ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, אמרה היום (רביעי) במסגרת דיון בוועדת החוקה, כי "בידינו מחקר ראשוני מדאיג על יעילות החיסון לאנשים שלקו בווריאנט הדרום אפריקאי". את הדברים אמרה בדיון בו אישרה הוועדה את הארכת ההכרזה על בידוד במלוניות לשבים מחו"ל, עד ל-18 בינואר.

"על בסיס המחקר, המוטציה הדרום-אפריקאית מטרידה אף יותר מזו הבריטית, כי היא עלולה לגרום לתחלואה קשה בקרב הצעירים. עוד לא ברורה השפעתו על החיסון ויש מחקר ראשוני מדאיג. במחקר החדש נבדקו 11 מקרים ביחס לנוגדנים שנוצרים מהחיסונים הקיימים, ויש חשד שיעילות החיסונים כלפיו פחות טובה. אם נגיע למסקנה שהוא לא יעיל נבקש שאנשים מאומתים ואלו שחזרו מדרום אפריקה ייכנסו לבידוד במלונית", הבהירה.

בתוך כך, הוועדה בראשות ח"כ יעקב אשר אישרה את הארכת ההסדר המאפשר לשהות במקום זאת בבידוד ביתי בכפוף לביצוע שתי בדיקות קורונה, אחת בכניסה לישראל והשנייה ביום התשיעי לחובת הבידוד. בתוך כך, אמר אשר: "אני מאמין שהנתונים של ההתפשטות יותר גבוהים ואפילו אם אדם אחד נכנס עם מוטציה זה מצדיק את המשך ההארכה של ההכרזה".

ראש שירותי בריאות הציבור חיזקה את חשיבות הארכת ההכרזה, והזהירה: "אנחנו מתמודדים עם וריאנטים שעלולים להתפרץ בצורה מהירה כמו הווריאנט האנגלי, וכאלו שעלולים לסכן את יעילות החיסון ולכן חשוב לוודא שאנשים החוזרים מחו"ל ישהו בבידוד במלונית או בבידוד עם אכיפה מוגברת בבית".

הווריאנט האנגלי

"במסגרת זו אנחנו מעוניינים שיתבצעו בדיקות בכניסה לבידוד וביום התשיעי. ל-3% מהחוזרים יש בדיקה חיובית ביום הכניסה לישראל והיתר יהיו חיוביים ככל שהזמן עובר. בבדיקה מהיום, נכון לשבועיים האחרונים, נתון החוזרים המתגלים חיוביים ביום הכניסה לישראל עלה מכ-3% ל-5.3%, כתוצאה מכך שיותר אנשים נבדקים בכניסה", הוסיפה.

יועמ"ש הוועדה, ד"ר גור בליי, טען כי ההצדקה להכרזה על חובת הבידוד הייתה "הן בשל הפרות הבידוד והן בנתונים על המוטציה", והוא פנה לארעי פרייס בשאלה, האם נראה שיפור בציות לחובת הבידוד והאם יש נתונים נוספים על המוטציה.

על כך השיבה: "יש עליה בכמות האנשים העורכים בדיקות מכ-40%-30% נבדקים בשדה לכ-70% וכי ממשיכים לבדוק את נתוני הפרת הבידוד". בהתייחסה לווריאנט האנגלי אמרה: "אנחנו יודעים שיש העברה בקהילה בישראל- 30 אנשים רוצפו לווריאנט האנגלי ומתוכם שישה הגיעו מאנגליה. סביבם יש כ-200 מאומתים מאותה שרשרת". 

לפי ההכרזה שהוארכה, השבים מכל מדינה בעולם יוכלו לקיים את הבידוד בבית או במקום אחר שניתן לקיים בו את כל תנאי הבידוד במקום במלונית, בכפוף לקיום תנאים אלו: ביצוע בדיקת קורונה עם ההגעה לנתב"ג, התחייבות בכתב טרם המעבר לבידוד הביתי שתבוצע בדיקת קורונה נוספת ביום התשיעי לתקופת הבידוד וביצוע הבדיקה, דיווח בכתב על מיקום הבידוד הביתי והתחייבות להגיע למקום הבידוד ולבדיקה השניה ביום התשיעי שלא בתחבורה ציבורית. אלו השוהים במלוניות כעת, יוכלו לעבור אף הם לבידוד ביתי בכפוף לעריכת בדיקת קורונה במלוניות ולעמידה ביתר התנאים שבהכרזה.