התכנית הכלכלית לשנה הקרובה: ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר, ישראל כ"ץ, הציגו הערב (חמישי) את תוכנית הסיוע הכלכלי לנפגעי משבר הקורונה "רשת ביטחון כלכלית 2020-2021" - הכוללת חבילת צעדים שתעניק ודאות וביטחון כלכלי למשך שנה לשכירים, עצמאיים ועסקים בתקופת הקורונה. להלן עקרונות התוכנית:

רשת ביטחון לשכירים בחל"ת
• הטבות בדמי האבטלה
    - דמי אבטלה מלאים עד סוף יוני 2021 או עד ירידת האבטלה מתחת ל-10%
    - ביטול 5 ימי המתנה בין תקופות אבטלה
    - קיצור תקופת האכשרה ל-6 חודשים במקום 12 חודשים
    - תשלום כפל קצבאות עד סוף יוני 2021
    - הוספת זכאי אבטלה גם מינואר ופברואר (החל מחודש יולי 2020)

• התאמת מנגנון החל"ת: קיצור הזמן המינימלי המזכה בדמי אבטלה ל-14 יום בלבד. המהלך דורש חקיקה בכנסת.
• מענק הסתגלות: תשלום מענקי ההסתגלות בגובה של עד 4,000 שקל לחודש לבני 67 ומעלה עד חודש דצמבר 2020. המהלך דורש תיקון חקיקה בכנסת.

• תכנית ממוקדת תעסוקה
   - ריכוז וטיוב נתוני התעסוקה- לטובת קבלת תמונת מצב שוטפת על היקף התעסוקה ומאפייניה
   - יעדים - קביעת יעדים חצי שנתיים להורדת שיעור האבטלה
   - הכשרת עובדים והשמתם- הגדלה נרחבת בהיקף ההכשרות המקצועיות ושילוב מעסיקים בתהליך ההכשרה. 

רשת ביטחון לעצמאיים ולעסקים
• מענק סיוע מיידי לעצמאים ובעלי עסקים עבור החודשים מאי –יוני 2020: עצמאי או שכיר בעל שליטה שקיבל מענק סיוע קודם יהיה זכאי למענק סיוע מיידי בסכום של עד 7,500 שקל. המענק המיידי צפוי להינתן למעל 380 אלף עצמאים ובעלי עסקים על ידי רשות המסים ישירות לחשבון הבנק ללא צורך בכל פעולה מצד העצמאי או בעל העסק.

• מענק סיוע סוציאלי לעצמאיים ובעלי עסקים: עצמאיים ובעלי עסקים בעלי הכנסה שנתית חייבת של עד 640 אלף שקל בשנה שחוו ירידה במחזור של לפחות 40%, יקבלו אחת לחודשיים עד לחודש יוני 2021 מענק בגובה 70% מההכנסה החייבת ועד ל-15,000 שקל. המהלך דורש חקיקה בכנסת.

• מענק סיוע לעסקים: עסקים ועצמאיים עם מחזור שנתי עד 100 מיליון שקל, ושמחזור מכירותיהם ירד בלפחות 40% לעומת התקופה המקבילה יקבלו אחת לחודשיים עד לחודש יוני 2021 מענק כמפורט:
- עסק בעל מחזור שנתי של עד 300 אלף שקל - מענק סיוע לעסק קטן בגובה של 3,000-6,000 שקל לחודשיים כמפורט: 
   - עד 100 אלף שקל מחזור שנתי - 3,000 שקל
   - 100-200 אלף שקל מחזור שנתי – 4,000 שקל
   - 200-300 אלף שקל מחזור שנתי – 6,000 שקל
- עסק בעל מחזור שנתי בין 300 אלף שקל- 100 מיליון שקל- מענק החזר הוצאות קבועות עד 500 אלף שקל (עד ל-15% מהמחזור השנתי).

• מענק סיוע לעסק חדש
מענק סיוע לעסקים שהוקמו בחודשים ינואר-פברואר 2020 המשולם אחת לחודשיים, עד לחודש יוני 2021:
   - עוסק פטור (עד 100 אלף שקל מחזור שנתי) – 3,000 שקל
   - עוסק מורשה (מעל 100 אלף שקל מחזור שנתי) – 4,000 שקל

• מענק ארנונה 
לעסקים בעלי מחזור שנתי של עד 100 מיליון שקל שחוו ירידה של לפחות 60% במחזור המכירות החזר בעבור הוצאות הארנונה לבית העסק עד לסוף יוני 2021.

• הגדלת הלוואות מסובסדות בערבות מדינה ובתנאים משופרים: הגדלת הלוואות מסובסדות בערבות מדינה ובתנאים משופרים- הרחבת הלוואות מסובסדות בערבות המדינה לעסקים קטנים, בינוניים גדולים בכ-28 מיליארד שקל והעמדתה על סך של 50 מיליארד שקל. הגדלת היקף ההלוואות לעד 24% ממחזור העסק, הכנסת שחקנים נוספים ואפשרות ללקיחת הלוואה משני גופים שונים וטיפול בחסמים למיצוי המסגרת. מדובר בהרחבה משמעותית של התכונית שתאפשר לעסקים רבים לקבל אשראי בתנאים אטרקטיביים. הרחבת הקרן דורשת את אישור ועדת הכספים.

