יועמ"ש משרד הבריאות עוה"ד אורי שוורץ הזהיר הבוקר (שני) במהלך דיון על איכוני השב"כ כי "אנחנו מאבדים את השליטה שהשגנו על התנהלות הקורונה". בתוך כך התכנסה ועדת החוץ והביטחון בראשות ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ) להכנה לקריאות שניה ושלישית של הצעת חוק הסמכת שירות הביטחון הכללי (שב"כ) לסייע במאמץ הלאומי לצמצום התפשטות נגיף הקורונה.

אמש הופץ לחברי הוועדה מסמך הערות היועץ המשפטי לוועדה לקראת הדיון. במסמך, על פי הנחיית יו"ר הוועדה, ישנה המלצה לפצל את הצעת החוק, כך שתינתן הסמכה מצומצמת למשך שלושה שבועות, במהלכם תדון הוועדה בסעיפים אשר פוצלו. כמו כן, במסמך הצעת יו"ר הוועדה לגבי הקריטריונים של הפעלת ההסמכה לתקופה זו, עליהם יבקש יו"ר הוועדה להצביע היום.

אמש נשא שר הבריאות יואל (יולי) אדלשטיין דברים בעקבות העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה בישראל, ועדכן את ההנחיות לציבור. "אנחנו נמצאים בתחילתו של גל התחלואה השני" פתח אדלשטיין את דבריו, "מן היום הראשון במשרד החלטתי לא להיות הסמן הימני. לקבל את כל ההחלטות בהילקח בחשבון הן צרכי הבריאות ואת צרכי המשרד הוכלל. פעלתי יחד עם השרים הרלוונטים על מנת לפתוח את גני האירועים, התרבות ועוד, אך הדגשתי שאם לא נקפיד על ההנחיות נגיע למצב של סגירה. לצערי לא מספיק הקשיבו".

"נקודת המוצא שלי היא שמי שלא מקשיב להנחיות מזיק לא רק לעצמו ולסביבתו, אלא גם למשק" הוסיף השר ואמר כי "הצגתי לקבינט את המלצותיי. הן לא נעימות. לא לי ולא למנכ"ל אך הן מוחיבות המציאות. על מנת לטפל בנמגיף בשלב זה ולא להגיע לסגר שלם על המשק".

"משמעות של סגר כזה הוא נזק אדיר" הוסיף השר, "המטרה שלנו היא מקסימום תועלת ומינימום נזק. אחרי התייעצויות עם גורמים בתוך המשרד ומחוצה לו זה המתווה שהגענו אליו: ארועים דתיים, חתונות בר מצוות באולמות אני מבקש להדגיש אין לי כוונה לפגוע בגני הארועים, כפי שהדגיש היום רה"מ על משרד האוצר לפצות אותם בהתאם לפגיעה. הדרישות שלהם מוצדקות".

"לצערי הרב, הגיע הזמן גם לעשות הגבלות בבתי הכנסת. לגבי הגבלת התקהלויות, התייעצנו עם השר להשכלה גבוהה והמל"ג לעשות בחינות בזום על מנת למנוע הדבקה של סטודנטים ובני משפחותיהם. אנחנו מבקשים מ-30% מעובדי המדינה לעבוד מהבית. החלטנו לא להגביל את הסקטור הפרטי. אני פונה לסקטור הפרטי - תנו לעובדים לעבוד מרחוק. תשמרו עליהם ועל משפחותיהם".

בנוסף אמר: "בהנחה שכולנו מאמינים שמדובר בקורונה ולא בהמצאה שמישהו המציא – אין עד עכשיו אדם אחד שנתן לי מתווה טוב יותר להתמודדות. ביקשתי מהשרים בדיון לא רק לבקר, אלא להציע אלטרנטיבה. דבר אחד אני לא מוכן לקבל. אני שומע את הגישה שאומרת: מה אתם עושים פאניקה, אז ימותו כמה קשישים! כל מי שאפילו בסתר לבו חושב מחשבה כזאת - שידמיין את סבא וסבתא שלו בין אותם קשישים".
 
"ויש לי גם בקשה אליכם, כלי התקשורת" הוסיף אדלשטיין, "מחשבה רבה מושקעת בהנגשת מספרי התחלואה לציבור מתוך כוונה לייצר שקיפות מרבית. אני מודע לרצון שלכם להביא לציבור חישוב מספרים של יממה שלמה. ובכל זאת אני מרשה לעצמי לבקש מכם – היצמדו לנתוני משרד הבריאות המתעדכנים שלוש פעמים ביום. פרסום חישובים אחרים גורמים להטעיה ולבלבול הציבור, ואני מבקש מכם להימנע מכך".

בסיכום דבריו פנה לציבור ואמר: "בואו נהפוך חלום למציאות. חלמנו שנוכל לחבק את הסבא והסבתא, חלמנו שנוכל לצאת לחופשה בחוץ לארץ. זה לא בלתי אפשרי. אם נדע לשמור על ההנחיות ולהיזהר, הדברים האלה שנשמעים כרגע כחלום רחוק - יכולים להפוך למציאות".