בעולם המוזיקה מתחולל מאבק דרמטי בין ענקיות התעשייה לבין חברות טכנולוגיה חדשניות. מצד אחד, תביעות משפטיות מהדהדות, ומהצד השני - שיתופי פעולה מפתיעים. האם זהו סופה של היצירה האנושית או דווקא תחילתו של עידן חדש?

עו"ד ינור ברטנטל ואילן צדק, מומחים לבינה מלאכותית, מציעים פרספקטיבה מעניינת על המצב. "אנו עומדים בפני צומת דרכים היסטורי בתעשיית המוזיקה," אומר ברטנטל. "הבינה המלאכותית מציבה אתגרים משפטיים ואתיים חסרי תקדים, אך גם מציעה הזדמנויות יצירתיות מרגשות." צדק מוסיף לדבריו: "האתגר האמיתי הוא למצוא את האיזון הנכון. כיצד נשמר על זכויות היוצרים ועל הייחודיות האנושית ביצירה, תוך ניצול הפוטנציאל העצום של הטכנולוגיה החדשה?".

ניצול בלתי הוגן לצרכים פוליטיים: כך השימוש בבינה מלאכותית מסכן את הבחירות בארה"ב
בצל החשש מפני הבינה המלאכותית: במטא הגיבו לסערה החדשה

קרב משפטי על זכויות יוצרים

לאחרונה, ענקיות המוזיקה כמו סוני מיוזיק, יוניברסל מיוזיק גרופ וורנר רקורדס הגישו תביעות נגד חברות הסטארט-אפ Suno AI ו-Uncharted Labs (מפתחת Udio AI). הטענה המרכזית: הפרת זכויות יוצרים בקנה מידה נרחב. לפי התביעות, חברות אלו משתמשות ביצירות מוגנות של אמנים מצ'אק ברי ועד מריה קארי לאימון מודלי הבינה המלאכותית שלהן, ללא אישור וללא תשלום.

מיץ' גלייזר, יו"ר ומנכ"ל ארגון תעשיית ההקלטות של אמריקה (RIAA), טוען כי "שירותים לא מורשים כמו Suno ו-Udio מסכנים את ההבטחה של AI חדשנית אמיתית עבור כולנו". מנגד, מיקי שולמן, מנכ"ל Suno AI, מתגונן: "הטכנולוגיה שלנו מתוכננת ליצור תוצרים חדשים לחלוטין, ולא לשנן ולפלוט מחדש תוכן קיים".

מהתנגדות לשיתוף פעולה

אך בעוד שבבתי המשפט מתנהל קרב, מאחורי הקלעים מתרחש תהליך מרתק של שיתופי פעולה. קבוצת יוניברסל מיוזיק (UMG), למשל, יצאה למסע חדשני עם חברת SoundLabs. התוצאה? כלים מהפכניים המשלבים בינה מלאכותית ביצירה מוזיקלית, תוך שמירה קפדנית על זכויות האמנים.

אחד הכלים המרשימים ביותר הוא MicDrop - תוסף קולי מתקדם המאפשר לאמנים לשנות את קולם בזמן אמת. כריס הורטון, סמנכ"ל טכנולוגיה אסטרטגית ב-UMG, מסביר: "אנחנו שואפים לשמור על האמנים במרכז אסטרטגיית ה-AI שלנו. הטכנולוגיה צריכה לשרת את האמנות, לא להיפך". הוא מוסיף כי הכלים החדשים יאפשרו לאמנים "לשיר בשפות שהם אינם דוברים, לבצע דואטים עם הגרסה הצעירה של עצמם, לשחזר הקלטות קוליות לא מושלמות, ועוד".

יוניברסל מיוזיק (צילום: REUTERS/Arnd Wiegmann)
יוניברסל מיוזיק (צילום: REUTERS/Arnd Wiegmann)

האתגר האתי

בי.טי (BT), מייסד SoundLabs ומפיק מוזיקלי מועמד לגראמי, מדגיש את החשיבות האתית: "אנו מאמינים שעתיד יצירת המוזיקה הוא בהחלט אנושי. בינה מלאכותית, כאשר משתמשים בה באופן אתי ומאומנת בהסכמה, יכולה לפתוח תובנות יצירתיות חדשות בלתי נתפסות".
כדי להתמודד עם האתגרים האתיים והמשפטיים, UMG ו-Roland פרסמו את "העקרונות ליצירת מוזיקה עם AI", מסמך המדגיש את הצורך בשקיפות, הוגנות ומעורבות קהילתית. יותר מ-50 חברות וארגונים מובילים בתעשייה כבר הצטרפו ליוזמה זו.

ההשלכות לתעשייה הישראלית

עבור חברות תקליטים בישראל, התפתחויות אלו מהוות קריאת השכמה. עו"ד ברטנטל וצדק מציעים מספר המלצות חשובות לתעשייה המקומית. ראשית, הם מדגישים את החשיבות של פיתוח שותפויות אסטרטגיות עם חברות טכנולוגיה לצורך יצירת כלי AI אתיים ומורשים. במקביל, הם קוראים לחברות לבחון מחדש את המסגרת המשפטית הקיימת ולפעול להתאמתה לאתגרים החדשים שמציבה הבינה המלאכותית.

ברטנטל וצדק מעודדים גם חדשנות מבוקרת, שתאפשר פיתוח כלים מבוססי AI המעצימים את היכולות של אמנים מקומיים, תוך שמירה על הייחודיות האנושית ביצירה. "חשוב לזכור," הם מדגישים, "שהטכנולוגיה צריכה לשרת את האמנות ולא להחליף אותה".

לבסוף, המומחים מצביעים על הצורך בהשקעה בחינוך. "הכשרת אמנים ומפיקים בשימוש אחראי בטכנולוגיות AI היא קריטית," הם אומרים. "זה לא רק עניין של ידע טכני, אלא גם של הבנה עמוקה של ההשלכות האתיות והיצירתיות של השימוש בטכנולוגיות אלו".

"בתור הטכנולוגיה החדשה ביותר הקיימת כיום," מסכמים ברטנטל וצדק, "עלינו לתמוך בביטוי האמנותי האנושי ובזכויות היוצרים, יחד עם קידום הטכנולוגיה שתאפשר יצירה קלה וטובה יותר - ולא כזו שבאה על חשבון ההון האנושי".

מיקרופון (צילום: אינגאימג)
מיקרופון (צילום: אינגאימג)

סיכום: הרמוניה בין אדם למכונה?

תעשיית המוזיקה הישראלית והעולמית עומדת בפני הזדמנות ייחודית לאמץ את הפוטנציאל של AI תוך התמודדות עם האתגרים המשפטיים והאתיים הנלווים. האם נצליח למצוא את ההרמוניה המושלמת בין היצירה האנושית לבין הטכנולוגיה המתקדמת? התשובה לשאלה זו תעצב את עתיד המוזיקה כפי שאנו מכירים אותה.

בעידן שבו הטכנולוגיה מתקדמת בקצב מסחרר, האתגר האמיתי הוא לשמור על הרוח האנושית בלב היצירה המוזיקלית. עם זאת, אם נשכיל לנווט נכון בין האתגרים וההזדמנויות, ייתכן שנגלה כי הבינה המלאכותית אינה איום על המוזיקה האנושית, אלא דווקא כלי רב עוצמה להעצמתה ולהרחבת גבולותיה.