משרד הבריאות החליט היום (חמישי) על ביטול הבידוד לילדים. המהלך ייצא לפועל ביום חמישי הבא. פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, שוחח בנושא עם אריה אלדד ורוני בר און ב-103FM.

"אני חושב שכבר הגיע הזמן לזה, אפילו קודם לכן היה אפשר. כרגע אני גם הייתי מוותר על הבדיקות כי אני לא חושב שזה מוסיף איזה משהו, מעבר לאולי תחושת הביטחון. אבל מעבר לכך זה לא נכון. מתי כן לעשות בדיקות? כשיש מגע עם אוכלוסייה בסיכון", אמר גרוטו.

בהמשך התייחס להחלטה נוספת מהיום - אישור מנת הבוסטר לילדים: "אני חושב שמי שרוצה לשמור על עצמו מחוסן, זו המלצה טובה. אני חושב שמסתמכים פה הרבה על מה שקרה עם הבוסטר הקודם שבאמת מאוד עזר לנו להתמודד עם זן הדלתא, ולכן, הנחת העבודה שכנראה שזה יכול להועיל יותר ממה שזה יכול להזיק. עדיף כרגע להתחסן מאשר לחלות באומיקרון. יכול להיות שבעוד חודש-חודשיים כשהגל הזה יעבור, זה כבר לא יהיה רלוונטי, ואז נצטרך לחשב מסלול מחדש". 

בהמשך נשאל גרוטו מה צפוי בהמשך ההתמודדות עם המגפה, והשיב: "אני חושב שאחרי הגל הזה נגיע לשקט יחסי. אחד המאפיינים, שיש לו הדבקה נרחבת בכל העולם, אז זה יכול לכבות הרבה מאוד שריפות שיכולות לצוץ פתאום, ולכן אני מעריך שזה ייתן שקט". 

"יש להניח שבסופו של דבר, אם מסתכלים על זה גם אם אנחנו רואים על עונות שפעת שבעצם הנגיף מתחלף מדי שנה, עדיין מי שחלה בעבר הוא הרבה יותר מוגן. בגלל זה כשמגיע זן חדש פנדמי אז שיעור ההדבקה שלו מאוד גבוה, כי אף אחד לא מוגן. לכן, אני חושב שנהיה עם הגנה יותר טובה ככל שיותר אנשים יהיו יותר מחוסנים", סיים פרופ' גרוטו את דבריו. 

סייע בהכנת הכתבה: אמיתי דואק, 103FM