הפלישה הרוסית לאוקראינה - היום ה-14: רוסיה פתחה אמש את המסדרונות ההומניטריים ליציאת אזרחים. אלא שבצהרי היום, משרד החוץ האוקראיני דיווח כי "הפסקת האש הופרה וכוחות רוסים מפגיזים את המסדרון ההומניטרי". בתוך כך, הנשיא זלנסקי הצהיר אמש כי "אוקראינה לא מעוניינת להצטרף לנאט"ו, שחוששת להתעמת עם רוסיה". במהלך שעות הערב, רוסיה הודיעה פעם נוספת כי תפתח את המסדרונות ההומניטריים היום (רביעי) החל מהשעה 10:00. 

לכל העדכונים מהלחימה באוקראינה - לחצו כאן

01:48: גם אינסטגרם מצטרפת לסנקציות: החברה תפסיק להציג מנויי משתמשים ברוסיה. "יש צורך בהגנה על הקהילות באוקראינה וברוסיה", כך נמסר מהחברה.

01:40: ויקטוריה נולנד, מזכירת המדינה עניינים פוליטיים של משרד החות, התייחסה לאיסורי יבוא הנפט והגז מרוסיה ואמרה לרשת CNN: "עלינו לזכור שהנבל הוא פוטין. זלנסקי צודק – כל טיפת נפט רוסי שנצרכת, עוד טיפה של דם אוקראיני שנשפך".

01:20: במהלך וידיאו בו צילם עצמו הנשיא האוקראיני, זלנסקי, הוא התייחס לדיווחים אודות תכתובות פנימיות של האו"ם, שקראו שלא להתייחס לפלישה הרוסית באוקראינה מלחמה: "המילה 'מלחמה' תשמע כי זו האמת, לא נאפשר לאף אדם בעולם להתעלם מהסבל של אנשינו ומהטבח המתבצע בם", הוסיף.

01:30: הפנטגון דחה את הצעתה של פולין, להעביר את מטוסי הקרב Mig-29 לארצות הברית במטרה להעבירם לאוקראינה. ג'ון קירבי, דובר הפנטגון ציין כי הצדדים נמצאים בקשר בעניין, אך הצעתה של פולין מעלה את המורכבות שבהעברת מטוסי הקרב לאוקראינה, כך אמר.

00:46: משרד האוצר האמריקאי הודיע על דד ליין לסיום כלל העסקאות הנוגעות לתעשיות הנפט והאנרגיה מול רוסיה – עד ה-22 באפריל.

23:56: על פי דיווח בסוכנות הידיעות TASS, רוסיה השמידה 124 מערכות הגנה אוויריות באוקראינה, מאז תחילת הפלישה.

23:00: החברות קוקה קולה ופפסי הודיעו על הפסקת מכירותיהן ברוסיה.

22:55: פיפ"א ואופ"א הודיעו כי בהתאם להחלטה שהתקבלה להשעות את כל הנבחרות הרוסיות, הוחלט להדיח את רוסיה מתחרות גביע העולם בכדורגל. במקומה שובצה נבחרת פולין.

22:10: רשת סטארבקס הודיעה כי היא משהה את פעילותה ברוסיה.

21:50: משרד החוץ בפולין מסר היום כי המדינה מוכנה לפרוס את כל מטוסי ה-MIG-29 שלה שבבסיס האוויר רמשטיין בגרמניה, ולהעמיד אותם לרשות ארצות הברית. בנוסף פולין קוראת לחברות נאט"ו אחרות שבבעלותן מטוסים מאותו הסוג לעשות זאת גם כן.

21:10: רוסיה הודיע כי מחר, החל מהשעה 10:00, יפתחו פעם נוספת מסדרונות הומניטריים לטובת פינוי אזרחים מאוקראינה. 

21:07: זלנסקי הודה לביידן על הטלת הסנקציות מתחום האנרגיה נגד רוסיה. 

21:00: הרשויות באוקראינה הודיעו כי פעם נוספת, לא הצליחו לחלץ אזרחים מהעיר מריאופול שבדרום אוקראינה. סגנית ראש הממשלה, אירינה ורשצ'וק אף תיארה את הסטטוס ההומניטרי במקום כ"קטסטרופה". לדבריה, המסדרונות ההומניטריים שפתחה רוסיה, הם "בלתי מתקבלים על הדעת".

20:30: נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, אסר על ייבוא נפט וגז מרוסיה, והורה כי צעדים אלו יאכפו בהקדם, תוך שנקבעה תקופה של 45 ימים לחוזים שכבר נחתמו, כך על פי בכיר בממשל. המהלך יוביל בין היתר גם לאיסור על השקעות חדשות במגזר האנרגיה של רוסיה, על ידי גורמים אמריקאים, ובכך קרא לחברות אמריקאיות להגביר את הייצור שלהן. "הגיע הזמן שחברות הנפט והגז יעבדו כדי 'לשחרר' את יכולת הייצור שלנו", כך אמר הבכיר. 