רישוי עסקים: הארכת תוקף רישיון העסק עד לסוף חודש יוני 2021. השינוי דורש הליך חקיקה.

הקורונה בישראל: בית קפה ריק מאדם (צילום: מרק ישראל סלם)הקורונה בישראל: בית קפה ריק מאדם (צילום: מרק ישראל סלם)

נושאים נוספים
פטור ממס על משיכת כספים מקרן השתלמות: משיכה בפטור ממס לקרנות השתלמות לא נזילות (6 שנים ופחות), עד ל-10,500 שקל בחודש (השכר הממוצע), כהוראת שעה למשך 6 חודשים. המהלך דורש תיקון חקיקה.

• הרחבת היתר משיכה מפיקדון חיילים משוחררים: משיכת עד מחצית מיתרת הפיקדון לכל מטרה, למשוחררים בחמש השנים האחרונות. המהלך דורש תיקון חקיקה.

• סיוע לאוכלוסיות מיוחדות, מענה בריאותי ואכיפתי
   - אזרחים ותיקים - מיפוי ומתן מענים לצרכי הקשישים
   - אנשים עם מוגבלות - מתן מענים לאנשים עם מוגבלות ואוכלוסיות בסיכון
   - תגבור חקירות אפידמיולוגיות, בדיקות, הסברה ואכיפה
   - אזרחים בבידוד ובסגר

• תכנית האצה
תיקבע, בין השאר לפי יעילות הפרויקט, יכולת ביצוע והשפעה על תעסוקה.

נתניהו: ״העיכובים נבעו מבירוקרטיה״; כ״ץ: ״מחבק את המפגינים מול ביתי״
במהלך ההצהרה שהעניק לתקשורת אמר ראש הממשלה: ״הרחבנו את הזכאות לאבטלה, עשינו מאמצים אדירים, להתגבר על הבירוקרטיה הישראלית, זו היאבקות במשקל כבד, זה קרב סומו. העיכובים נבעו מבירוקרטיה במערכת. לכן אתמול אני ושר האוצר הורנו לזרז את רשות המסים להעביר את הכסף בהקדם״. 

בנימין נתניהו (צילום: צילום מסך)בנימין נתניהו (צילום: צילום מסך)

ראש הממשלה הבטיח כי ״אני אהיה מעורב, זה לא יפתור את כל הבעיות, שתוכלו לקיים את עצמכם ואת המשפחות שלכם בתקופה הקשה הזאת. היום החלו ימי בין המצרים, אנחנו זוכרים את עברנו וגם את המאורעות הקשים. השורשים החזקים שלנו עזרו לנו בתקופות קשות. נעמדנו מחדש על רגלנו בעזרת הרוח המפעמת בנו. הקמנו מדינה פורחת, היא תגיע לשיאים חדשים, לטובת כל אזרחי ישראל. כולנו יחד ננצח את הנגיף״.

מיד אחריו עלה לשאת דברים שר האוצר ישראל כ״ץ: ״ראש הממשלה ואני התייצבנו כאן היום כדי להביא התחייבות וערבות הדדית כדי לוודא שלא יהיה מישהו או מישהי שלא יקבלו מענה וביטחון כלכלי בתקופה המורכבת והקשה שאנחנו ניצבים בפניה. יש לנו את ציבור השכירים שמקבלים דמי אבטלה ונמצאים בחל"ת התוכנית שקובעת שזה יהיה המצב לשנה קדימה, עד שיימצא החיסון״.

שר האוצר ישראל כ״ץ בהצהרה להצגת התכנית הכלכלית למשק (צילום: לשכת ראש הממשלה)שר האוצר ישראל כ״ץ בהצהרה להצגת התכנית הכלכלית למשק (צילום: לשכת ראש הממשלה)

עוד הוסיף כ״ץ: ״אני רוצה לומר לכם שהמהלך הזה שהובא אחריי עקב כך שמחלת הקורונה מתפשטת הוא מהלך של חיבוק. אני מחבק את המפגינים, הם פועלים מתוך חשש וכאב. התוכנית נותנת מענה יותר ממה שאתם חושבים. כדי שנעבור יחד את השנה הקשה הזו״.

השר סיים את דבריו: ״נעביר תקציב ונעביר חוק הסדרים כדי שעוד שנה ונצליח לבלום את הקורונה. מדינת ישראל תתחבר לעתיד מבטיח לעתיד של צמיחה, אותו בסיס שהביא אותנו להיות מעצמה כלכלית מעצמת הייטק. כדי שזה ייגמר נתחבר לנקודה גבוהה ואני מבטיח לכם שזה יקרה עם סיום המשבר, שנוכל לצמוח נוכל להבטיח לכל אזרח במדינת ישראל עלייה ברמת החיים״.