ראש הממשלה, נפתלי בנט, כינס הערב (רביעי) מסיבת עיתונאים במשרד ראש הממשלה בירושלים. מסיבת העיתונאים מוקדשת לקורונה ותעסוק בנושאים פתיחת שנת הלימודים והחמרת ההגבלות הצפויה.

בפתח דבריו אמר בנט: "ממשלת ישראל החדשה מציינת חודשים לקיומה וכבר הביאה הישגים חשובים ובראשם תקציב מדינה. בתוך כך, שמנו סוף לשלוש שנות כאוס".

"לצד אלה, אנחנו מתמודדים עם גל עולמי חדש של זן הדלתא של נגיף הקורונה שצבע כבר את מרבית מדינות העולם באדום. ממשלות בכל רחבי העולם מחפשות איך להתמודד עם המוטציה שיצרה מצב חדש. אנחנו בישראל החלוצים בחיסונים השלישיים. לפני שעה ארה"ב הודיעה כי תחל בחיסונים בספטמבר וכך מדינות נוספות יבואו בעקבותיה", הוסיף.

על החיסון השלישי הסביר בנט כי "ההחלטה לא הייתה פשוטה עבורנו אבל ידענו שזו הדרך הנכונה. אני אומר כאן באופן ברור - אם אזרחי ישראל ימשיכו להתחסן בהיקפים גדולים נוכל להתגבר על הדלתא, זה בהישג יד".

לדבריו, ממשלת ישראל מתנהלת עם תכנית סדורה שמטרתה היא שמירה על הבריאות והפרנסה, "אלו שני היעדים, זה לא יעד אחד. לא כל העולם הוא רק בפריזמה של קורונה, יש גם עתיד למדינה. גם פרנסה וכלכלה זה חיי אדם. נעשה הכל כדי שתוכלו להמשיך לפרנס את משפחותיכם בכבוד".

"לכן למרות שסגר הוא הצעד הכי פשוט עבור הממשלה, בחרנו בדרך הקשה: לבצע עשרות רבות של פעולות שביחד אולי יעזרו לנו להימנע מסגר. הסגר הוא קו ההגנה האחרון, רק כאשר כל האפשרויות האחרונות מוצו", המשיך.

לטענתו, "אם נכנס לעוד סגר לא יהיה עוד כסף לממן נמר במקום נגמ"ש משוכלל, או תרופה לילדה חולת סרטן. לכן אנחנו בממשלת ישראל דאגנו להעניק לכל אזרח בגיל המתאים חיסון וחיסון שלישי כי מדינה מחוסנת היא חלופה לסגר הרסני".

על יעילות החיסונים הצהיר: "אני רוצה לפוגג את חדשות הפייק: החיסונים עובדים בצורה בלתי רגילה. הם גם בטוחים אבל הם בעיקר עובדים. בשבוע האחרון מתוך 105 נפטרי קורונה, 103 לא השלימו את מנות החיסון הנדרשות. זה לא מקום לשתי דעות, אני לא מכיל את זה, יש כאן מדע ועובדות - החיסונים הם מצילי חיים. זה לא דבר בלתי רגיל, יש חיסונים שצריך לחדש מעת לעת".

בהמשך דבריו הוא התייחס לתכנית הפעולה הממשלתית: "הגדלנו את רף הספיקה של בתי החולים, גייסנו יותר רופאים, עוד אחיות ועוד מיטות. זה לא כסף ששרפנו, הרופאים ימשיכו לטפל גם אחרי הקורונה אבל זה קונה לנו כרגע עוד זמן יקר כדי לתת מספיק זמן לחיסוים להיכנס לפעולה"

"דבר שני, אנחנו עושים עשרות פעולות כדי "למעוך" את גרף ההדבקה. אנחנו הגברנו בצורה דרמטית את האכיפה, הגדרנו תו ירוק חובה, פתחנו מחדש את מגן אבות שנסגר כדי להגן על האוכלוסייה הפגיעה, סגרנו את פרצת נתב"ג והיום 100% ממי שנוחת בישראל - נבדק, וכן הגדלנו דרמטית את מספר הבדיקות היומיות ועוד נגדיל", הוסיף.

