מבצע "אביב מוגן" של משטרת ישראל לקראת חג הפסח יוצא לדרך לאחר שמ״מ מפכ״ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, אישר את התכנית המבצעית להיערכות משטרת ישראל בטרום חג הפסח ובמהלך ימי החג עצמם. המשטרה ממתינה להחלטת ממשלה בנוגע למקומות שבהם יוטל הסגר, ונערכת בכוחות גדולים מאוד. במשטרה מדגישים כי תתבצע אכיפה מחמירה, כאשר המשמעות היא שללא אישורים מיוחדים בליל הסדר אין לצאת מהבית.

בהודעה שפרסמה המשטרה נאמר כי "נוכח מצב החירום הלאומי הנוכחי ובכדי לשמור על בריאות הציבור ולמנוע הדבקה המונית - עיקר הפעילות המשטרתית תתמקד באכיפת התקנות לשעת חירום וצו בריאות העם. אנו מחדדים לציבור ומזכירים כי ימי החג אינם מקנים חסינות מפני הידבקות בנגיף הקורונה לאף אדם - ולכן הפעם כל אחד חוגג את חג הפסח בביתו ובחיק משפחתו הגרעינית".

אלפי שוטרי משטרת ישראל, שוטרי מג״ב ומתנדבים בסיוע מאות חיילי צה״ל יתפרסו בכל רחבי הארץ בכדי לאכוף את התקנות ולשמור על שלום הציבור ובריאותו. 

פעילות המשטרה תחל עוד בטרם החג ועל רקע ההכנות של הציבור לקראתו. במהלך הימים הקרובים תבצע המשטרה ברחבי הארץ פעילות פיקוח ואכיפה משמעותית בסופרים ובמרכולים, זאת בכדי לוודא כי מכירת המזון בהם מתבצעת בהתאם לתקנות ותוך שמירה על מרווחים בין הקונים, תוך מניעת התקהלות אסורה בתוכם ומחוצה להם.

חסימה משטרתית בימי הקורונה (צילום: דוברות המשטרה)חסימה משטרתית בימי הקורונה (צילום: דוברות המשטרה)

דגש מיוחד יינתן בקרב הציבור החרדי, זאת על רקע ההכנות ומנהגי החג, לצורך מניעת התקהלות אסורה ומסוכנת במרחב הציבורי. "אנו קוראים לציבור לנהוג באחריות ולשנות ממנהגיו והתנהלותו בעתות שגרה, כשהכלל הוא: צמצום היציאה למרחב הציבורי ככל שניתן", הדגישו במשטרה.

החל משעות הבוקר בערב החג תגביר המשטרה את הפעילות היזומה לפיקוח ואכיפה, הן במרחב הבינעירוני והן בתוך הישובים עצמם. שוטרי אגף התנועה יתפרסו בצירים הבינעירוניים ובכניסות לערים, ולצד אכיפת התנועה יבצעו בדיקות אקראיות ופיקוח אחר תנועת כלי רכב בין הערים. בנוסף תבצע המשטרה מחסומים מדלגים וסיורים בכניסה לערים ובתוכם, זאת במטרה למנוע התקהלות אסורה ויציאה אסורה של אזרחים למרחב הציבורי או למקום אחר שנאסר בניגוד לתקנות. "אנו קוראים לציבור לחגוג את חג הפסח בבית. נסיעה לחיק המשפחה המורחבת מחוץ לבית המגורים שלא לצורך חיוני שהוגדר- אסורה ומהווה הפרה של התקנות".

פעילות המשטרה בימי הקורונה (צילום: דוברות המשטרה)פעילות המשטרה בימי הקורונה (צילום: דוברות המשטרה)

עוד נמסר, כי "בטרם חג הפסח ובמהלכו, פעילות המשטרה לאכיפה ופיקוח תימשך בכל רחבי הארץ, מהיבשה מהאוויר ומהים, זאת בכדי לוודא כי התקנות מיושמות בשטח. המשטרה לא תאפשר לאף אדם ניצול של ימי החג לשיבוש המאבק הלאומי בהתפשטות בנגיף, ולכן כל חריגה מהתקנות תטופל בהתאם. נזכיר כי חל איסור מוחלט לצאת לטיולים, לנופשים או לבילויים כלשהם מחוץ למרחב הביתי".

קורונה - שאלות ותשובות