בהנחיית שר הבריאות יולי אדלשטיין נחתם הסכם עם מעבדת מיי הריטג' על הכפלת בדיקות הקורונה ל-20,000, ובמקביל הוצא מכרז לשתי מעבדות פרטיות נוספות. במסגרת זו, תוגדל קיבולת המעבדות של קופות החולים ל-30,000 בדיקות. אדלשטיין הנחה הבוקר (ראשון) את אנשי משרדו לפעול כבר השבוע לביצוע 60,000 בדיקות קורונה ביום. מדובר בהכפלת מספר הבדיקות שעומד על כ-30,000 ביום.

עלות ההשקעה בהכפלת מספר הבדיקות עומדת על כארבעה מיליארד שקלים לשנה וחצי. במשרד הבריאות הסבירו כי ביצוע הנחייתו של אדלשטיין תיעשה באמצעות שלוש פעולות. ראשית, יציאה למכרז לפתיחת שתי מעבדות פרטיות ייעודיות לקורונה. כל אחת מהן תייצר יכולת של עד 10,000 בדיקות ביום עד ספטמבר. המכרז צפוי להסתיים בתוך שבוע. 

שר הבריאות יולי אדלשטיין (צילום: טל שחר)שר הבריאות יולי אדלשטיין (צילום: טל שחר)

 
שנית, סיום מו"מ עם מעבדת מיי הריטג' שהוקמה ביוזמה של משרד הבריאות והגדלת הקיבולת שלה ל-20,000 בדיקות ביום, ושלישית, הגדלת הקיבולת של מעבדות הקופות ובתי החולים באמצעות רכש ציוד ע״י משרד הבריאות למעל 30,000 בדיקות. בנוסף, משרד הבריאות מקדם טכנולוגיות נוספות כגון pooling שיגדילו בצורה משמעותית אף יותר את יכולת המעבדות. 
 
שר הבריאות אדלשטיין אמר: "אני קורא לאזרחים - אם יש לכם סיבה להיבדק - אל תהססו! משרד הבריאות לא חוסך אמצעים ומשאבים בנושא ומוביל תוכנית של מיליארדי שקלים, כך שמערך הבדיקות לא יהווה חסם בטיפול במגיפה. באופן זה נגיע לפחות ל-60,000 בדיקות ביום, ועם הטכנולוגיות הנוספות אותן בוחנים אנשי המקצוע של המשרד המספר יעלה אף יותר. זאת רק אחת הדרכים להתמודדות עם נגיף הקורונה בחורף. אנחנו צריכים גם את שיתוף הפעולה שלכם. ביחד ננצח".

שר הבריאות אדלשטיין על מתווה בתי הכנסת. צילום: ערוץ הכנסת