"יש רכיב אחד קריטי להצלחה - אתם הציבור. זו לא עבודת הממשלה. זו הממשלה שמעניקה כלים לציבור, שצריך להשתמש בהם. ואין תחליף לאחריות אישית, המדינה היא לא בייביסיטר. אם נתמיד בנושא של חיסונים מסכות והתנהגות אחראית - נוכל להתגבר. הימים הקרובים לא יהיו קלים, אנחנו מצפים לעלייה משמעותית בחולים המאומתים בגלל העלייה בכמות הבדיקות", אמר. 

כשנשאל על פתיחת שנת הלימודים, השיב בנט: "הדבר יעלה להחלטה בקבינט הקורונה, הכנו מתווה חזק מאוד למערכת החינוך. בגדול, על יסודי מתחסנים ולומדים נקודה, מניח שמחר יאושר לצוותי הוראה להתחסן במנה השלישית".

"עם פתיחת שנת הלימודים מי שלא יתחסנו יעשו בדיקה עצמית בבית על ידי ההורים ובשאיפה שנקלוט כמה שיותר חולים מאומתים כדי לא לחשוף ילדים לחולים, כמו גם עבודה של מגן חינוך. לגבי מה יקרה ביסודי? ביום ראשון נודיע את זה, בערך עשרה ימים לפני תחילת שנת הלימודים, נקבל את ההחלטה לפי הנתונים באותו רגע. אומר מראש: בית הספר היסודי זאת דילמה", המשיך.

בהמשך התייחס ראש הממשלה, לחילוקי הדעות עם שרת החינוך שאשא ביטון: "שרת החינוך מבטאת עמדה ומביאה מהשטח רוח מסוימת שזה בסדר גמור שזה ישמע. אנחנו צריכים לשקלל את הכל. לכן אני רוצה ששרים יבטאו את עמדתם ובאותה נשימה אני אגיד ששרת החינוך אמרה בצורה מפורשת שהיא רוצה שנתכנס ביום ראשון לקבל מתווה, ונקבל אחד גם אם הוא לא יבטא את דעתה".

על מתנגדי החיסונים אמר: "אצל הרוב זה לא אידיאולוגי עמוק, אלא עצלנות, אדישות או הססנות". על נסיעתו של נתניהו לחו"ל הוסיף:  "אין לי דעה מיוחדת, מאחל לו רק טוב".

ממפלגת הליכוד הגיבו לדבריו של רה"מ: "בנט סירב להיענות לקריאתו של נתניהו, התעכב 6 שבועות ובזבז זמן יקר בהבאת החיסון השלישי שנתניהו הזמין מראש לישראל. נתניהו אמר שלא צריך לחכות לארה״ב וקרא להביא את החיסון השלישי כשהיו חולים בודדים ובנט נזכר להביא את החיסון כשהיו כבר כ-2200 חולים. העיכוב והכישלון של בנט עלה במאות חיי אדם ובעשרות אלפי חולים. בנט - אפס בקורונה, אפס במנהיגות".

כזכור, משרד הבריאות פרסם הבוקר כי במהלך היממה אמש אובחנו 7,832 מאומתים חדשים לקורונה, מתוך 152,685 בדיקות. אחוז הבדיקות החיוביות ירד באופן ניכר לעומת אמש ועמד על 5.6%. מספר החולים הקשים עלה בלמעלה מ-20 מאז היממה הקודמת ועומד כעת על 581. מספר הנפטרים עומד על 6,704. 1,129,622 בני אדם התחסנו במנה השלישית.

גם מקדם ההדבקה R נמצא במגמת ירידה ועומד כעת על 1.25. 62 יישובים בישראל נחשבים לאדומים, 103 לכתומים, 64 לצהובים ו-51 בלבד לירוקים.