הסכם הגרעין: מומחה המעורה בפרטי המשא ומתן בווינה, חשף היום (ראשון) כי האיחוד האירופי עשוי להעלות מחדש את ההצעה להסיר את משמרות המהפכה מהרשימה השחורה של ארגוני הטרור, כך דווח בערוץ אל-חדת' הסעודי. עוד נמסר כי איראן שסירבה להצעה האמריקאית, הסכימה בעבר לפשרה מסוימת בעניין.

בתוך כך, העיתונאית, לורה רוזן, דיווחה כי איראן הסכימה, או לפחות הביעה נכונות, לשקול התחייבות הדדית בתמורה להסרת משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור, אך מאוחר יותר סירבה להצעה כשנודע שההתחייבות הזו תפורסם באופן פומבי ולא תשאר בסוד. יחד עם זאת, דיפלומט מערבי מסר כי לא הייתה הסכמה מלאה לחלוטין. הוא הדגיש כי "המצב קשה מכיוון שהתקשורת בין השליחים האיראנים לאמריקאים אינה בהירה".

זריף וקרי בשיחות על הסכם הגרעין (ארכיון) (צילום: רויטרס)
זריף וקרי בשיחות על הסכם הגרעין (ארכיון) (צילום: רויטרס)

במקביל, אישר גורם אמריקאי בכיר כי ממשל ביידן הציג בפני איראן אפשרויות רבות המכילות ויתורים והתחייבויות שאיראן תקבל בתמורה להסכמה מצידה, אך נראה שהיא ממשיכה לדחות אותן. עם זאת, נראה כי העלייה במחירי הנפט, לפני מספר שבועות כתוצאה מהמלחמה באוקראינה, עודדה את המשטר באיראן להקשיח את עמדתם בנוגע למשא ומתן והגרעיני ולכן אינו ממהר להחיות את ההסכם משנת 2015.

כאמור, ראש מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, אמר אתמול בראיון לעיתון כי הוא מחפש "דרך ביניים" לסיים את המבוי הסתום שחיבל בהישגים שהשגו עד כה במטרה לחתום על ההסכם החדש.  לדברי בורל, ראש המשא ומתן של האיחוד האירופי, אנריקה מורה, אמור היה להגיע לטהרן על מנת לקדם את הדיונים, אלא שבאיראן הסתייגו מכך. עוד ציין כי זהו "הכדור האחרון" בדרך לקידום ההסכם.