הפרופסור איתן פרידמן, מייסד ומנהל היחידה לאונקו גנטיקה במכון הגנטי בבית החולים שיבא שוחח היום (שני) עם בן כספית וינון מגל ב-103FM על החשש הציבורי מהתפרצות גל שני של נגיף הקורונה, והמשיך בקריאותיו לפתוח את המשק לאלתר.

מה קורה עם הקורונה, התפרצות בתל אביב?
"צריך להפסיק להשתמש במילים מתפרץ, התפרצות, גל שני, גל שלישי וצריך להבין – ברגע שנפתחה מערכת החינוך, ברגע שהתחלנו לקבל את החיים שלנו בנורמה, זה היה צפוי שיהיו מוקדים של הדבקה וכל זמן שאנחנו מכירים אותם, מזהים אותם מוקדם, מגנים על האנשים שבאו במגע עם אותם אנשים שהם נשאים של הווירוס ולא בהכרח חולים, אני חושב שאנחנו במצב מצוין. צריך לזכור שרוב האנשים שמוגדרים חולים בתקשורת הם אנשים שיש להם את הווירוס אבל לא מבטאים אפילו תסמין אחד, אפילו לא חום, לא שיעול, לא איבוד חוש טעם או ריח. לכן, צריך לשים את הדברים בפרספקטיבה הנכונה. יש מוקדי התפרצויות בבתי ספר, אני רוצה לדעת ממשרד הבריאות מה שיעור האנשים שנדבקו כתוצאה מהילדים בבית הספר, גם מבין הצוות וגם מבין המשפחות. אם התשובה היא הדבקה מינימלית אפשר להוריד את רמת הלחץ".

ראיתי את דוח המצב הלאומי היומי, כשהיו 5,000 בדיקות והיום יש 16,000, אחוז המזוהים 0.9 למה כולם מתרגשים? למה נתניהו מכנס היום את קבינט הקורונה?
"כדי להגיד לאזרחי ישראל שהמגפה משתוללת, אני יודע למה? צריך לשאול אותו. כשאתה עושה יותר בדיקות אתה מוצא יותר אנשים – נקודה. השיעור הזה קבוע, לא עלה ולא ירד, ואסור לנו לתת למחלה הזאת לנהל לנו את החיים. חייבים להבין שעד שלא יהיה חיסון עדר בעוד שנה וחצי או חיסון אפקטיבי תוך 9 חודשים עד שנה, חייבים להחזיר את החיים שלנו לנורמה, מתוך התנהלות אחראית ולא היסטרית, זהו. אי אפשר אחרת".

מה אתה מציע?
"אני אומר להרבות לפתוח את המשק, לפתוח את הכול".

כולל אירועים והצגות?
"כולל הכול, כדי למנוע הדבקות צריך לשמור על היגיינה אישית ועל ריחוק פיזי, ולא ריחוק חברתי".

מאות אנשים באירועים?
"לא יודע אם מאות אנשים אבל בהחלט אפשר לדאוג שיהיה מרחב בין אחד לשני ולהבין שהמחלה היא מחלה שמסכנת בעיקר אנשים שיש להם תחלואים שונים, יותר גברים, יותר אנשים מבוגרים, אנשים עם יתר לחץ דם, עם סוכרת, ורוב האוכלוסייה בישראל בה רק 11% מהאוכלוסייה מעל גיל 65, גם אם יחלו - המחלה תהיה קלה".

