למה אנחנו לא מבשלים בירה בעצמנו? כי כל מי שניסה לבשל בירה מעל הכיריים במטבח יודע שבמקרה הטוב זה מסובך ומעצבן. זהו, שעכשיו כבר לא...

לחזור הביתה מיום חם ולהוציא בקבוק בירה שאתם בישלתם מהמקרר - זה כיף. להגיע למנגל של יום העצמאות עם גיגית מלאה בקבוקי בירה שבושלו במיוחד לאירוע (ועוד אחרי שהשקעתם בתווית בצבעי כחול ולבן) זה לא פחות מרעיון אדיר. להכין מתנה לחתונה של חברים בדמות בקבוקי בירה בדיוק כמו שהם אוהבים, זה פשוט גאוני. אז למה אנחנו לא מבשלים בירה בעצמנו? התשובה, למי שכבר ניסה לבשל בירה מעל הכיריים במטבח (וכותב שורות אלו התנסה בחוויה הזו...) - כי זה פשוט מסובך ומעצבן. וגם מעצבן ומסובך.

לרוב תשתו בירה לא מסוננת ממשקעים, משום שהדרך להשגת בירה צלולה כמו הלאגר והפילזנר היא מסובכת... (צילומים: יח"צ)לרוב תשתו בירה לא מסוננת ממשקעים, משום שהדרך להשגת בירה צלולה כמו הלאגר והפילזנר היא מסובכת... (צילומים: יח"צ)
לרוב תשתו בירה לא מסוננת ממשקעים, משום שהדרך להשגת בירה צלולה היא די מסובכת... (צילומים: יח"צ) אם מדענים במעבדה מתעסקים עם מבחנות וצלוחיות פטרי בתנאי הגיינה מקסימליים, בשלן הבירה מתעסק עם סירי ענק ועשרות בקבוקים כשהכל הכל צריך להיות נקי ומחוטא לחלוטין מחיידקים רעים, כי אחרת השמרים ימותו והתוצאה הסופית תשטף באסלה. זה בדיוק מה שחשב רוברט קובו - מהנדס תוכנה שאהב לשתות וגם לבשל, אבל אז הוא קרא אייטם במדור הגאדג'טים של וואלה על מבשלת בירה ביתית של חברת וויליאמס-וורן שחוסכת את כל הטרחה העצומה הזו. "מבשלת הבירה הביתית הזו מאוד עניינה אותי", הוא מספר, "היה שם לינק שהוביל לאתר החברה, יצרתי קשר עם החברה עצמה ולהפתעתי גיליתי מיזם לא גדול של שני חבר'ה ניו זילנדים, בחור בשם יאן וויליאמס שעבד בדנמרק כיועץ בינלאומי וטועם בירה מקצועי, ואותגר על-ידי הדוד שלו, בשלן בירה ביתית מתוסכל, להמציא את מבשלת הבירה האישית הראשונה בעולם. ווילאמס לקח את הפרויקט על עצמו ולאחר מחקר של שנתיים, הוא חזר לניו זילנד והתחיל במחקר ופיתוח של מבשלה אוטומטית וביתית. לבסוף, לאחר כמה סיבובים של השקעות כספיות רציניות, מאות בישולי בירה וטעימות, ואחרי ייצור הרבה אבות-טיפוס תעשייתיים, המבשלות הראשונות וחומרי הגלם לשימוש, היו מוכנים למכירה". הרגע שבוא המבשלה היתה מוכנה לשיווק לצד השני של העולם לקחה עוד כמה שנים: "הם היו די בתחילת המיזם, והודיעו לי שכרגע הם לא חושבים על ייצוא מחוץ לניו זילנד, זה לקח עוד כמה שנים של שכנועים, אבל בסופו של דבר הצלחתי לשכנע אותם להתחיל לייצא את המבשלה לישראל". נחזור רגע לעניין הבירה הביתית. כל מי שהיה בתערוכות ותחרויות בירה של חובבים וגם טעם בירות ממבשלות קטנות מכיר את התוצאה: לרוב תשתו בירה לא מסוננת ממשקעים, מעוננת (ולא עכורה, מושג אומלל שבא לתאר משקה טעים) פשוט כי הדרך להשגת בירה צלולה כמו הלאגר והפילזנר שאנחנו מכירים טוב מכל החברות המסחריות היא מסובכת.
