יו"ר ישראל ביתנו, חבר הכנסת אביגדור ליברמן, תקף היום (שני) בחריפות את פרויקטור הקורונה החדש, פרופ' רוני גמזו. ליברמן זעם על החלטת גמזו לאפשר הכנסת אלפי אברכים לישראל. "פרופ' גמזו צריך להתמנות למשרד החוץ. הוא יכול ללמד את כל הדיפלומטים".

"ראיתי את ההודעה שהוציא אתמול עם המלל להגעת לפחות 13 אלף תלמידי ישיבות לקראת חגי תשרי. אולם פזרו מסך עשן והשתמשו בסטודטנים כעלה תאנה כדי להסוות את המציאות, אבל במציאות מביאים לכאן לפחות 13 אלף תלמידי ישיבות, וגם בנושא של אלפי ישראלים שמתכוונים לנסוע לקראת ראש השנה לאומן לא נעשה דבר. אני רוצה רק להזהיר שהיום, לצערי, אוקראינה זאת אחת המדינות עם קצב תחלואה הכי גבוה באירופה וחוסר המעש של ממשלת ישראל מעורר הרבה שאלות. אבל עם כל המאמצים הדיפלומטים של פרופסור גמזו מדובר בכשל בתהליך קבלת ההחלטות. מדובר בהחלטה לא נכונה ואנחנו נשלם עליה מחיר יקר", אמר ליברמן

ליברמן תקף בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו גם את ראש הממשלה נתניהו: "מה שכלכלת ישראל זקוקה לו זאת ודאות. לכן כל הסיפורים וכל התירוצים מראים שנתניהו פועל אך ורק מתוך שיקול אישי. הוא לא רוצה לפנות את בלפור לבני גנץ. מי שלוקח אותנו לבחירות בתקופה זאת במקום להתמקד במאבק בקורונה וביציאה מהמשבר הכלכלי הוא בן אדם חסר אחריות, ולכן בבוא היום הציבור יגיד את דברו".

החלטה שנויה במחלוקת

הפרופ' רוני גמזו, הממונה על ניהול משבר הקורונה, אישר היום (שני) את כניסתם ארצה של 17 אלף תלמידי ישיבות וסטודנטים מחו"ל במהלך החודשים הקרובים. אתמול קיים גמזו דיונים בנושא עם גורמים רלוונטיים, על מנת לקבל תמונת מצב עדכנית. בין המשתתפים בדיון היו יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק (בוז'י) הרצוג, ראש רשות האוכלוסין, פרופ' שלמה מור יוסף, נציג משרד הבריאות, ד"ר אשי שלמון, וכן נציגי המל"ג. 

הנתונים שהוצגו בפני מנהל המשבר הצביעו על כ-2,000 סטודנטים ועד כ-12,000 אלף תלמידי ישיבות שצפויים לנחות בארץ, לצד 5,000 משתתפים בפרויקט ההתנדבות מסע של משרד רה"מ , 500 משתתפים בפרויקט נע"לה של הסוכנות היהודית, ועוד כ-1,500 תלמידים המגיעים ממוסדות פרטיים. 

נכון לרגע זה, סוכם כי הגעתם של התלמידים תתפרס ותיערך באופן הדרגתי ולא בבת אחת. כמו כן, הוחלט כי כל המגיעים ארצה ייכנסו מידית לבידוד במשך שבועיים, בקפסולות של עד שישה אנשים, מוסדות שאושרו מראש על ידי משרד הבריאות. 

קורונה בישראל (צילום: REUTERS/Amir Cohen)קורונה בישראל (צילום: REUTERS/Amir Cohen)

בהודעה שמסר בנוגע להחלטה, אמר גמזו כי יש לאזן בין שמירה על בריאות הציבור לבין שמירה על ערכי המדינה והקשר לעולם היהודי.חה"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו הגיבה להודעה, וכתבה: "מקווה שהסכים לאשר את כניסתם של תלמידי הישיבות משיקולים עניינים ולא מתוך לחצים שהופעלו עליו, ושהוא מבין את ההשלכות של ההחלטה".