תם עידן: ארמון בקינהגאם הודיע הערב (חמישי) על מותה של המלכה אליזבת' השנייה, ובכך הופך בנה, הנסיך צ'ארלס, שכיהן כיורש העצר לתקופה הארוכה ביותר בתולדות מלכי בריטניה, למלך החדש. אשתו, קמילה דוכסית קורנוול, תוכתר כמלכה בת הזוג.

קמילה זכאית על פי חוק לתואר "המלכה בת הזוג" (Queen Consort), אך בסמוך לנישואיהם הוציא בית קלארנס הודעה רשמית לפיה קמילה בוחרת שלא להיקרא כך בבוא היום, ותסתפק בתואר "הנסיכה בת-הזוג" (Princess Consort) - בדומה לתוארו של הנסיך אלברט, בן זוגה של המלכה ויקטוריה.

מיום לידתו נשא צ'ארלס בתואר "הוד מעלתו המלכותית הנסיך צ'ארלס, נסיך אדינבורו". החל משנת 1952, עת הוכתרה אימו למלכת בריטניה, נושא הנסיך צ'ארלס בתואר "הוד מעלתו, דוכס קורנוול", וכן, בתואר הסקוטי "הוד מעלתו, דוכס רות'סיי, הרוזן מקאריק, ברון רנפרו, שליט האיים והלורד העליון והאוצר של סקוטלנד". בשנת 1958, בגיל 10, העניקה לו המלכה את התואר הנסיך מוויילס, תואר מסורתי המוענק ליורשי העצר הבריטיים מאז שנת 1301.

תוארו המלא: "הוד מעלתו המלכותית הנסיך צ'ארלס פיליפ ארתור ג'ורג', הנסיך מוויילס, והרוזן מצ'סטר, הדוכס של קורנוול, הדוכס של רות'סיי, דוכס אדינבורו, הרוזן מקאריק, הברון מרנפרו, אדון האיים והנסיך והאוצר הגדול של סקוטלנד, אביר מסדר הבירית, אביר מסדר הדרדר, אביר מסדר האמבט, אביר מסדר ההצטיינות, אביר מסדר אוסטרליה, חבר במסדר משרתי המלכה, חבר המועצה המלכותית ועוזר המלכה". בנוסף, החל מ-16 ביוני 2012, הנסיך צ'ארלס הוא פילדמרשל בצבא הבריטי, אדמירל הצי בצי הבריטי, ומרשל בחיל האוויר הבריטי. אלה הדרגות הבכירות ביותר בכל זרוע.

ב-29 ביולי 1981 התחתן עם דיאנה ספנסר בת ה-19 בקתדרלת סנט פול, בטקס בו נכחו 3,500 מוזמנים. לאחר הנישואים קיבלה דיאנה את התואר "הנסיכה מוויילס". לזוג נולדו שני ילדים: הנסיך ויליאם, שייכנס לתפקיד המלך, והנסיך הארי, הנמצא בתור לכתר אחרי ילדיו של ויליאם. כאמור, הנישואים בין השניים לא צלחו, ככל הנראה בשל יחסיו של צ'ארלס עם אהובתו קמילה פרקר בולס, והם התגרשו לאחר כ-15 שנים. בריאיון שנתן לטלוויזיה הבריטית אמר כי עשה כל שביכולתו על מנת שהנישואים עם דיאנה יצליחו, אך לצערו זה לא עלה בידו. 

צ'ארלס והנסיכה דיאנה (צילום: Steve Wood/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images)
צ'ארלס והנסיכה דיאנה (צילום: Steve Wood/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images)

ב-9 באפריל 2005 התחתן צ'ארלס בשנית עם קמילה פרקר בולס בטירת וינדזור. החתונה נערכה בטקס אזרחי, משום שלפי חוקי הכנסייה האנגליקנית, מי שהתגרש אינו רשאי להינשא שוב בטקס דתי. המלכה לא השתתפה בטקס, אולם בירכה את בני הזוג אחריו. השניים קיבלו גם את ברכתו של הארכיבישוף של קנטרברי.

לאחר נישואיה לצ'ארלס נקראת קמילה פרקר "הוד מעלתה המלכותית, דוכסית קורנוול, והיא בוחרת שלא להשתמש בתואר נסיכת ויילס, כדי לא לפגוע בזכרה של דיאנה, הנסיכה מוויילס, המזוהה בציבור כ"נסיכת ויילס". התואר דוכסית קורנוול יהיה תקף רק באנגליה ובוויילס. בסקוטלנד נקראת קמילה פרקר בולס - "הוד מעלתה המלכותית, הדוכסית מרות'סיי".

צ'ארלס וקמילה (צילום: רויטרס)
צ'ארלס וקמילה (צילום: רויטרס)

נושאים שנויים במחלוקת: קרנות הצדקה שמפעיל הנסיך צ'ארלס ועוזריו עוררו לאחרונה לא מעט הדים ושערוריות בעולם, כך בחודש יוני פורסם כי בנה של המלכה המנוחה קיבל מזוודות של כסף מזומן מקטאר בשווי של שלושה מיליון יורו. בנוסף, משטרת לונדון חקרה טענות לפיהן אנשים הקשורים לקרנות אחרות של הנסיך, הציעו לעזור למיליארדר סעודי לקבל אזרחות בתמורה לתרומות נדיבות.
חודש לאחר מכן אף דווח כי צ'ארלס קיבל תרומה של כמיליון ליש"ט מאחיו למחצה של מנהיג אל קאעידה לשעבר, הטרוריסט אוסמה בן לאדן, וכי האחים למחצה באקר ומשפיק בן לאדן תרמו את הכסף בשנת 2013, זאת שנתיים לאחר שבן לאדן עצמו חוסל על ידי האמריקאים במבצע מיוחד בפקיסטן. 

יחסו לישראל: יורש העצר הבריטי ביקר לא אחת בארץ, היה לאחד מאורחי הכבוד בהלווייתו של שמעון פרס ז"ל, כמו גם לקח חלק בפורום השואה הגדול ביד ושם בשנת 2020. סבתו, אמו של הנסיך פיליפ, הנסיכה אליס פון באטנברג, הייתה דמות היסטורית יוצאת דופן, שאף הוכרה כחסידת אומות עולם בשל העובדה שהצילה משפחה יהודית-יוונית בשואה, והיא קבורה בהר הזיתים בירושלים.