סין "לא תהסס לפתוח במלחמה" ו"לרסק לרסיסים" כל מאמצי העצמאות של טייוואן, כך הזהיר היום (שישי) שר ההגנה הסיני, ווי פנגה, את מקבילו האמריקאי, לויד אוסטין.

"אם מישהו יעז לפצל את טייוואן מסין, הצבא הסיני בהחלט לא יהסס לפתוח במלחמה לא משנה מה המחיר. "לצבא סין לא תהיה ברירה אלא להילחם ולמחץ כל ניסיון לעצמאות של טייוואן, תוך שמירה על ריבונות לאומית ושלמות טריטוריאלית", הוסיף. הפגישה התקיימה בשולי פסגת הביטחון של אסיה בסינגפור במשך כמעט שעה.

מהפנטגון נמסר כי אוסטין אמר לוויי שעל בייג'ין "להימנע מפעולות מערערות יציבות נוספות כלפי טייוואן". ממשרד ההגנה האמריקאי נמסר כי  אוסטין דן בנושאי ביטחון גלובליים ואזוריים והדגיש כי ארה"ב נותרה מחויבת למדיניות סין האחת. 

כזכור, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר בנוגע למתיחות בין סין לטייוואן והצהיר כי מדינתו תתערב צבאית במידה ותתבצע פלישה. מדובר באחת מההצהרות הכוחניות והגלויות ביותר לתמיכה בטייוואן מזה עשרות שנים. ביידן הוסיף כי האחריות להגן על ריבוניות האי היא גדלה לאחר הפלישה הרוסית לאוקראינה.  

על פי מדיניות "סין אחת", ארה"ב מכירה בבייג'ין כממשלת סין ואין לה יחסים דיפלומטיים עם טייוואן. עם זאת, היא מקיימת מגעים לא רשמיים עם טייוואן, כולל שגרירות בטאיפיי, הבירה. בנוסף, ארה"ב גם מספקת ציוד צבאי להגנת האי.

במקביל, נשיאת טייוואן, צאי אינג-וון, אמרה שמדינתה נחושה להגן על עצמה ובטוחה שהחלטה זו "תגבש את הדמוקרטיות האחרות למטרתנו", תוך התחייבות לא להיכנע ללחץ. "כשאנחנו צופים בתמונות ממרחק של חצי עולם של זוועות שבוצעו נגד דמוקרטיה אחרת בחזית ההתפשטות האוטוריטרית, אני רוצה להדגיש שכמו אוקראינה, טייוואן לא תתכופף ללחץ", הוסיפה, מבלי להזכיר ישירות את סין.

צאי יינג-ון (צילום: REUTERS/Eduardo Munoz)צאי יינג-ון (צילום: REUTERS/Eduardo Munoz)

מעמדה של טאיוואן מורכב. בפועל זוהי מדינה עצמאית, אולם היא מעולם לא הכריזה על עצמאות ואינה מוכרת כמדינה עצמאית על ידי הקהילה הבינלאומית. נכון לשנת 2020 רק 15 מדינות מכירות בה כמדינה.בחודש אוקטובר אשתקד פלשו 38 מטוסי קרב סיניים למרחב האווירי של טאיוואן במהלך ציון יום השנה להקמת הרפובליקה על ידי הסינים. טאיוואן הזניקה מטוסי קרב ופרסה מערכות טילים.