פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש שוחח הבוקר (שני) עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103FM על מצב התחלואה בקורונה, הסביר מדוע מערכת החינוך עדיין לא חזרה לתפקד באופן מלא וסיפר על חילוקי הדעות מול משרד הבריאות בעניין חובת עטיית המסכות בשטח בפתוח.

אש אמר כי "אתמול היו 194 חולים מאומתים ומתחת ל-200 זה נחשב למספר יפה. למרות שמקדם ההדבקה עלה קצת, שיעור הבדיקות החיוביות היה אתמול מאוד נמוך. בסך הכל המצב טוב מאוד".

על פתיחת מערכת החינוך הסביר: "אנחנו רוצים לעשות את הדברים באחריות ובהדרגה. כל בתי הספר פתוחים, כולם לומדים, אבל עדיין בקפסולות. אנחנו רוצים לראות את 10 הימים הקרובים אחרי שביטלנו את הקפסולות בכיתות ג', לראות איך זה משפיע, ואז נוכל לפתוח את הכיתות האחרות. בכיתות הגבוהות יותר אנחנו רוצים לעשות זאת בליווי בדיקות והכל יתקיים בשבועות הקרובים, כמה שיותר מהר. האחריות היא עלינו ואנחנו רוצים שהתחלואה תישאר נמוכה, להמשיך לפתוח את הכל ולעשות זאת כמה שיותר מהר".  

על הדיווחים לפיהם קיימים חילוקי דעות מול משרד הבריאות בעניין חובת עטיית מסכות באוויר הפתוח, כאשר אש תומך בביטולה ואילו מנכ"ל המשרד פרופ' חזי לוי וראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס מתנגדים, אמר אש: "הדיווחים לא מדויקים, אני אבהיר את הדברים. כולנו מבינים שבאוויר הפתוח תרומת המסכות פחותה. השאלה היא מה מידת האחריות שאנחנו נותנים לאנשים לנהל את עטיית המסכות גם באוויר הפתוח כשהם בהתקהלות". 

כלומר, אתם מוטרדים מהאפקט החינוכי?
"ההתנהגותי, בסופו של דבר אתה צריך לקחת את המסכה בכיס לפני שאתה נכנס לחנות. אני בעד שהאחריות תהיה על האזרחים, אני חושב שהגיע הזמן שזה יקרה, אבל אנחנו צריכים לגבש את הדעה הזאת ביחד. בסך הכל אנחנו מנסים לקבל את ההחלטות בהסכמה. המנכ"ל ואלרעי-פרייס רואים את הדברים מבחינה מקצועית אותו דבר, אבל זה עניין של 'בואו נהיה זהירים יותר'', 'נדאג לכך שכשנכנסים למבנה יש מסכה'. אני מניח שנגיע להבנות בימים הקרובים, אבל ייתכן שההחלטה הסופית לא תגיע לפני יום העצמאות". 

הוא הוסיף: "קבענו במתווה שאירועי יום העצמאות יהיו מבוססים על התו הירוק, כלומר אפשר לקיים את האירועים במסגרת המגבלות, אבל אי אפשר לקיים את הבמות עם הילדים ובני הנוער שלא מחוסנים בצורה המונית. וזה נכון בלי שום קשר למסכות, אנחנו חושבים שעדיין לא הגיע הזמן לאירועים האלה".

לסיום התייחס אש לסוגיית רכישת החיסונים ואמר "אנחנו מחכים לאישור התקציבי כדי שיהיה הסכם ברכש של החיסונים. זה מאוד חשוב לגבי העתיד שלנו וגם לצורך חיסון הילדים, כשזה יאושר לגיל 12 ומעלה. כרגע אם לוקחים את כל הילדים ואת כל המבוגרים שעדיין צריכים להתחסן, אז אין לנו מספיק חיסונים".