ראש הממשלה נפתלי בנט שוקל לסגור את הכניסה לישראל לזרים וזאת כדי לנסות ולצמצם את כניסת הווריאנט החדש, כך דיווח הערב (שישי) ברק רביד בוואלה!. על פי הדיווח, שר הבריאות ניצן הורביץ מתנגד למהלך, וטוען כי סגירת המדינה באופן גורף תגרום לפגיעה כלכלית קשה למשק. ההכרעה בנושא תתקבל מחר (שבת) בדיון קבינט הקורונה.

במהלך התייעצות שקיים ביום שישי אחר הצהריים עם קבוצת שרים ובכירים במערכת הבריאות, אמר ראש הממשלה כי הוא סבור שיש לסגור את המדינה לחלוטין לכניסת זרים כדי לנסות ולצמצם את כניסת הווריאנט החדש. בנט אמר בדיון כי יש לבצע צעדים מהירים לבלימת הוריאנט החדש כלקח מכניסת וריאנט הדלתא לישראל, אז הממשלה לא פעלה מהר מספיק.

שרת הפנים איילת שקד, שרת הכלכלה אורנה ברביבאי, השר לביטחון פנים עומר בר לב, שרת התחבורה מירב מיכאלי ושר התרבות חילי טרופר הביעו תמיכה בגישת בנט במהלך ההתייעצות, בכל הנוגע לצעדים מהירים וסגירת הכניסה לזרים.

שר התיירות יואל רזבוזוב התנגד, וטען שסגירה תוביל לפגיעה אנושה לתיירות. הוא והורוביץ ציינו כי מדי יום נכנסים לישראל 3,000 תיירים וכ-30 אלף ישראלים. כך, מניעת הכניסה של התיירים לא תצמצם דרמטית את כניסת הווריאנט ורק תפגע בכלכלה ובקשר עם יהדות העולם. גורמים במשרד הבריאות אמרו כי לקראת ישיבת הקבינט במוצאי שבת יתקיימו התייעצויות כדי למצוא נוסחת פשרה.

שר האוצר אביגדור ליברמן לא השתתף בהתייעצות למרות שהוזמן. גם השר במשרד האוצר חמד עאמר לא השתתף. מנכ"ל משרד האוצר רם בלניקוב אמר בדיון כי ליברמן "אינו זמין" וביקש להמתין עם החלטות בעניין עד שהוא ישוב לזמינות. בלניקוב ציין כי סגירת המדינה לכניסת זרים תחייב מתן פיצויים לחברות תעופה ולגורמים נוספים וכרגע אין למשרד האוצר רזרבה תקציבית כדי לעשות זאת.

במהלך ההתייעצות שכינס בנט אמרו בכירי משרד הבריאות שלא ברור עדיין האם החיסון יעיל נגד הוריאנט החדש והדאגה בעניין עולה לאור העובדה שאחד מארבעת הנשאים שאותרו בישראל חוסן בשלוש מנות חיסון ועדיין נדבק. משרד הבריאות קיים מגעים עם משרד הבריאות של דרום אפריקה אך גם שם נמצאים עדיין בשלב ראשון בלבד של איסוף נתונים.

הממשלה החליטה היום כי מדינות אפריקה, למעט מדינות צפון היבשת, יוגדרו אדומות וכניסת זרים מהן תיאסר. זאת, בעקבות שלושה מקרים של הווריאנט הדרום אפריקני בישראל. עוד הוחלט כי פיקוד העורף יאתר את כלל הישראלים והתיירים שהגיעו מאפריקה בשבוע האחרון, וינחה אותם להישאר בבידוד באופן מיידי, כאשר במקביל יבוצע דיגום ביתי. כל מי ששהה במדינות אפריקה, גם אם לא הגיע לישראל ישר ממנה, ייקרא לגשת באופן מיידי לביצוע בדיקת PCR שלאחריה ייכנס לבידוד עד לקבלת תוצאה.

לדברי בנט, יש מקרה ודאי של מאומת בזן בארץ ועוד שלושה מקרים חשודים שנבדקים כעת. "מדינת ישראל מתעוררת ראשונה בעולם", אמר. "כל המפקדות ערוכות ופתוחות ואנחנו לא לוקחים סיכונים. עדיף לפעול באופן מהיר ונחרץ, לפני שישראל מוצפת במאומתים והופכת לאדומה. לפעולות יהיה מחיר כלכלי. אנחנו מודעים לכך ונסייע למי שיפגע כנדרש".