כבר ארבעים שנים מתחולל באירופה מאבק מר על מקור הוודקה ואפילו על ההגדרה שלה, אז של מי היא באמת? לנצ'נר שב משדה הקרב...

תתפלאו, אבל לא אנחנו המצאנו את הסכסוך הלאומי. מסתבר שבעולם הגדול יש סכסוכים מעניינים הרבה יותר מהמלחמה על הסלט הקצוץ ערבי / ישראלי, החומוס והפלאפל. קרב מר של אגו ויצרים ניטש כבר קרוב לארבעים שנים בצפון-מזרח אירופה, בשדה הקרב של הוודקה. המאבק המר בין הניצים התחולל סביב סוגיית מקורו האמיתי של המשקה הצלול, למי באמת מגיעה זכות הראשונים עליו, ואפילו על ההגדרה שלו...

וודקות שהופקו בכל מיני מקומות מענבים ומפירות אחרים הטריפו את הדעת הפולנית, אבל זה לא עזר להם... (צילומים: יח"צ)וודקות שהופקו בכל מיני מקומות מענבים ומפירות אחרים הטריפו את הדעת הפולנית, אבל זה לא עזר להם... (צילומים: יח"צ)
וודקות שהופקו בכל מיני מקומות ממרכיבים אחרים הטריפו את הפולנים, אבל זה לא עזר להם... (צילום: יח"צ)

בשנת 1977 פולין לקחה את זה לבית-הדין הבינלאומי. היא הכריזה על עצמה כמולדת הוודקה ודרשה בלעדיות: רק וודקה פולנית תוכר רשמית כוודקה. כל העאלק-וודקות האחרות ייחשבו לכל היותר ל"יין חיטה". ברית-המועצות (לצורך העניין, רוסיה) נחרה בבוז כדרכה, שתתה בקבוק ועשתה שריר. מעבר לגאווה הלאומית, תעשיית הוודקה היתה גורם מפתח בכלכלה הסובייטית, ולא היה מצב שהרוסים יוותרו כאן לפולנים, שהתחילו לעשות קולות עצמאיים מדי.

בעזרת היסטוריון המזון ויליאם פוקלבקין, מחבר הספר "היסטוריה של וודקה", טענו הרוסים שהמילה וודקה קיימת בהקשר של משקה אלכוהולי ברוסיה כבר מאמצע המאה ה-15. ואכן, הדרישה הפולנית נהדפה במעמד זה, אבל לך תתווכח עם פולנים. במשך השנים הם המשיכו לרטון ולטעון לצדקתם, ובין השאר הצליחו להעמיד בספק את קביעתו הנחרצת של פוקלבקין ואף שלפו ממצא ספרותי משלהם, מהמאה ה-16, ולפיו מקור המילה וודקה הוא פולני בן פולנים. לסמטוכה האשכנזית הזאת נכנסו גם הליטאים: רגע, וודקה זה בכלל אנחנו, הם אומרים. אצלנו זיקקו לראשונה חיטה, בזמן שהמשקה של הרוסים היה מין משהו שזוקק מלחם מעורב בסוכר. עובדה, איגוד מקצועי של מזקקי וודקה היה בווילנה כבר בתחילת המאה ה-16.

אבל הפולנים לא מרפים. ב-2006 הם פנו לאיחוד האירופי בבקשה להגדיר וודקה כמשקה אלכוהולי שזוקק מדגנים או מתפוחי-אדמה בלבד, ויוצר באחת מארצות "רצועת הוודקה" בצפון-מזרח אירופה (רוסיה, אוקראינה, פולין וכו'). כל מיני וודקות שהופקו בכל מיני מקומות מענבים ומפירות אחרים הטריפו את הדעת הפולנית, אבל זה לא עזר לה. עוצמה תאגידית ולובי של מדינות שונות שמייצרות וודקה עשו להצעה הפולנית הפטריוטית סיכול ממוקד והפכו את הוודקה למשקה שיכול להיות מיוצר בכל מקום ומזוקק מכל "תוצר חקלאי". איך שלא תסתכלו על זה, המלחמות האלה רק עזרו לוודקה להיות כיום האלכוהול-אלכוהול הכי נמכר בעולם...