חוק האוסר צריכת זנות ואשר לפיו כל אדם אשר מתעסק בזנות או צורך שירותי זנות יידרש לשלם קנס בגובה 2,000 שקלים, וסכום כפול בעבירה חוזרת, עומד להיכנס לתוקף. יו"ר ארגון "טרנסיות ישראל", לינור אברג'יל, התייחסה היום (שישי) בתוכניתה של ג'ודי שלום ניר מוזס ב-103FM לחוק, והביעה את עמדת המתנגדים של העובדים בתעשיית הזנות.

את מארגון הטרנסיות, תמכתן בחוק?
"לא תמכנו בחוק, אנחנו התארגנות שקמה בעקבות החוק".

למה אתן נגד?
"אנחנו מתנגדות לחוק, איתנו מתנגדות עוד עמותות מהקהילה הגאה, גם 'ארגמן', שהיא עמותה שקמה בעקבות חוק הפללת הלקוח".

של עובדות מין?
"עמותת ארגמן היא ארגון של עובדות מין".

זונות?
"זונות, חשפניות, יצאניות מסז'יסטיות, כל מה שיש".

נגד החוק?
"כולנו נגד החוק הזה".

למה?
"החוק עצמו, קודם כל נתחיל בזה שהוא נמצא בצרפת ואירלנד והוא כישלון אדיר שם, הזנות לא עצרה, פשוט עברה למדינה אחרת או בחדרי חדרים. אני מדברת פה על בחירה, יש בחירה לעסוק מתוך החופש העבודה לעסוק במשהו שאני רוצה. לא רק זה, אנחנו מדברים על קהילה טרנסית, שהיא קהילה מאוד מודרת מהחברה, הרבה טרנסיות לא מתקבלות למעגל העבודה בגלל שהן טרנסיות. זנות הייתה אופציה לשינוי מין מהיר, לשלם לרופאים ולכלכל את עצמך בישראל באופן נורמלי".

לעבוד בזנות?
"מה זה לעבוד בזנות? לתת שירות. היום טרנסיות בישראל הן אובייקט מיני, הרבה טרנסיות בישראל הן לא לחתונה. אף אמא לא הייתה שמחה שהבן שלה יביא לה לארוחת שישי טרנסית כבת הזוג שלו, כשהיא רוצה נכדים. גברים גם מסתכלים על טרנסיות כאובייקט מיני וכשהן מבינות את זה, הן לא רוצות להיות רק הבובה המתנפחת של הגבר, הן רוצות שתהיה להן תועלת מכך. ראשית, זה מתוך בחירה בעיסוק לכל דבר. בכל מדינה שהזנות בה מוסכמת, כמו אוסטרליה, או מדינות כמו הולנד, שאנשים שם משלמים מיסים על זנות והכול, זה צריך להיות יותר מיושב. הבעיה המרכזית, היא כשאת מעבירה את הסרסור מיד ליד, מסרסור פרטי למדינה שמסרסרת אותך, כי את צריכה לשלם על מעשי הזנות. מאידך, גם בחורה שעושה משק בית לבתים של עשירים מוכרת את הגוף שלה באיזה שהוא מקום".

זה לא אותו דבר.
"זה אותו דבר".

מי שרוצה לעסוק בזנות - שתעסוק?
"מי שרוצה שתעשה את זה, כל עוד היא לא קטינה ואין עליה סחר, מבחינתנו זה מבורך. כל אחת שתעשה מה שהיא רוצה בגופה שלה, כל עוד היא לא קטינה מתחת לגיל המותר, ואין עליה סחר כי הביאו אותה מחו"ל כדי שתעבוד כאן בעל כורחה".

ממה יתפרנסו? יש פתרון?
"יש תוכנית שיקום עלובה שהמדינה הוציאה על הוסטלים של דירות מעבר, את רוצה להגיד לי שעכשיו בחורה שעושה 20-15 אלף שקל בחודש בזנות, תלך לגור בדירת חדר עם ארבע מיטות קומתיים, עם עוד כמה טרנסיות אחרות? או נשים שממנות את הילדים, הרווחה תיקח להן את הילדים כי הן עובדות בזנות, והן יצטרכו לגור בהוסטל? אנחנו לא מדברים פה על נרקומניות, אלא על בנות שחלקן באוניברסיטאות, חלקן קנו בתים וחלקן חיות חיים נורמטיביים, פשוט עוסקות בזנות מבחירה חופשית שלהן. היא רוצה למכור את גופה, איפה חופש העיסוק? זה החופש שלי לעשות בגופי מה שאני רוצה".

90 מיליון שקל הועברו לטובת התוכנית.
"שום תקציב לא עבר, בואי נהיה ריאליים".

לא עבר?
"ברור שלא עבר".

רק דיבורים?
"החוק הזה הוא 'נעשה ונשמע', וכמעט כל מי שהצביעו לא נמצאות היום בכנסת. הם לא הבינו מה הם עושים, הם היו מושפעים מהמטה למאבק בסחר לנשים שהמציאו להם מודל של נשים מדוכאות, אבל לא באמת שאלו את הזונות עצמן מה הן רוצות. כשאנחנו קמנו והתקוממנו, דרך ארגמן, דרך מעברים שהיא גם עמותה של טרנסים וטרנסיות, כל אלה שהתקוממו, פרויקט גילה, תנועת אחותי הפמיניסטית, נגד הדבר הזה, רק אז הממשלה הבינה 'רגע, רגע, מה עשינו? נעשה ונשמע?' הם קודם אוכפים ורק אז אומרים 'עכשיו אפשר להעביר תקציבים'".

אולי עדיף להעביר תקציבים למי שרוצה לצאת?
"אנחנו בעד, מי שרוצה לצאת ממעגל הזנות אנחנו שם כדי לתמוך בה, מי שקשה לה במעגל הזנות - אנחנו שם בשבילה, גם בטרנסיות ישראל וגם בארגמן, או בכלל מעבודת הזנות. אבל, מי שלא רוצה, ומי שבוחרת בעבודה הזאת כעבודה שלה בלבד - אנחנו שם גם כדי לגבות אותן. זה המוטו של כל העמותות שיצאו נגד חוק הפללת הלקוח".

שקודם יועברו הכספים.
"איזה 90 מיליון?"

שיעבירו כדי שיהיה אפשר להוציא נשים שרוצות בכך.
"יהיה תקן לעוד ארבעה שרים חדשים ולא יהיה 90 מיליון לאכיפת הזונות".

את צודקת במיליון אחוז.
"את מי זה מעניין? אנחנו הבטן הרכה, אנחנו נשים שלא מעניינות את המדינה ולא מעניינות אף אחד. העיקר לחוקק חוק מוסרי, על מי זה עובד? על חברי הכנסת שמקבלים שירות? אני לא רוצה להצביע על שמות.

יש סקופים?
"אנחנו סותמות את הפה אבל הרעיון הוא..."

יש ח"כ שמקבלים?
"אני לא אומרת".

רק כן או לא.
"לא אצלי לפחות, לא יודעת להגיד ולא רוצה לצאת בהצהרות. אבל עניין של גבר שמקבל מתן שירותים - זה לא פוסח על אף אדם, מהצדיק ביותר לרשע ביותר".

תודה רבה, מקווה מאוד שיהיו 90 מיליון שקלים לתוכנית שיקום.
"לא יהיו".