המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי אישר היום (שלישי) את מינויו של הנשיא הנכנס אבראהים ראיסי לתפקידו, שאמר בנאומו כי יפעל כנשיא להסיר את הסנקציות ה"רודניות" שהטילה ארה"ב על הרפובליקה האיסלאמית.

ראיסי, שארה"ב הטילה עליו סנקציות אישיות בשל הטענות שהפר זכויות אדם בתפקידו הקודם כשופט, הבטיח שישפר את תנאי החיים של האיראנים, שהוחמרו מאז דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב לשעבר נטש את הסכם הגרעין ב-2018.

הנשיא הנכנס נבחר כידוע בחודש יוני, בבחירות בהן נאסר על מועמדים בכירים אחרים להתמודד מולו. הוא התייחס לראשונה באופן פומבי לסנקציות שהוטלו עליו, והסביר כי הרקע להן נובע מעבודתו הקודמת כשופט.

ראיסי יישבע אמונים ביום חמישי, ולאחר מכן יוקצה לו שבוע להציג את הממשלה שלו בפני הפרלמנט לצורך הצבעת אמון.

כזכור, בעקבות בחירתו, ארגון זכויות האדם אמנסטי קרא לפתוח בחקירה נגד ראיסי בגין פשעים נגד האנושות, בהם רצח, חטיפות ועינויים של אלפי מתנגדים פוליטיים בסוף שנות ה-80.

לטענת הארגון, ראיסי היה חבר ב"ועדת המוות" שחטפה אלפי מתנגדים פוליטיים והוציאה אותם להורג ללא משפט בבתי הכלא אווין וגוהרדשט ליד טהרן בשנת 1988. לדבריהם, "הנסיבות סביב גורל הקורבנות ומקום הימצאם של גופותיהם מוסתר עד היום באופן שיטתי על ידי השלטונות האיראניים. אנו קוראים לחקור אותו".

"כראש מערכת המשפט האיראנית, ראיסי ניהל את הפגיעה החריפה בזכויות האדם וההוצאות להורג התרחשו תחת פיקוחו", נמסר מהארגון, שקרא למדינות החברות במועצה לזכויות האדם של האו"ם לנקוט בצעדים קונקרטיים בדחיפות. "אנו ממשיכים לקרוא לחקירת אברהים ראיסי בגין מעורבותו בפשעים בעבר וכיום לפי החוק הבינלאומי".

עת נבחר לתפקיד, במשרד החוץ הישראלי כינו את ראיסי "הנשיא הקיצוני ביותר עד כה" שהיה לאיראן. "לאחר שהמנהיג העליון הכתיב לציבור האיראני במי הוא יכול לבחור, פחות ממחצית מאזרחי המדינה, הזכאים להצביע, בחרו בנשיא הקיצוני ביותר שהיה עד כה. 'הקצב מטהרן', הוקע בצדק על ידי הקהילה הבינלאומית בשל תפקידו הישיר בהוצאות להורג של למעלה מ-30 אלף איש".