מתחת לאף של נתניהו: שר הביטחון לשעבר ויו"ר מפלגת "ימינה", ח"כ נפתלי בנט, הודיע היום (רביעי) על הקמת "קבינט קורונה אזרחי", לאור מה שהוא מכנה "הזינוק בהידבקות בקורונה וצניחת הכלכלה, וכן הדשדוש המתמשך של הממשלה בטיפול במגיפה".

בהודעה נמסר כי "קבינט הצללים" יכלול מומחים מתחומי הבריאות, האפידמיולוגיה, העסקים והחירום, וכי יגבש דרכי פעולה להתמודדות כלכלית-רפואית אל מול המשבר, יסייע במידע לציבור, ובפעולות לצמצום הפגיעה בכלכלה. 

בין חברי הקבינט, מלבד בנט עצמו ניתן למצוא את: אלוף (מיל') גיורא איילנד - לשעבר ראש אגף המבצעים וראש אגף התכנון בצה"ל, פרופ׳ עומר מואב - לשעבר, יועץ כלכלי בכיר של שר האוצר, ד״ר מיכאל שראל – לשעבר, הכלכלן הראשי של משרד האוצר, פרופ׳ רונית קלדרון מרגלית – מומחית בבריאות הציבור ופרופ' לאפידמיולוגיה, מרכז רפואי הדסה והאוניברסיטה העברית, וכן אביר קארה - מייסד קבוצת ״השולמנים״ של בעלי העסקים בישראל.

נפתלי בנט בדן פנורמה בימיו כשר הביטחון (צילום: פול/ קוקו)נפתלי בנט בדן פנורמה בימיו כשר הביטחון (צילום: פול/ קוקו)

ח"כ נפתלי בנט: ״מדינת ישראל מצויה במשבר פרנסה הולך ומחריף, מהקשים בתולדותיה. קבינט הקורונה האזרחי נרתם לסייע בקבלת החלטות ובהנעת פעולות על מנת להציל את פרנסת אזרחי ישראל תוך שמירה על בריאותם״.

גיורא איילנד: "ישראל במשבר לאומי. איכות הטיפול במשבר לאומי נבחנת בראש וראשונה במידת יכולתה של המדינה לגייס את כל המשאבים הלאומיים הרלבנטים- טכנולוגים וניהוליים, ביעילות ובמהירות. נכון לעכשיו לא הצלחנו בכך, ולכן נכון לעשות מאמץ בכדי למצות משאבים אלה, יותר ואחרת".

גיורא איילנד (צילום: ערוץ עשר)גיורא איילנד (צילום: ערוץ עשר)

פרופ' עומר מואב: "אני מקווה שממשלת ישראל תקשיב ותאמץ את המלצות הקבינט האזרחי, המלצות שיסייעו לממשלה להתמודד עם המשבר הכלכלי החמור, משבר שמנוהל בשליפות ובפופוליזם". 

אביר קארה: "משבר הקורונה חשף יותר מכל את ההזנחה רבת השנים של המגזר העסקי בישראל. אנחנו אנשי עסקים, יצרנים ויזמים עלינו נגזרה המשימה להפוך משבר להזדמנות ונעשה זאת. קבינט הקורונה האזרחי הוא הזדמנות ללמוד ולהציע למדינה כיצד יהיה נכון יותר להתייחס לשותפים שלה. יש לנו משימה לעשות, נעשה ונצליח". 

ביום ראשון הקרוב יתקיים דיון ראשון של חברי הקבינט במכון המחקר לביטחון לאומי (INSS) בתל אביב. במהלך הדיון הראשון צוות הקבינט יגבש המלצות דחופות.