קרוב ל-78 שנה אחרי שספינת הליווי סמואל ב. רוברטס של הצי האמריקאי טבעה בעיצומו של קרב נגד הצי היפני, גילה צוות מחפשים אמריקאי את השרידים שלה בעומק של קרוב ל-7,000 מטר ליד הפיליפינים, העומק הגדול ביותר שספינה טרופה התגלתה בו אי פעם.

הספינה, שנכנסה לשירות בסוף אפריל 1944, השתייכה לצי האוקיינוס השקט ומשימתה הייתה ללוות משחתות. ב-25 באוקטובר 1944, הותקף הכוח שאליו השתייכה הרוברטס ליד האי סאמאר בפיליפינים על ידי כוח יפני עדיף, בעיצומו של קרב מפרץ לייטה, אחד הקרבות הימיים הגדולים בהיסטוריה.

הצוות של ספינת הליווי האמריקאית הצליח לגרום לפגיעות קשות בשתי סיירות יפניות לפני שהרוברטס נפגעה מפגזים. המפקד הורה על פינוי הספינה, אולם היא טבעה עם 89 אנשי צוות, בעוד 120 מלחים נוספים חולצו לאחר 50 שעות בסירות הצלה. במרץ האחרון מת אחרון הניצולים, אדרד לנויר.

צוות של חברת חיפושי הספינות, קלאדן אושייניק, הודיע כי הצליח לאתר את ספינת הצי בעומק של 6,895 מטר, השריד העמוק ביותר שהתגלה אי פעם. השיא הקודם היה של המשחתת ג'ונסטון, שטבעה גם היא בקרבות ליד הפיליפינים, והתגלתה בשנה שעברה בעומק של 6,469 מטר, גם כן על ידי אנשי קלאדן אושייניק.

צוללת מאוישת שבה נהג ויקטור וסקובו, מייסד קלאדן אושייניק, תיעדה את השרידים של הרוברטס, כולל משגר הטורפדו והתותח שלה. "הספינה הקטנה הזו התמודדה עם הטובים שבצי היפני ונלחמה בהם עד הסוף", אמר וסקובו, לשעבר קצין בצי האמריקאי. עוד הוא הוסיף: "הגבורה של הקברניט שלה ושל הצוות נחשבת לאגדה בצי וזה היה כבוד גדול למצוא אותה במקום מנוחתה הסופי. מציאת השרידים יכולה להביא לסגירת מעגל וכן לספק פרטים על הקרב שאולי לא היינו מודעים אליהם קודם לכן. כמו שאנחנו אומרים 'פלדה לא משקרת'".