מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית בחיפה הוא מוזיאון ייחודי, המקדם את תרבות ואמנות יפן – ואין כמעט דומים לו בעולם כולו. בשל מגפת הקורונה וסגירה כפויה של כלל המוזיאונים גם בעת הזו, השתבשו לאנשי מוזיאוני חיפה מרבית התוכניות שתוכננו לציון שנת ה 60 למוזיאון טיקוטין, אך אז נענה נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין לפנייתו של מנכ"ל מוזיאוני חיפה יותם קיר וקיים היום (שני) בבית הנשיא מפגש מיוחד לציון שנת ה 60 למוזיאון טיקוטין, בו השתתפו שגריר יפן בישראל מר קויצ'י אייבושי וראשת העיר חיפה ד"ר עינת קליש רותם יחד עם נציגות מוזיאון טיקוטין.

במפגש המרגש העניקה ראשת העיר חיפה לנשיא המדינה תשורה מטעם מוזיאון טיקוטין מגילת קלף עליה כתוב הביטוי "קנרקי" בעברית וביפנית, ביטוי שמשמעו, "התחלה חדשה אחרי 60 שנה". לנשיא הוענק גם אב טיפוס (פרוטוטייפ) של מה שיהיה אולי ה'מוסקאט' של מוזיאון טיקוטין - מוסקאט היא בובת קמע, בובה מיוחדת הנהוגה במוזיאונים ביפן. צוות מוזיאוני חיפה בחר בצמד דמויות "טיקו" ו"טיני" – המסמלות את דגלי ישראל ויפן. אב הטיפוס של ה'מוסקאט' עוצב במיוחד לכבוד המפגש אצל נשיא המדינה. 

הנשיא ריבלין מקבל את הקמע של מוזיאון טיקוטין (צילום: קובי גדעון, לע''מ)הנשיא ריבלין מקבל את הקמע של מוזיאון טיקוטין (צילום: קובי גדעון, לע''מ)

הנשיא ריבלין אמר כי "מוזיאון טיקוטין המופלא פתוח לנו חלון לנשמתה של תרבות יפן. זהו גשר חי בין ישראל ליפן שטיפח במשך השנים הבנה, וקירבה בין העמים". השגריר אייבושי ציין גם הוא את תרומתו של מוזיאון טיקוטין ליחסים יפן וישראל. "מוזיאון טיקוטין תמיד היה אקטיבי ביצירת תרבות מרתקת שהיוותה חיבור משמעותי בין העמים". 

ראשת העיר קליש רותם אמרה כי "ב-60 שנותיו המוזיאון הגיע להישגים מרשימים ואני מאמינה שעוד יתפתח מאד בשנים הקרובות, יחד עם כול אזור הטיילת של חיפה עם אחד הנופים היפים בעולם". 

אוצרת מוזיאון טיקוטין, ד"ר אילנה זינגר-בליין הציגה לנשיא ריבלין מספר פריטים נדירים ממוזיאון טיקוטין שהובאו במיוחד לבית הנשיא. בין השאר הוצגו הדפס יפני מהמאה ה-18 ששימש השראה לצייר ואן גוך, קופסת כתיבה מעוטרת עלים ופרחים, מניפה יפנית מוזהבת מהמאה ה-19 ועוד. במפגש השתתפה גם גב' אילנה טיקוטין דרוקר, בתו של פליקס טיקוטין ז"ל מייסד המוזיאון ומי שהמוזיאון קרוי על שמו.

קופסת כתיבה יפנית המוצגת במוזיאון טיקוטין (צילום: רועי אברהם, לע''מ)קופסת כתיבה יפנית המוצגת במוזיאון טיקוטין (צילום: רועי אברהם, לע''מ)

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית נפתח בשנת 1960, וכאמור מציין 60 שנות פעילות. המוזיאון מחזיק באוסף גדול של חפצי אומנות יפניים: חרבות, קרמיקה, טקסטיל מסורתי ויצירות אמנות. ומציג תערוכות אמנות יפנית מסורתית ועכשווית. במהלך שנות קיומו הפך המוזיאון למרכז להפצת תרבות יפן, להבנת תרבות ייחודית זו ולידידות בין שני העמים. בשנת 2000 זכה המוזיאון בפרס המיוחד של קרן יפן, המוענק על ידי קיסר יפן. בשנת 2003 דורג מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית במקום השני אחרי מוזיאון ישראל, על ידי ועדת האיכות של משרד החינוך והתרבות בשל איכות התערוכות והאוספים שבו. בשנת 2009, הוענק למוזיאון אות שר החוץ היפני על התערוכות המתקיימות בו ועל תרומתו לחיזוק הקשרים בין ישראל ליפן.