 אתה אומר על מסכות? נראה מטומטם. היפנים לא עשו שום דבר נכון במשבר רק דבר אחד – כולם לובשים מסכות ולכן התגברו.
"ביפן, בסין ובדרום מזרח אסיה שנים הם הולכים עם מסכות ללא כל קשר לקורונה לכן לא שינו את המדיניות שלהם. ארגון הבריאות העולמי, ואני עשיתי סקירה מאוד מקפת בנושא המסכות, הן מומלצות באופן חד משמעי לאוכלוסיות ספציפיות, אנשי צוות רפואי שעובדים עם אנשים ולכן חשופים יותר, אנשים שחולים כדי שימנעו מלהדביק את הסביבה ובחללים צפופים כאשר יש חשד שמישהו חולה. במרחב הציבורי, באוויר הפתוח, על שפת הים, תוך כדי ריצה - אין שום היגיון במסכות. דבר שני, אם אתה רוצה להגן, הדבר שיותר מגן ממסכות, כי זה גם מגן על העיניים, זה השקפים ואפשר לראות את הבעות הפנים. לתת לילדים לשבת עם מסכות 6 שעות זה דבר שהוא בעליל בלתי אכיף, אין לו שום משמעות מבחינת אנשים שאינם חולים ואינם משתעלים ואין להם שום תסמינים. במרחב הציבורי אין שום הגיון לשים מסכות, וגם ארגון הבריאות העולמי באתר שלו כותב שאין שום הוכחה שעטית מסכה לאנשים א-סימפטומטיים במרחב הציבורי עוזרת".

למדנו עוד דברים על הווירוס המוזר הזה? איבד את ההרתעה, הוא בירידה, כמו השמאל?
"הווירוס הזה בניגוד לווירוס של השפעת ו-HIV הוא וירוס שממעט לרכוש מוטציות, בוא נסתכל על הסארס המקורי. התחיל בנובמבר 2002 ומיולי 2003 ועד היום אין מקרה אחד בעולם, האם הווירוס הזה יתנהג אותו דבר? אני לא יודע ואף אחד לא יודע. לכן, כל ההפחדות אינן במקום כי אף אחד לא יודע. כעובדה, כאשר אתה מסתכל על המפה העולמית, אכן יש יותר אנשים שנדבקים, בין השאר כי עושים יותר בדיקות. בארצות הברית עשו כבר קרוב ל-20 מיליון בדיקות בסה"כ. אבל כשאתה מסתכל על שיעור האנשים שחולים קשה בכל העולם נכון לעכשיו ולאורך שלושת השבועות האחרונים, יש פחות מ-55,000 אנשים במצב קשה בכל העולם, מקום שבו 1.1 מיליון אנשים מתים בכל שבוע מסיבות שונות. זה לא מגפה, זה לא מגפה בפרספקטיבה העולמית וישנה ירידה מאוד ברורה בשיעור האנשים שמתים לאורך הזמן, משיא המגפה בסוף מרץ-תחילת אפריל לתחילת יוני. ברור שהדבר הזה הולך ומאבד את עצמו".

דעתך על פרופסור לס?
"הוא אדם חכם, יש לו דרך מאוד מקורית להציג את התזות שלו. הוא קצת שחקן בנשמה והוא נוקט לדעתי בשיטה הסוקראטית בה הוא מביא דברים עד אבסורד כדי שיקשיבו למה שהוא אומר, אבל התוכן של מה שהוא מדבר, גם אם הוא מוקצן, יש בו יותר מגרעין של אמת".

הוא אומר שהמחלה הזו הנגיף זה שפעת עם יח"צ
"אני לא מסכים להגדרה הזאת, אני חושב שהוא יותר מדביק, שיעור התמותה באוכלוסייה המבוגרת יותר גבוה מאשר של שפעת, הקצב שבו הוא מדביק יותר גבוה ולכן להגיד זה שפעת עם יח"צ זו אכן אמירה שמעוררת יותר משמץ של קונטרוברסיה גם בקהילה המדעית".

הזוי?
"ממש לא, אני מכיר אותו היטב, הוא לא איש הזוי - הוא איש חכם שיש לו ליין מסוים שהוא מנסה לדחוף. לא חייבים להסכים עם כל מה שהוא אומר ומצד שני הוא אומר 'בואו לא נכנס להיסטריה' והוא צודק בהיבט הספציפי הזה".