משרד הבריאות עדכן הבוקר (שישי) את תמונת מצב התחלואה בקורונה בישראל, מהם עלה כי 1,263 מקרי קורונה מאומתים חדשים אובחנו אתמול וכי שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 1.83%. עוד עלה בנתונים כי מקדם ההדבקה ירד מעט ועומד על 1.37 וכי מספר החולים במצב קשה עלה ל-81, בהם 17 מונשמים. מספר הנפטרים עלה ל-6,457 קורבנות מפרוץ המגפה.

לפי תמונת המצב שפרסם הבוקר מרכז הידע הלאומי למערכה בקורונה, בשל התפשטות זן דלתא של נגיף הקורונה בישראל, חלה עלייה דרמטית בכל מדדי התחלואה - מספר המאומתים היומי (יותר מאלף בממוצע שבועי), שיעור הבדיקות החיוביות ובעיקר - מספר החולים במצב קשה. הגם שלפי שעה מספר החולים במצב קשה הנו נמוך יחסית ועולה בקצב מתון, הרי שעלייה זו ביחס לשבועות הקודמים משקפת באופן ברור ואובייקטיבי את העובדה שהמגפה ממשיכה להתפשט בארץ.

הדוח ציין כי הפעולות הננקטות בימים אלו לקטיעת שרשראות ההדבקה נועדו להאט את קצב התפשטות המגיפה, ולאפשר למעוניינים בכך להתחסן טרם התפשטות הנגיף, כך שיוכלו להימנע מהסיכון שבהידבקות. על הציבור להמשיך לעטות מסכות בחללים סגורים (גם מחוסנים ומחלימים) ולשתף פעולה בבדיקות ובחקירות האפידמיולוגיות, לשיפור האחיזה בהתפרצות. מקדם ההדבקה עודנו גבוה וערכו קרוב ל-1.4 ומשקף הכפלה של מספר המאומתים והחולים מתוכם כל שבוע בקירוב.

עוד נאמר בדוח כי נוכח גל התחלואה הנוכחי הקשור בהתפשטות זן דלתא, האצת ההתחסנות הינה הפתרון המרכזי לצמצום הסיכון מפיתוח מחלה קשה ומתופעות ארוכות טווח אצל הנדבקים. ככל שרבים יותר באוכלוסייה יתחסנו, כך יידבקו פחות אנשים עד להגעה לאיזון מחודש מול זן זה של הנגיף. מומלץ לאוכלוסיות הסיכון להתחסן בהקדם, וגם לאחרים - כולל בני נוער בגילאי 15-12 - על מנת לצמצם את הסבירות להתפתחות תופעות ארוכות טווח בעקבות הקורונה. יוזכר כי ישנם יותר ממיליון זכאים לחיסון שטרם התחסנו, מתוכם 235 אלף בני 50 ומעלה. 

גם בעולם ממשיכה התפשטותו של וריאנט דלתא של נגיף הקורונה אשר ככל הנראה מידבק ב-50% יותר מהווריאנט הבריטי. עדויות ראשוניות מעלות שווריאנט זה אף אלים יותר ומצריך יותר אשפוזים, פי 2 ביחס לווריאנט הבריטי, עבור חולים שאינם מחוסנים.

מסתמן כי חיסוני פייזר יעילים במניעת מחלה קשה מווריאנט זה, אך נדרשת קבלת שתי המנות להגנה מקסימלית, שכן בקרב מחוסנים במנה אחת בלבד, מועילות החיסון פוחתת משמעותית. יש להבהיר כי גם מחוסנים עלולים להידבק בווריאנט זה ולהדביק אחרים, בשיעור לא ידוע. השפעת החיסון ניכרת במדינות המחוסנות, כגון בריטניה וארה"ב, כאשר היקפי התמותה בהתפרצויות כעת נמוכים בהשוואה להתפרצויות קודמות.