"את חירותי": דודי פטימר מארח באולפן את ד"ר אביב אמית למסע בעקבות סיפורו המהפנט של המלחין הצרפתי-יהודי המיתולוגי ז'ורז' מוסטקי ושיריו הגדולים. בלעדי לאתר ולישומון 103FM

ז'ורז' מוסטקי היה אחד השנסונרים המוכשרים והמשפיעים בתרבות העולמית כשיצירותיו, בהן Milord שכתב לאדית פיאף או Ma Liberte, Le Meteque, Ma Solitude ו-Brune La Dame (עם הזמרת ברברה) זכו לפרסום עולמי וביססו מעמדו כאמן וירטוזואי שנע בין תדמיתו כרומנטיקן חסר תקנה לבין היותו מהפכן חברתי הקשוב לעוולותיהן של השכבות השונות וכוונתו לצייר בצורה פיוטית את המציאות על שלל מעלותיה כאספקלריה אותנטית.

 

בפרק הנוכחי בפודקאסט "מילים ולחן" מארח  דודי פטימר באולפן את ד"ר אביב אמית, בלשן, חוקר תרבות צרפת ומרצה באוניברסיטת תל אביב שהעמיק בקורותיו המרתקים של מוסטקי ויחד יוצאים למסע מרתק בעקבות שורשיו המוזיקליים של מי שנולד באלכסנדריה כיוסף מוסטקי למשפחה יהודית, עבר לפריז ואימץ את השם ז'ורז' (בהשראת אלילו, ז'ורז' ברסאנס) כשהוא מפלס דרכו להפוך לסמל תרבותי בצרפת של שנות ה-60 וה-70.

 

בפודקאסט שוחחו השניים גם על מערכת היחסים המורכבת של מוסטקי עם ישראל, בה ביקר לראשונה בשנת 1963 ושיריו אומצו בעברית על ידי לא מעט אמנים, בהם חוה אלברשטיין ("את חירותי") ויוסי בנאי ("פרצוף של צועני", "הגבירה בחום"), כשמוסטקי עצמו שאב השראה מאמנים ישראלים כמו נעמי שמר.