ראש עיריית מריופול ודים בויצ'נקו התריע כי הלכודים במפעל אזובסטל "נמצאים על קו הגבול שבין חיים ומוות", כאשר צילומי לוויין חדשים הראו כי כמעט כל המבנים במפעל שבו מתבצרים אחרוני הלוחמים האוקראינים בעיר נהרסו בהפצצות הרוסיות.

בימים האחרונים דיווחו האוקראינים על תקיפות אוויריות כבדות של חיל האוויר הרוסי באמצעות מפציצים כבדים על המתחם, כולל על בית החולים שבו מטופלים מאות פצועים. בצילומים של חברת מקסאר, שפורסמו אתמול, נראו חורים גדולים בגגות המבנים, שחלקם נהרסו לחלוטין, וגם רבים מהמבנים ממזרח למפעל הושמדו.

תמונות הלווין ממפעל הפלדה אזובסטל במריופול, אוקראינה (צילום: Courtesy of Satellite image 2022 Maxar Technologies/Handout via REUTERS)תמונות הלווין ממפעל הפלדה אזובסטל במריופול, אוקראינה (צילום: Courtesy of Satellite image 2022 Maxar Technologies/Handout via REUTERS)


עדיין לא ברור מה מצבם של כל החיילים והאזרחים במנהרות התת־קרקעיות, אולם סגן מפקד גדוד אזוב, סביאטוסלב פלמאר, ציין כי קשה להגיע לכל הבונקרים והתאים התת־קרקעיים. "אנחנו לא יודעים אם יש שם אנשים חיים או לא", אמר לסי־אן־אן. "יש ילדים מגיל ארבעה חודשים עד 16. אבל יש אנשים שלכודים במקומות שאי אפשר להגיע אליהם".

"האנשים במפעל נמצאים על קו הגבול שבין חיים ומוות", זעק ראש העיר בויצ'נקו בשיחה עם הבי־בי־סי, וציין כי להערכתו יש במקום כאלף אזרחים, וכי 600 מתוכם פצועים. "הם ממתינים, הם מתפללים לחילוץ. קשה לומר כמה ימים או שעות יש לנו כדי להציל את חייהם". גם בקייב התקיימה הפגנה גדולה בקריאה להקים מסדרון הומינטרי עבור האזרחים הלכודים.

אמש דיווחו האוקראינים כי 20 נשים וילדים פונו מהמפעל אחרי הסכמה עם הרוסים. על פי הדיווח, המפונים היו אמורים לעבור לעיר זפוריז'יה, שנמצאת תחת שליטה אוקראינית, אולם עדיין לא ברור אם מדובר בתחילתו של מהלך מוסכם לפינוי האזרחים הלכודים.

תמונות הלווין ממפעל הפלדה אזובסטל במריופול, אוקראינה (צילום: Courtesy of Satellite image 2022 Maxar Technologies/Handout via REUTERS)תמונות הלווין ממפעל הפלדה אזובסטל במריופול, אוקראינה (צילום: Courtesy of Satellite image 2022 Maxar Technologies/Handout via REUTERS)


ביום שני הבא יתקיים במוסקבה המצעד הצבאי המסורתי לציון יום הניצחון על גרמניה הנאצית, כאשר ביום חמישי בלילה התקיימה החזרה הראשונה לקראת האירוע. ההערכות היו שהנשיא ולדימיר פוטין ינצל את נאומו כדי להכריז על ניצחון ב"מבצע הצבאי המיוחד" באוקראינה, אולם שר ההגנה הבריטי בן וואלס סיפק בסוף השבוע תחזית שונה, קודרת יותר.

"אני לא אופתע שהוא יכריז כי 'אנחנו במלחמה עם הנאצים של העולם כעת, ואנחנו צריכים גיוס כללי של העם הרוסי'", הסביר וואלס, שציין כי ההערכה מתבססת על הצהרות קודמות של פוטין ולא על מידע מודיעיני מוצק. "פוטין, אחרי שנכשל כמעט בכל היעדים שלו, עשוי לגבש את מה שיש לו ופשוט להיות מעין גידול סרטני במדינה".

אתמול בבוקר סיפק המודיעין הבריטי חיזוק להערכות כי פוטין רחוק מהכרזה על ניצחון באוקראינה. לפי הדיווח היומי, רוסיה "עדיין מתמודדת עם אתגרים לא מבוטלים" במערכה בדונבאס, והיא "נאלצה למזג ולפרוס מחדש יחידות מדוללות מההתקדמות הכושלת שלה בצפון־מזרח אוקראינה". "רבות מהיחידות האלה סובלות ממורל מוחלש", נאמר בעדכון. "מחסור בכישורים, רמת היחידה ותמיכה אווירית בלתי רציפה - הותירו את רוסיה ללא יכולת למנף באופן מלא את המסה הקרבית שלה, על אף שיפורים מקומיים".

ולדימיר פוטין (צילום: Sputnik/Mikhail Klimentyev/Kremlin via REUTERS)ולדימיר פוטין (צילום: Sputnik/Mikhail Klimentyev/Kremlin via REUTERS)


למרות זאת, הרוסים המשיכו בסוף השבוע בתקיפות באזורים שונים באוקראינה, כולל בדונבאס ובאזור חרקיב, אך גם באזורים מרוחקים יותר. אתמול בערב נמסר כי המסלול בנמל התעופה של עיר הנמל אודסה יצא מכלל פעולה אחרי תקיפה רוסית.

ביום שישי נמסר כי ורה חיריץ', כתבת ומפיקה בתחנת הרדיו סבובודה האוקראינית, שבעבר עבדה גם בשגרירות ישראל באוקראינה, נהרגה כאשר מטח טילים פגע בבניין שבו התגוררה במזרח קייב ביום חמישי בערב. גיריץ' החלה לעבוד ברדיו סבובודה בפברואר 2018, וקודם לכן עבדה גם בתחנות טלוויזיה מובילות במדינה. בתחנת הרדיו סיפרו כי היא הייתה "אדם מבריק ונחמד, מקצוענית אמיתית".

במשרד ההגנה הרוסי טענו כי טילים ארוכי טווח פגעו במפעל ביטחוני לייצור רקטות. ההתקפה התבצעה בדיוק כאשר מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש קיים פגישות בקייב. "הייתי בהלם כשעדכנו אותי ששתי רקטות התפוצצו בעיר שבה הייתי", הודה גוטרש. "זו מלחמה דרמטית, ואנחנו צריכים בהחלט לסיים את המלחמה הזו ולמצוא פתרון".