נוסף, כאשר תומכי הנשיא היוצא דונלד טראמפ פרצו לקונגרס במהלך הדיונים בקונגרס, שעסקו כאמור, באישור הסופי של תוצאות הבחירות. 

אולם הקונגרס האמריקאי (צילום: Win McNamee/Getty Images)אולם הקונגרס האמריקאי (צילום: Win McNamee/Getty Images)
מהומות בארה''ב - מייק פנס במהלך ההצבעה בקונגרס (צילום: Win McNamee/Getty Images)מהומות בארה''ב - מייק פנס במהלך ההצבעה בקונגרס (צילום: Win McNamee/Getty Images)

חברי הקונגרס הוצאו במהלך המהומות מהאולם ונתבקשו להסתגר במשרדיהם, בעוד שאחרים זכו לליווי משטרתי. סגן הנשיא היוצא מייק פנס הוצא מהמקום והובהל למקום מאובטח. במהלך המהומות הקשות, מצאו את מותם ארבעה מפגינים, בהם אישה שנורתה על ידי המשטרה ונפצעה בחזה. כמו כן, מספר שוטרים נפצעו ופונו גם הם לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. למעלה מ-50 בני אדם נעצרו.

על רקע אישור ניצחונו של ביידן והמהומות בגבעת הקפיטול, מדינת ג'ורג'יה בחרה אתמול שני נציגים מטעם המפלגה הדמוקרטית לסנאט. רפאל וורנוק האפרו-אמריקאי וג'ון אוסוף היהודי ייצגו את המדינה הדרומית ובכך יעמוד היחס בסנאט על 50 סנאטורים דמוקרטים לעומת 50 סנאטורים רפובליקניים. הדבר מהווה ניצחון משמעותי נוסף עבור ביידן, שכן כעת סגנית הנשיא הנבחרת, קמלה האריס, תהיה לשון המאזניים בהצבעות, מה שצפוי להבטיח לו שליטה בבית הנבחרים העליון בוושינגטון, לצד שליטת הדמוקרטים גם בבית הנבחרים התחתון.

שוטר פצוע בוושינגטון הבירה (צילום: Jasper Colt/USA TODAY via REUTERS)שוטר פצוע בוושינגטון הבירה (צילום: Jasper Colt/USA TODAY via REUTERS)
כוחות הביטחון האמריקאים בסנאט (צילום: REUTERS/Mike Theiler)כוחות הביטחון האמריקאים בסנאט (צילום: REUTERS/Mike Theiler)