אחרי שנדחתה בשנה בעקבות מגיפת הקורונה נפתח היום (שישי): טקס הפתיחה של אולימפיאדת טוקיו 2020 אשר נערכת, לראשונה בהיסטוריה, ללא קהל. 

המשלחת הישראלית השנה היא הגדולה ביותר אי פעם: כ-90 ספורטאים וספורטאיות מ-18 ענפים שונים המריאו לבירת יפן וישתתפו בתחרויות בניסיון לזכות במדליות והישגים. 35 מהם משתתפים בטקס הפתיחה, את הדגל הישראלי יישאו האתלטית חנה קנייזבה-מיננקו והשחיין יעקב טומרקין. 

בסך הכל 11,238 ספורטאים מ-204 מדינות משתתפים במשחקים האולימפיים שיימשכו עד ה-8 באוגוסט, ויכללו 33 ענפים ו-339 תחרויות ב-42 אתרים שונים. 

אולימפיאדת טוקיו 2020 (צילום: REUTERS/Fabrizio Bensch)אולימפיאדת טוקיו 2020 (צילום: REUTERS/Fabrizio Bensch)

עדכונים חיים: 

17:47: נאומי אוסקה הייתה אמורה לשחק בשבת ולפתע המשחק שלה נדחה לראשון בלי הסבר. ההשערות היו נכונות: המשחק נדחה בשל העובדה שהטניסאית היפנית, שהיא ללא ספק הפרצוף של המשחקים האלה מבחינת המדינה המארחת, הדליקה את הלפיד האולימפי ובכך הביאה לסיומו את טקס פתיחת המשחקים.

17:10: נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי תומאס באך אמר: "היום זה רגע של תקווה. כן, זה שונה מאוד ממה שכולנו דמיינו. בואו ננצור את הרגע הזה כי אנחנו סוף סוף ביחד. הספורטאים מ-205 ועדים אולימפיים ואת נבחרת הפליטים של הוועד האולימפי, כולם חיים יחד תחת קורת גג אחת בכפר האולימפי. זו הוכחה לאחדות הספורט. זה מסר של סולידריות, מסר של שלום ומסר של סובלנות. זה נותן לכולנו תקווה לקראת המסע המשותף של כולנו. אנחנו כאן רק בזכותכם המארחים הנהדרים שלנו, העם היפני, להם אנחנו מעוניינים להודות ולהביע את הערכתנו וכבודנו".

16:55: הסתיימו צעידות המשלחות, כאשר האחרונה שבהן הייתה היפנית.

אולימפיאדת טוקיו 2020 (צילום: REUTERS/Fabrizio Bensch)אולימפיאדת טוקיו 2020 (צילום: REUTERS/Fabrizio Bensch)

אולימפיאדת טוקיו 2020 (צילום:  REUTERS/Marko Djurica)אולימפיאדת טוקיו 2020 (צילום: REUTERS/Marko Djurica)

15:20: אלמנות מינכן, אילנה רומנו ואנקי שפיצר, לאחר שהוזכר הטבח: "סוף סוף נעשה צדק לבעלים, בנים ואבות שנרצחו במינכן. עברנו 49 שנים של מאבקים ומעולם לא הרמנו ידיים. אנחנו נמצאות באיצטדיון ולא יכולות לעצור את הדמעות. לרגע הזה חיכינו".

14:49: המשלחת הישראלית צעדה במסלול באצטדיון האולימפי. את הדגל נשאו האתלטית חנה קנייזבה-מיננקו והשחיין יעקב טומרקין. 

חנה קנייזבה-מיננקו ויעקב טומרקין (צילום:  REUTERS/Marko Djurica)חנה קנייזבה-מיננקו ויעקב טומרקין (צילום: REUTERS/Marko Djurica)


14:39:
המשלחת היוונית פותחת את צעדת המשלחות, כנהוג מאז המשחקים האולימפים ב-1928. סדר הצעידה לפי סדר האותיות היפני.

המשלחת היוונית  (צילום: REUTERS/Leonhard Foeger)המשלחת היוונית (צילום: REUTERS/Leonhard Foeger)


14:21:
לראשונה במשחקים האולימפיים- טבח 11 הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן 1972 הוזכר בטקס. אלמנותיהן של אנדריי שפיצר ז"ל ויוסף רומנו ז"ל, אנקי ואילנה, נוכחות בטקס.


טקס הפתיחה של אולימפיאדת 2020 (צילום: REUTERS/Phil Noble)טקס הפתיחה של אולימפיאדת 2020 (צילום: REUTERS/Phil Noble)


14:17:
דגל יפן הונף באצטדיון, כשברגע מנוגן ההמנון של מארחת המשחקים.

הנפת דגל יפן (צילום:  REUTERS/Kai Pfaffenbach)הנפת דגל יפן (צילום: REUTERS/Kai Pfaffenbach)


14:00:
טקס הפתיחה החל ואיתו גם אולימפיאדת טוקיו 2020 באופן רשמי. מלבד עיתונאים, דיפלומטים, פוליטיקאים ואנשי מלוכה, אין קהל בטקס.

טקס הפתיחה של אולימפיאדת 2020 (צילום: REUTERS/Mike Blake/File Photo)טקס הפתיחה של אולימפיאדת 2020 (צילום: REUTERS/Mike Blake/File Photo)


טקס הפתיחה של אולימפיאדת 2020 (צילום: REUTERS/Kim Kyung-Hoon)טקס הפתיחה של אולימפיאדת 2020 (צילום: REUTERS/Kim Kyung-Hoon)


13:50 –
מיד זה יקרה רשמית. המשחקים האולימפיים ה-32 יצאו לדרך.

13:24
– ברחבי טוקיו נערכו היום גם הפגנות של אזרחים שמתנגדים לקיום המשחקים האולימפיים ביפן, בצל משבר הקורונה החריף. מאות הפגינו בסמוך למסלול של הלפיד האולימפי.

הפגנות נגד המשחקים האולימפיים  (צילום: Yuichi Yamazaki/Getty Images)הפגנות נגד המשחקים האולימפיים (צילום: Yuichi Yamazaki/Getty Images)