המשך התפשטות נגיף הקורונה: למעלה מ-329 אלף ישראלים נרשמו בלשכות התעסוקה מתחילת החודש, כך נמסר הבוקר (חמישי) ממנכ"ל שירות התעסוקה רמי גראור. מהשעה שש בערב אתמול ועד השעה שמונה בבוקר נרשמו 95,613 דורשי עבודה בשירות התעסוקה. 86% ממבקשי העבודה החדשים הוצאו לחופשה ללא תשלום, תשעה אחוזים פוטרו, שני אחוזים התפטרו מעבודתם ושלושה אחוזים נוספים מסיבות אחרות.

עוד נמסר הגיל כ-45 אחוזים מדורשי העבודה החדשים הם בני 35 עד 54, 37 אחוזים מהם בני 20 עד 54 ו-18 אחוזים הם בני 55 ומעלה. 53% מדורשי העבודה החדשים הם גברים, 47% נשים.

גראור הסביר: "אני יודע, וכמוני כל אנשי שירות התעסוקה, כי מדובר בתקופה מורכבת, מבלבלת ודרמטית עבור כלל אזרחי ישראל. דווקא בשל כך, נדרשים זהירות ודיוק מירביים בתיווך המידע לציבור, שזקוק לעבודתנו המקצועית והאחראית". הוא הוסיף כי "חשוב שתדעו כי בשום אופן לא בוטל הצורך ברישום דורשי עבודה בשירות התעסוקה". לדבריו, כל טענה אחרת, שאין יסודה בעובדות, עלולה לפגוע בראש ובראשונה בדורשי העבודה בישראל. 

קורונה בישראל (צילום: אבשלום ששוני)קורונה בישראל (צילום: אבשלום ששוני)

"על פניו, רוב מוחלט של דורשי העבודה החדשים הם בחופשה ללא תשלום. עובדה זו עלולה לתעתע", הדגיש המנכ"ל, "מניסיוננו, אנו יודעים לומר שרבים מהעובדים שהוצאו לחלת, 20 אחוזים לפחות וייתכן שיותר, עלולים בסבירות גבוהה לא לחזור לעבודה לאחר המשבר. אנו נערכים למציאות זו שמתדפקת על דלתנו. המטרה שלנו, והשליחות הגדולה שלנו שבשבילה אנו קמים בבוקר, היא לסייע לאנשים למצוא עבודה. אנו מייצרים חיבורים ופתרונות, יוזמים ומחפשים כאלה מדי יום".

המנכ"ל אמר כי "גם בימים טרופים אלה, פונים לשירות התעסוקה מעסיקים ממגוון תחומים, המשוועים לידיים עובדות – ואנו בשירות התעסוקה מסייעים להם, ולדורשי העבודה, בהתאם למידע שברשותנו. פעילות זו אינה בהפסקה, נהפוך הוא. היא בשיאה". הוא ציין עוד כי "קיצור הבירוקרטיה, שמטרידה רבים מסיבות מובנות, הוא מצב שכולנו היינו רוצים בו. מסיבה זו ממש, שירות התעסוקה יזם טופס מאוחד להגשת תביעות לשירות התעסוקה ולביטוח הלאומי. מהלך זה לא יצא לפועל, לצערנו הרב, בשל התנגדות הביטוח הלאומי, וטעמיו עמו".

הוא הגיב לטענות של הישראלים הרבים על קריסת אתר השירות ואמר: "בעקבות ייעול ושדרוג אתר שירות התעסוקה, אנו קולטים גם במצב הקיים ועל אף עומס הפניות העצום והחריג, את מאות אלפי דורשי העבודה החדשים, באופן מלא. עבודתנו זו היא שתאפשר לביטוח הלאומי לשלם בזמן לכל אותם אנשים לפי זכויותיהם". בסיום דבריו הבטיח כי " כבר בשעות הקרובות, נוכל להתחיל בהעברת הפרטים והנתונים המושלמים על דורשי העבודה לביטוח הלאומי, בקבוצות של מאה אלף כל אחת. רק אם נפעל בשיתוף פעולה מלא, נוכל לתת את השירות הטוב ביותר לציבור בישראל".