החל מהשעה 20:00: הסגר האזרחי שהוטל על ישראל במהלך יום העצמאות הגיע לסיומו הערב (רביעי), לאחר שבתחילת השבוע פורסמו ההנחיות המלאות והמעודכנות לימי הזיכרון והעצמאות בצל משבר הקורונה.

המשטרה החלה בהיערכות לאכיפת התקנות מוקדם יותר היום, במסגרת ההיערכות, אגף התנועה יפעל בצירים הבינעירוניים, כאשר החל משעות הצהריים, מיקוד הפעילות האופרטיבית יתבצע בפריסה ארצית של 44 מחסומים בצירים המרכזיים, שיצרו רצף של חסימות בין השטח העירוני לבינעירוני, וזאת במטרה לאכוף את קיום התקנות וצו בריאות העם. 

כמו כן, השוטרים הראו נוכחות ברחובות הערים, ורשמו אזהרות רבות לאזרחים במהלך היממה האחרונה: 122 קנסות נרשמו 1,722 אהרות ניתנו בגין אי חבישת מסיכה, 16 דו״חות בגין פתיחת עסקים או חנויות שלא כדין, 137 דו"חות בגין שהיה במקום אסור ו-1,091 דו"חות בגין יציאה למרחב הציבורי בניגוד לתקנה 2 בחוק.

מפת המחסומים לערב יום העצמאות (צילום: דוברות המשטרה)
מפת המחסומים לערב יום העצמאות (צילום: דוברות המשטרה)

לצד המחסומים יפעלו מאות ניידות ושוטרים שיבצעו סריקות על כלל הצירים ברחבי הארץ תוך ביצוע מחסומים מדלגים ואכיפה תוך כדי תנועה, ויאתרו אזרחים שלא יפעלו על פי ההוראות.

יום הזיכרון לחללי צה"ל: על פי הנחיות משרד הבריאות, תתאפשר יציאה מהבית לצורך ביקורי התייחדות והנצחה בקברי חללי צה״ל, נפגעי פעולות איבה ואתרי הנצחה עד מחר בשעה 16:00. החל משעה זו, לא תתאפשר יציאה מהבית לשם ביקור בבתי עלמין ואתרי הנצחה.

יום העצמאות ה-72 למדינת ישראל: החל מיום שלישי בשעה 17:00 ועד ליום רביעי בשעה 20:00, יוטל סגר, זאת על מנת למנוע התקהלויות מיותרות, שעלולות לסכן את הציבור. מסגרת מתכונת הסגר, אדם יוכל לצאת מביתו רק בשביל להצטייד בתרופות, מוצרים ושירותים חיוניים בתחום היישוב והמגורים, התאווררות במרחק 100 מטרים, העברת קטין בידי הורים וסיוע לאחר (על פי הכללים). כמו כן, פעילות התחבורה הציבורית תופסק.

הנחיות משרד הבריאות לימי הזיכרון והעצמאות  (צילום: משרד הבריאות)
הנחיות משרד הבריאות לימי הזיכרון והעצמאות (צילום: משרד הבריאות)

באישור הממשלה: הוסרה המגבלה על 500 מטר בזמן פעילות ספורטיבית

הממשלה אשרה הערב באמצעות משאל טלפוני את התקנות החדשות לשעת חירום. בין היתר תבוטל המגבלה על 500 מטרים לצורך פעילות ספורטיבית. כמו כן, ניתן יהיה להפעיל מרפאה או חדר ניתוח המיועד לצורך טיפולים וניתוחים אסתטיים.

במהלך הדיון לאישור הקלות נוספות בסגר, נרשמה מבוכה כאשר השרים הפסיקו את ההצבעה בנושא ביטול מגבלת 500 המטר לפעילות גופנית בשל אי הבנות עם אנשי משרד הבריאות. בסופו של דבר, ההחלטה על ביטול ההגבלה אושרה, אך תיכנס לתוקף ביום חמישי ה-30 באפריל בשעה 8:00 בבוקר. 

התקנות החדשות:
1. המגבלה על קיום פעילות ספורט עד למרחק של 500 מטרים תבוטל
2. האיסור על הפעלת מרפאה או חדר ניתוח לשם מתן טיפול המיועד לצורך אסטתי - יבוטל.
3. הסעיף הקובע כי הגורם המוסמך כהגדרתו בתקנה 7(א) 3 או 4 או בקנה 7(ג) לתקנות שעת חירום (נגיף הקורונה החדש -אכיפה), יקיים פיקוח על עמידת העסק או החנות בתנאים הנדרשים, יימחק, לאור העובדה שסמכויות הפיקוח על קיום התנאים לגבי חנות או עסק הוסדרו גם באמצעות תיקון עקיף לתקנות אכיפה, במסדרת תיקון 7 לתקנות שבנידון.
4. בתקנת העונשין
א. תימחק ההוראה הנוגעת להפעלת מרפאה או חדר ניתוח לצורך אסתטי לאור ביטול המגבלה לקיום פעילות כאמור.
ב. תימחק ההוראה הנוגעת להפעלת חנות או מעבדת תיקונים, בניגוד לתקנה 5(א1), לנוכח העובדה שהתקנה האמורה נמחקה במסגרת תיקון 7 לתקנות יצוין כי בתיקון 7 נקבעה בתקנת העונשין, תקנת משנה נפרדת לעניין הפעלת חנות או עסק בניגוד לתנאים שנקבעו

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, התייחס לשינויים בתקנות החירום: "אני מברך על ביטול המגבלה הקיימת על פעילות ספורט עד 500 מטר מהבית, כפי שדרשתי בשתי ישיבות הממשלה האחרונות. כעת ניתן לבטל עוד הגבלות על תחומים מסוימים, שניתן גם לגביהם לקבוע מפרט דרישות (תו תקן) כמו למשל מכוני הכושר והצימרים ברחבי המדינה.

לדבריו, "צריך לאפשר לציבור ״להתאוורר״ יחד עם המשך ‏המאבק בקורונה וההקפדה על הכללים. עטיית מסיכה, מרחק שני מטר ועוד. הנושא החשוב והדחוף ביותר כרגע הוא מתן פתרונות שיאפשרו את החזרת מערכת החינוך לפעילות".

שרת התרבות והספורט, מירי רגב: ״אני מברכת על כך שמשרד הבריאות אימץ את עמדתי וביטל את מגבלת 500 המטרים לפעילות ספורטיבית (מגבלה שהממשלה כולה פעלה לביטולה). לאחר שאושרה היום חזרתם לפעילות של הספורטאים באגודות ובאיגודים, בנוסף לחזרתם לפעילות של ספורטאי ההישג כבר לפני מספר ימים, אנו נערכים להרחיב את פעילות הספורט מיד לאחר יום העצמאות לתחומים נוספים עליהם הגענו להבנות עם משרד הבריאות. מדובר בהערכות לפתיחת מכוני הכושר ובריכות השחייה, חזרה לפעילות של מסגרות הספורט הפרטיות, מתן אישור לפעילות הספורט הימי לחובבים, היתר לדייג ספורטיבי וכמובן - מציאת פתרונות לסיום הליגות בענפי הכדור״.