20:05: הנשיא פוטין חתם על צו בדבר יישום אמצעים כלכליים מיוחדים בפעילויות כלכליות זרות. כחלק מכך, הורה עד ה-31 בדצמבר להבטיח איסור על יצוא מוצרים וחומרי גלם מחוץ לרוסיה, שרשימתם תוגדר על ידי הממשלה, כך דווח בסוכנונת הידיעות RIA.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (צילום: רויטרס)נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (צילום: רויטרס)

19:59: ‏רשת מקדונלד'ס הודיעה כי היא סוגרת באופן זמני את מסעדותיה ברוסיה.

19:40: משרד ההגנה האוקראיני דיווח כי 27 אזרחים נהרגו ביממה האחרונה בקרבות בקייב.

19:01: זלנסקי בנאום מקוון לפרלמנט הבריטי: "איננו רוצים לאבד את ארצנו".

18:32: היועץ לנשיא אוקראינה טוען כי הצבא האוקראיני סיכל ניסיונות רוסים לכבוש את העיר מיקולאייב.

18:31: אחרי ארה"ב: ריטניה תאסור על יבוא נפט רוסי במחאה נגד הפלישה לאוקראינה, כך דווח באתר פוליטיקו.

18:27: הנשיא ביידן הטיל סנקציות על הגז והנפט הרוסי וחסם את הייבוא לארה"ב.

נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן (צילום: REUTERS/Kevin Lamarque)נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן (צילום: REUTERS/Kevin Lamarque)

18:15: פוטין ובנט שוחחו על המלחמה באוקראינה. בנוסף לכך הנשיא רוסיה שיתף עם רה"מ את הערכותיו לגביי סבב השיחות השלישי בין נציגי רוסיה ואוקראינה, שנערך אתמול בבלארוס.

18:00: המודיעין האמריקאי העריך כי פוטין עשוי להסלים את מלחמתו באוקראינה. כמו כן, ה-CIA העריך כי צפוים שבועות "איומים" באוקראינה כתוצאה מהליחמה. 

17:30: המשטרה ברוסיה עיכבה היום לחקירה מעל ל-100 פעילים אנטי-מלחמתיים.

16:55: סגן נגיד הבנק המרכזי באוקראינה אמר כי סנפי הבנקים במדינה יישארו פתוחים במקומות בהם אין סכנת חיים.

16:13: שגריר אוקראינה בישראל, איבגן קורניצ'וק: "אנו חווים היום דומה למה שישראל חוותה במלחמת יום הכיפורים. במלחמת העולם השנייה היה מצב דומה. המצב במריופול דומה למה שאתם מכירים מחאלב שבסוריה".

15:24: הנשיא זלנסקי שוחח עם נפתלי בנט והודה לו על מאמצי התיווך. כמו כן נידונו דרכים לסיום הלחימה

15:16: האיסור האמריקאי על ייבוא נפט רוסי עשוי להכנס לתוקף כבר היום, כך דווח בבלומברג 

14:34: חברת Binance למטבעות קריפטו, הודיעה כי היא מפסיקה לתמוך בעסקאות עם כרטיסי ויזה ומסטרקארד שהונפקו ברוסיה.

14:05: מזכ"ל נאט"ו, ינס סטולטנברג, אמר כי ישנם דיווחים אמינים לפיהם רוסיה מכוונת לאזרחים באוקראינה והפציר במוסקבה לסיים את הסכסוך, גם נשבע לא לתת לו להתפשט. "הסבל שיש באוקראינה מזעזע. המצב שם עשוי לצאת מכלל שליטה - והברית תגן על כל סנטימטר בטריטורייה שלה", הוסיף. 

14:00: מושל אזור סומי באוקראינה מסר כי הפסקת האש הזמנית עודנה בתוקף, למעט תקרית אחת.

המלחמה באוקראינה (צילום: רויטרס)המלחמה באוקראינה (צילום: רויטרס)

הכנות לתקיפה הרוסית בקייב, אוקראינה (צילום: רויטרס)הכנות לתקיפה הרוסית בקייב, אוקראינה (צילום: רויטרס)

תושבים נמלטים מאירפין, אוקראינה (צילום: Jedrzej Nowicki/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS)תושבים נמלטים מאירפין, אוקראינה (צילום: Jedrzej Nowicki/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS)

כוחות פרו רוסים בדונייצק, אוקראינה (צילום:  REUTERS/Alexander Ermochenko)כוחות פרו רוסים בדונייצק, אוקראינה (צילום: REUTERS/Alexander Ermochenko)