צוות השרים לענייני שב"כ בראשות שר המודיעין אלי כהן החליט היום (רביעי) כי החל מיום 20.1.2021 תופסק הפעלת איכוני השב"כ הגורפים על כלל האוכלוסייה.

הכלי ישמש כרשת ביטחון ויופעל באופן נקודתי ולא גורף, רק במקרים של  התחמקות בתחקורים מצד נדבקי קורונה שאינם משתפים פעולה במסגרת התחקור האפידמיולוגי האנושי, שהתגלה כיעיל בהרבה מהאיכונים לאיתור מגעי הנדבקים: על פי הנתונים שהוצגו בצוות השרים, כ-93% מכלל החולים כיום מאותרים ע"י מערך החקירות האפידמיולוגיות האנושיות בפיקוד העורף והדבר צמצם את סיוע השב"כ הבלעדי לכדי 7% מהחולים. 

ההחלטה נסמכה על המלצת משרד המודיעין ועמדת השב"כ, כי על רקע מגמת השיפור במערך החקירות האפידמיולוגיות והחפיפה באיתור המגעים, מומלץ לחדול מהפעלה גורפת של איכוני השב"כ וכי יש להפעיל אותם בצורה ממוקדת – אך ורק על מספרים של חולים מאומתים שאינם משתפים פעולה בחקירות האנושיות. למהלך כזה, תועלת משמעותית בהיבטי הפחתת הנזק המשקי והפגיעה באמון הציבור. 

השב"כ המליץ במהלך הדיון, כי השימוש בכלי יהיה רק בגין סרבני תחקור וכן במקרים בהם התחלואה היומית תהיה מעל 3000 נדבקים ביום. משרד הבריאות ציין שהוא מעוניין בהמשך השימוש בכלי באופן גורף, עד לסוף חודש מרץ על רקע תרומתו לאיתור הנדבקים. בסיכום הדיון נקבע, כי עד לדיון הבא בוועדה שיתקיים בעוד  כשלושה שבועות, ייקבעו ההגדרות לסרבני תחקור ומהי כמות הנדבקים היומית שרק מעליה יבוצע השימוש בכלי. 

שר המודיעין אלי כהן: "אני מודה לשב"כ על ההירתמות למלחמה בקורונה. כלי השב"כ איכן מאות אלפי מגעים, הציל חיים של לפחות 400 ישראלים והקטין את הפגיעה הכלכלית במשק. למרות שזו איננה ליבת פעילותו של הארגון, טובי המומחים בשב"כ נרתמו להצלת האזרחים מהמחלה והושגו  תוצאות משמעויות".

"לאחר שזיהינו כי מערך התחקור האפידמיולוגי האנושי הינו הכלי האפקטיבי ביותר לאיתור נדבקי קורונה פוטנציאליים ולאור השלמת הקמת המערך ע"י פיקוד העורף, החלטנו כי הכלי ישמש רק במקרים של נדבקים שאינם משתפים פעולה עם מערך התחקור האנושי או במקרים של התפרצות משמעותית של התחלואה".

במהלך הדיון הוצג כי פיילוט של אפליקציית הדרכון הירוק יחל בתחילת ינואר והשימוש הגורף בה צפוי להיות בסוף חודש ינואר. האוכלוסיות שיזכו לדרכון הירוק יהיו מתחסנים (7 ימים לאחר קבלת מנת החיסון השניה), מחלימים, אנשים שיציגו בדיקת קורונה שלילית.