תופעות לוואי של קורונה הוכרו כתאונת עבודה: הקורונה בסבירות גבוהה כבר מאחורינו, אבל ההשלכות של המגפה עוד לפנינו. למעלה מ-800,000 ישראלים חלו במחלה, ומתוכם מאות ואולי אפילו אלפים נדבקו במקום העבודה או בדרך אליה וממנה. מעבר למחלה הלא פשוטה עצמה, הווירוס האלים מותיר גם תופעות לוואי שפוגעות בתפקוד היומיומי וביכולת לעבוד.

אישה שנדבקה בקורונה במקום העבודה וסבלה מתופעות לוואי הוכרה ע"י ביטוח לאומי כנפגעת תאונת עבודה. בעקבות זאת, נקבעו לאישה אחוזי נכות לצמיתות אשר מקנים לה גמלה חודשית קבועה לכל החיים.

עורכת הדין אימבר גולן פרטוש, שייצגה את האישה בפני הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי, מדגישה את חשיבות המודעות לזכויות: "אם נפגעת תוך כדי עבודה או בדרך אליה, כדאי שתדע/י מהן זכויותיך. נפגעי קורונה שנדבקו בעבודה זכאים לפיצויים". עוה"ד פרטוש ציינה שבמשרדה מונחים מקרים נוספים דומים של נפגעי קורונה במקום העבודה, וגם הם צפויים לקבל קצבה חודשית קבועה.

עו''ד אימבר גולן פרטוש (צילום: פרטי)
עו''ד אימבר גולן פרטוש (צילום: פרטי)

ההשפעות ארוכות הטווח של הקורונה: 1 מכל 3 עלול להתקשות בתפקוד

גם אחרי שחלפה למעלה משנה מאז שהקורונה פרצה לחיינו, יש לא מעט סימני שאלה ואי ודאות סביב הנגיף, ובעיקר ביחס להשלכות ארוכות הטווח של הידבקות במחלה. יחד עם זאת, אנחנו כבר יודעים שבמקרים רבים גם אחרי ההחלמה נשארת פגיעה בתפקוד היומיומי – פגיעה שעלולה להיות משמעותית.

לפי מומחים בתחום הרפואה, 1 מכל 3 חולי קורונה יסבול גם מ-Long COVID – המונח הרפואי שמציין את ההשפעה השלילית המתמשכת של נגיף הקורונה. הפגיעות העיקריות הן הידלדלות של רקמת השריר וכתוצאה מכך חולשה וקושי לבצע אפילו פעולות פשוטות יחסית, תפקוד לקוי של הריאות ולכן קשיי נשימה שגם הם מגבילים מאוד את האדם, כאבי מפרקים, כאבים בחזה ועוד.

מאחר שהקורונה משפיעה על שלל איברים ומערכות בגוף, כולל הלב וכלי הדם, המערכת החיסונית, הכבד, מערכת העצבים, הכליות ועוד, החוקרים לא שוללים את האפשרות שבהמשך הדרך יתגלו עוד בעיות רפואיות.

הביטוח הלאומי מכיר כאמור בהידבקות בקורונה במקום העבודה כתאונת עבודה. יחד עם זאת קביעת אחוזי נכות מדויקים לכל מי שסובל מ-Long COVID תלויה באופן הצגת המקרה בוועדה הרפואית. ייצוג של עו"ד עם ניסיון רלוונטי מסייע במימוש הזכויות ובקבלת העזרה הכספית הנחוצה לשיקום.