כלי טיס בלתי מאויש תקף השבוע את מרכז מחקר באתר הצבאי פרצ'ין באיראן, כך דווח הערב (שישי) בניו יורק טיימס. זאת, לאחר שבאיראן טענו כי מדובר ב"תאונת עבודה".

לפי הדיווח המל"ט כוון ככל הנראה למתקן הצבאי, התפוצץ והרג מהנדס צעיר שעבד במקום. כמו כן, בתקרית נפצע אדם נוסף. עוד דווח כי במתקן שהותקף באזור טהרן פותחו טילים, טכנולוגיות גרעין וכטב"מים.

נכון לשעה זו, אף גורם לא לקח אחריות על התקיפה אך לפי הדיווח ברשת האמריקאית היא "מתאימה לדפוס של תקיפות ישראליות בעבר על איראן ולבנון". ממשרד ההגנה של איראן נמסר כי הוא רואה בתקרית תקיפה ולא תאונת עבודה. ישראל לא הגיבה לדיווח. 

כזכור, אמש סוכנות הידיעות האיראנית פארס אישרה כי מהנדס מת, ועובד נוסף נפצע, בתאונה שהתרחשה במרכז מחקר באתר הצבאי פרצ'ין. מדובר כאמור במקום המזוהה עם משרד ההגנה האיראני. במחוז פרצ'ין ממוקמים כמה מפעלים ואתרים לניסויים צבאיים, שחלקם נקשרו בתוכנית הגרעין האיראנית.

בתוך כך, ביום רביעי האחרון עיתון הניו-יורק טיימס דיווח כי ישראל אישרה בפני ארצות הברית כי היא זו שעומדת מאחורי חיסולו של בכיר משמרות המהפכה, חסן סיאד ח'ודאיארי מוקדם יותר השבוע. על פי הטיימס, למרות שישראל לא לקחה אחריות באופן פומבי, גורם מודיעיני חשף בפני העיתון כי אכן הנושא אושר על ידי ישראל.

מסע הלוויה של קצין משמרות המהפכה (צילום: Majid Asgaripour/WANA (West Asia News Agency) via REUTERS)
מסע הלוויה של קצין משמרות המהפכה (צילום: Majid Asgaripour/WANA (West Asia News Agency) via REUTERS)

על פי הגורם, חיסול ח'ודאיארי נועד להעביר מסר לאיראן כי עליה להפסיק את פעולות כוח קודס 840, עליה מוטלת האחריות לחטוף ולהתנקש באויבי איראן ברחבי העולם, ביניהם גם אזרחים ונושאי משרה רשמיים בישראל. עבור שליחת המסר, הבכיר שסומן וחוסל בסופו של דבר היה סגן מפקד היחידה, שלטענת ישראל, כך על פי הטיימס, היה אחראי על פעולות ונסיונות פגיעה בישראלים בשנתיים האחרונות. יש לציין כי איראן מעולם לא חשפה באופן רשמי כי קיימת יחידה בשם "כוח קודס 840".