בשיחה שערכו יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופ' חגי לוין, ועורך חדשות החוץ של ערוץ 13, נדב איל בתוכנית של ניסים משעל וגיא פלג ב-103FM, דיברו השניים על מצב תחלואת הקורונה בישראל ביחס למצב העולם: "התמותה בישראל למיליון על בסיס ממוצע שבועי, היא בין הגבוהות במערב. צריך להכניס את רומניה ובולגריה כדי שיהיו מדינות עם אחוז יותר גבוה אצלן". בנוסף, התייחסו גם לגילוי החיסון הרוסי לקורונה, עליו הכריז פוטין לפני מספר ימים: "כול להיות שיש להם חיסון ויכול להיות שהוא עובד, אבל כמו שאומרים בארה"ב, אני לא הייתי לוקח אותו".

מתנדבים מקבלים את החיסון ברוסיה. צילום: רויטרס

אני קורא מאמר של פרופ' זאב רוטשטיין שאומר שהתחלואה נמשכת, איננו עושים דבר חוץ מהגבלות לא מבוססות רפואיות, ודיבורי סרק על סגר. נדב?
"אני לא יודע על איזה הגבלות מדבר פרופ' רוטשטיין, בסך הכל בישראל היום יש מעט מגבלות ביחס למקומות אחרים בעולם, יש הרבה דיבור. אנחנו שומעים הרבה דיבורים על האפשרות של סגר, היה הרבה דיבור במשך כמה שבועות, אבל בסה"כ בישראל אם אתם מסתכלים על איפה יש מגבלות, יש מגבלות על התכנסות בחללים סגורים, זה בדיוק כמו המגבלות שיש בשוודיה".

תמונת המצב בארץ, אנחנו עם יד על הדופק?
"המצב היום בישראל, בואו נעזוב את היקף התחלואה. התמותה בישראל למיליון על בסיס ממוצע שבועי, היא בין הגבוהות במערב. צריך להכניס את רומניה ובולגריה כדי שיהיו מדינות עם אחוז יותר גבוה אצלן. אם אני מרוצה? אני לא חושב שאף אחד במיוחד מרוצה ממצב של 1,800 נדבקים, כל יום משנים קריטריונים, מקשיחים ומקלים, עדיין על 1,800 נדבקים ליום וקצב תמותה ממוצע שעל כל 2,000 נדבקים -  בין 30-10 ימותו, זה נטו. אם אני זוכר, 13 אנשים עד אתמול ב-8 בערב מחצות באותו יום".

הבוקר באחד העיתונים אמירה של הפורייקטור פרופ' רוני גמזו - עם אחוז התחלואה, אם מספר המאומתים במזרח ירושלים בכל מקום אחר בעולם העיר הייתה בסגר. אז למה בישראל לא?
"אנחנו צריכים להיות חכמים בקורונה, הנקודה, אנחנו כל הזמן מתעסקים במגבלות, כן סגר לא סגר, בסוף מה שקובע זה ההתנהגות של הציבור. זה כמה האנשים, כל אחד ואחת מאיתנו בממוצע נפגש במגע פיזי הדוק בכול יום, בכול שבוע נתון, בלי מיגון - זה מה שקובע את היקף ההדבקה והדבר הזה, אני וחבריי, עדיין מאמינים שאפשר לשנות את ההתנהגות בחברה הישראלית, צריך להמחיש את הסיכון".

איך אנחנו בהשוואה לעולם?
"זה מאוד מורכב. אנחנו צריכים להתייחס בישראל כפי שצריך להיות בישראל".

אתה מרוצה מהטיפול של המערכת? עושים מספיק לדעתך?
"אני אף פעם לא מרוצה, כי אשרי הדואג תמיד. כל הזמן כולנו, וודאי מי שמקצועו להיות רופא אפידמיולוג צריך להיות מודאג. צריך לראות איך אנחנו טוב יותר מונעים תחלואה תוך שמירה על שגרת החיים בישראל. פה נכנס העניין שמספיק אירוע של חתונה המונית או אדם אחד שהולך ומסתובב ומדביק הרבה מאוד אנשים כי הוא לא שומר על הכללים - הוא החולייה החלשה שפוגעת בכולנו. לכן, הדרך להתמודד זה לא רק ע"י מגבלות אלא ע"י שינוי הנורמה החברתית. אם אמא רואה שהבן שלה הולך למסיבה, היא תעיר לו ותדאג שזה לא יקרה".

נדב, ברוסיה שמחים על גילוי החיסון, איפה זה עומד? אני שומע על זה ביקורת רבה.
"החיסון הזה, אנחנו לא יודעים אם הוא עובד, אם הוא לא עובד וכשאנחנו ואני מדבר על ארגון הבריאות העולמי והעולם, אין מאמר מדעי שבוחן את שלב 2 בחיסון, שלב 3 בכלל לא הושלם. ההודעה הזאת על מתן רישיון לייצוא החיסון זה תרגיל ביח"צ של הרוסים".

ניסו על הבת של פוטין?
"זה מה שפוטין אומר. אתה מאמין לכל מה שהוא אומר? לא בטוח. יכול להיות שיש להם חיסון ויכול להיות שהוא עובד, אבל כמו שאומרים בארה"ב, אני לא הייתי לוקח אותו".

למה זה מדאיג? יש הבדל בין עובד או לא, לבין מסוכן.
"זה כל הרעיון, צריך להבין שחיסונים ופרופ' לוין יוכל לפרט יותר ממני, יכולות להיות להן תוצאות הפוכות, חריפות. היו דוגמאות בעבר. לכן יש פרוטוקולים מאוד מסודרים, אותם מאיצים בעולם ברמה של חודשים ושנים. צמצמו אותם כדי להוציא חיסון לקוביד 19, והרוסים החליטו להודיע שהם ניצחו במירוץ וקרוא לחיסון שלהם ספוטניק 5".

לוין, ככל שמתקרבים לחורף והשפעת, יש אופטימיות?
"אין קיצורי דרך, יש פה איזה נטייה של פוליטיקאים גם בעולם ובישראל לחפש כל הזמן קיצורי דרך כאילו יבוא לנו פתרון קסם, לא נראה יותר את המגפה הזאת - זה לא עובד ככה. ייקח הרבה מאוד זמן עד שנראה חיסון בטוח ויעיל, ואנחנו צריכים להיערך היטב אם ניקח לדוגמה את החורף הקרוב, צריך עכשיו להעביר חוק לעידוד התחסנות בישראל שעבר בכנסת ה-20 ברוב של 114 לעומת 0 כדי לעודד התחסנות כנגד מחלות אחרות נגדן יש לנו חיסון בטוח ויעיל. אנחנו צריכים לעשות הרבה יותר כדי לחזק את בריאות הציבור בנושאים כמו עישון ותזונה, כי אלה הדברים שיישארו איתנו ויקלו על מערכת הבריאות".