מחקר חדש שפורסם בכתב העת Pediatric Infectious Disease Journal הראה כי ילדים ובני נוער לעיתים רחוקות סובלים מתסמינים ארוכי טווח של נגיף הקורונה הנמשכים למעלה משלושה חודשים.

חוקרים בדקו 14 מחקרים שכללו 20,000 ילדים מרחבי העולם שנאבקים במה שנקרא 'Long Covid' (קוביד ארוך). הם גילו שכמעט כל הילדים אמרו שהתסמינים שלהם השתפרו בין ארבעה שבועות ל-12 שבועות. הצוות, ממכון המחקר לילדים מרדוק, בויקטוריה, אוסטרליה, אומר כי הממצאים מצביעים על כך שהקוביד הארוך אינו מהווה סיבה לדאגה בקרב ילדים מתחת לגיל 18, כמו שהוא מעורר בקרב מבוגרים.

קוביד ארוך מופיע בחולים שהחלימו מהנגיף וממשיכים להציג סימפטומים במשך שבועות ואפילו חודשים או שנים, לאחר שהמחלה עוברת והנגיף יוצא מהדם שלהם. ישנם מגוון רחב של סימפטומים שיכולים להופיע, כולל איבוד טעם וריח מתמשך, עייפות ובעיות חושיות ואף נוירולוגיות ארוכות טווח. הגורמים למצב עדיין אינם ידועים ונערכים מספר מחקרים לבחינת השפעות ארוכות טווח.

כמה תיאוריות לגבי מה גורם לקוביד ארוך כוללות חולים שבדמם נשארו רמות נמוכות של הנגיף או נזק שהקורונה גורמת למסלולים עצביים. מנהלת ה- CDC, ד"ר רושל וולנסקי, העריכה בעבר שבין שני אחוזים לשלושה אחוזים מהילדים סובלים מקוביד ארוך. בנוסף, רוב הילדים הסובלים מקורונה, סובלים ממקרים קלים או שהם חסרי סימפטומים ואינם נוטים לחלות קשה או למות.

לצורך הניתוח, הצוות בדק 14 מחקרים מרחבי העולם שכללו 19,426 ילדים ובני נוער שדיווחו על תסמינים ארוכי טווח של הנגיף. בקרב ילדים, רוב הסימפטומים נפתרו תוך ארבעה עד 12 שבועות לאחר שנבדקו חיוביים לראשונה.

זאת, בהשוואה לחולים מבוגרים עם קוביד ארוך, המדווחים על תסמינים שלפעמים נמשכים בין 24 שבועות ועד 32 שבועות לאחר ההחלמה. התסמינים השכיחים ביותר שדווחו בילדים היו עייפות, כאבי ראש, קשיי ריכוז, הפרעות שינה וכאבי בטן.

מחקר נוסף שפורסם לפני כחודש בכתב העת החשוב the Lancet Child and Adolescent Health journal מצא תוצאות דומות. המחקר בחן נתונים של 1,734 ילדים בני 5-17 שנדבקו בקורונה ופיתחו תסמינים בתקופה שבין ספטמבר 2020 ופברואר 2021. פחות מ-1 מתוך 20 מהילדים סבלו מתסמינים שנמשכו ארבעה שבועות או יותר ורק אחד מכל 50 ילדים חווה תסמינים שנמשכו גם לאחר שמונה שבועות מההדבקה.