מוטציה נוספת לנגיף הקורונה מעוררת בהלה במזרח: ממשלת יפן הודיעה היום (ראשון) כי מוטציה חדשה של נגיף הקורונה אותרה בקרב ארבעה נדבקים, תיירים שהגיעו מברזיל. לדברי משרד הבריאות היפני, מדובר במוטציה שונה מזו הבריטית והדרום-אפריקאית, וביפן כעת לומדים את הווריאנט החדש ומנסים להבין האם הוא מדבק או מסוכן יותר. 

הגרסה החדשה שונה מאלו שנמצאו לראשונה בבריטניה ובדרום אפריקה, אם כי שלושתם חולקים מוטציה נפוצה כלשהי, אמר טאקאג'י וואקיטה, ראש המכון הלאומי למחלות זיהומיות, בתדרוך לתקשורת היפנית. וואקיטה הסביר כי הם חוקרים את מאפייני המוטציה החדשה, כמו מידת היעילות של חיסונים כנגדה וכמה חמורים התסמינים שלה עלולים להיות.

המוטציה הבריטית של נגיף הקורונה (צילום: רויטרס)

בתוך כך, מתמונת המצב היומית שפרסם הבוקר מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה של אמ"ן עולה כי מוטציית הקורונה הבריטית נוכחת בהיקף גבוה באוכלוסייה בישראל. לפי הערכת החוקרים, מדובר בהיקף של עשרות אחוזים, שמשפיע כבר עתה על היקף התחלואה וצפוי להרחיב את השפעתו.

כזכור, אתמול עדכן משרד הבריאות כי ארבעה מקרים של הווריאנט הדרום אפריקאי אותרו בישראל. המקרים זוהו מתוך 15 דגימות שהגיעו לריצוף מהיר, במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות ומייצגים שתי שרשראות הדבקה - אחת של אדם שחזר מדרום אפריקה ואחת של משפחה שנדבקה מחוזר. 

האיתור הגיע בעקבות מבצע יזום שהוביל משרד הבריאות יחד עם פיקוד העורף במטרה לאתר מוקדם את המוטציה ולמנוע התפשטות שלה בקהילה. ממשרד הבריאות נמסר: "יודגש כי הווריאנטים השונים גורמים להדבקה יותר מהירה אך ככל הנראה, לא גורמים לתחלואה יותר קשה. משרד הבריאות ימשיך לעדכן בממצאים נוספים ככל שיהיו".