מכון המחקר של מאוחדת מתריע: הסרת מגבלות הריחוק החברתי כבר בתום השבוע הראשון מקבלת החיסון השני עלולה לגרום לעלייה בתחלואה לאור פתיחת המשק והסרת המגבלות, כך עולה ממחקר שבוצע ותוצאותיו פורסמו היום (שני) במכון של קופת החולים "מאוחדת".

במסגרת המחקר, בוצע מעקב אחר 102,150 לקוחות של קופת החולים, שחלפו לפחות 35 ימים מאז התחסנו במנה השנייה נגד קורונה. חוקרי מכון המחקר מדגישים כי החיסון נגד קורונה אפקטיבי מאוד וכי רק פחות מחצי אחוז מלקוחות מאוחדת שהתחסנו במנה השנייה אובחנו כמאומתים לקורונה. לפיכך במאוחדת לא קוראים לבטל את ההקלות אלא להחיל אותן רק על מחוסנים שכבר חלפו שבועיים מיום קבלת מנת החיסון השנייה ולא כעבור שבוע בלבד – כפי שמורות ההנחיות כעת. 

ממצאי המחקר מעלים כי אומנם 55% מתוך המאומתים אובחנו כבר בשבוע הראשון לאחר החיסון השני, אבל, מתברר, כי 27% מתוך המאומתים מקרב לקוחות מאוחדת שנדבקו בנגיף, אובחנו רק בין הימים 8-14 מקבלת החיסון השני. רק לאחר 14 ימים מהחיסון השני נצפתה ירידה משמעותית במספר המאומתים לאחוז חד ספרתי של 5-9% .

החוקרים מניחים כי המאומתים בין הימים 8-14 לאחר החיסון השני נדבקו בטרם הגעה לחסינות מלאה (7 ימים לאחר חיסון שני) ויתכן שאף טרם קבלת החיסון השני. 

בקבוקון חיסון קורונה (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)בקבוקון חיסון קורונה (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)

לנוכח השיעור הדו ספרתי – כאמור של 27% מהמחוסנים, שאובחנו כחולים רק במהלך השבוע השני מיום קבלת מנת החיסון השנייה, מתריע סמנכ"ל הרפואה של מאוחדת,  ד"ר דוד מוסינזון, כי "הסרת מגבלות הריחוק החברתי והחלת התו הירוק כבר ביום השמיני לקבלת החיסון השני - מוקדמת מידי ועלולה לחולל גלי תחלואה נוספים. מאות מחוסני המנה השנייה שטרם חלפו שבועיים מיום קבלת החיסון ייכנסו ע"פ ההקלות החדשות - בתום לב - לאירועים מרובי משתתפים במקומות סגורים, מבלי לדעת שהם נדבקו בנגיף עוד בטרם גופם פיתח רמת חסינות גבוהה, ושלמעשה, למרות שהם אכן הקפידו והתחסנו במנה הנוספת, הם חולים בקורונה – והם עלולים לדביק את הסובבים אותם".

ד"ר מוסינזון הדגיש כי "אין חלילה צורך לבטל את ההקלות אלא רק לדחות את החלתן על מחוסנים לתחילת השבוע השלישי ממועד קבלת החיסון הנוסף ולא להסתפק בתקופת המתנה של שבוע אחד בלבד מקבלת מנת החיסון השנייה".