מבשלת בירה ביתית - רוחב.jpg 1מבשלת בירה ביתית - רוחב.jpg 1
בעזרת המבשלה של וויליאמס-וורן הבירה יוצאת קרה, מוגזת בצורה מושלמת והכי מרשימה היא הצלילות שלה. להבדיל מבישול בירה ביתי שמוכן בטווח של שלושה שבועות. הבישול באופן זה אורך שבעה ימים בלבד, ממש כמו במבשלת בירה מקצועית. המבשלה הביתית מאפשרת ייצור כל 80 סגנונות הבירה הרשמיים, כמו גם פיתוח סוגי בירה באופן עצמאי. "לא צריך להבין יותר מדי בבישול בירה", מעיד קובו, "רק לעקוב אחרי התמונות וההוראות, להשתמש בחומרי גלם טובים ואתה כבר מתחיל לבשל מיד ולהגיע לתוצאה מעולה". השלב השני הוא, כמובן למי שכבר הבין את הפרנציפ: "אפשר להתחיל להתעמק ולהבין למה מבצעים את כל הפעולות בבישול ומה הן עושות לבירה. אפשר לקחת את המתכונים הקיימים ולשכלל אותם, לתת להם את הטעם שלך, להוסיף ולגרוע ועוד המון רעיונות משוגעים, הכל כיד הדמיון הטובה". קובו מבהיר שהסיכון שהבישול לא יצלח והבירה תיזרק הוא כמעט אפסי וישנה אפילו אופציה לייצר בירה נטולת גלוטן עבור חולי הצליאק ובכלל עבור כל מי שרגיש לגלוטן. המבשלה הביתית מגיעה בשתי צורות: אחת שיכולה להשתלב במרפסת השירות שלכם או במחסן (או פשוט לתפוס קצת מקום בחדר), והאופציה השנייה היא פשוט אחת כזאת שתשתלב באופן אינטגרלי אצלכם במטבח. המבשלה מאפשרת לצנן את הבירה, למזוג ישירות לכוסות, למלא חביות ניידות (כדי למזוג בשטח, אלא מה...) ויש לה גם אופציה נוחה למילוי בקבוקים. כדי להוכיח את מקצועיות המבשלה הביתית מראה לי קובו שלל תעודות ופרסים. "מלבד היבוא והשיווק של המבשלה אני כמובן אוהב מאוד לבשל בירה בעצמי, והמון בירות שאני מבשל וניגש איתן לתחרויות, זוכות בפרסים ובאחד מהמקומות הראשונים". בתור אחד שטעם לאגר אמריקאי, סיידר יבש עם 8% אלכוהול, בירה כהה בסגנון בלגי ועוד כהנה וכהנה טעימות מהמקרר של קובו (חלק מהטעימות פשוט נחות בתוך בקבוקי פלסטיק ממוחזרים של משקאות קלים) - אני יכול להעיד כי הרוב המוחלט של הבירות פשוט נהדר. מחיר המבשלה הביתית אינו זול. הכל תלוי כמובן בדגם ובמה שלוקחים, אבל הוא בהחלט יכול להתקרב גם למחיר של 60,000 שקל. לא ממש זול, אבל מי שמשוגע לעניין בהחלט יתעניין. כנסו לאתר הישראלי של וויליאמס-וורן המספק הסבר מפורט, כולל סרט ווידאו שמפרק את המכונה לגורמים ומראה בדיוק איך הפלא הזה מתרחש: www.williamswarn.co.il