ה"הסכם ההיסטורי" שנתן טראמפ לנתניהו הוא צ'ק ללא כיסוי מפושט רגל. מדובר בתוכנית שטנית, גרנדיוזית ומגוחכת שיש לה אך שתי מטרות: לחלץ את ביבי מהכלא ולקבע אותו כמעצב ההיסטורי של מדינת ישראל. 

כל אדם סביר מבין מיד שמדובר בשטויות שיש בהן פוטנציאל של הידרדרות המצב הקיים. כדי להבין שכל התעתוע הזה הוא ממש לא נפנוף כנפי הפרפר בוושינגטון שיגרמו לסופה במזרח התיכון, כדאי לעקוב אחרי דיוני ההדחה בקלון של טראמפ בסנאט האמריקאי. וזה מה שעושים האמריקאים שענייני המזרח התיכון לא מעניינים אותם כקליפת השום כאשר קובי בראיינט התרסק ונגיף הקורונה ממריא.

טראמפ אומנם מסתובב כהרגלו נפוח כתרנגול, אבל בימים אלה הוא על הגריל של דיוני ההדחה בקלון. יש לו חגורת ביטחון זמנית בסנאט אבל ההשלכות של הדיון ונספחים כמו עדותו של מאפיונר קטן לכאורה בשם לב פרנס, חושפות את הממדים הפליליים של עסקת המאה השנייה של טראמפ, והפעם באוקראינה.

אדם שיף, מנהל דיוני ההדחה מטעם הקונגרס, תפר לנשיא תיק סגור (במובן הנכון של הצגת הקייס) והציגו כבוגד שסיכן ומסכן את ארצות הברית מבחינה ביטחונית כלפי חוץ ומבחינה דמוקרטית פנימה, אשכרה בוגד. ציפיתי שאחרי האשמה כבדה שהוכחה באלף ניואנסים שיף יתבע משפט על בגידה אבל הוא הסתפק בדרישה להדחה בקלון מהבית הלבן, ומיד. זה כמובן לא ילך, על כל פנים לא מיד.

הרוב הרפובליקני בסנאט, כצפוי, פיהק משעמום לשמע הטענות נגדו. "משעמם", אמרו בפוקס ניוז. עורכי הדין של הנשיא טוענים כי מדובר בניהול מדיניות תקין, והידיד (של נתניהו) אלן דרשוביץ להטט במונחים משפטיים. כמו במקרה נתניהו, הכל יודעים שטראמפ שקרן. אז בוגד? אז מה? ובינתיים, בחזית הבחירות של 2020, כל שלושת הדמוקרטים הראשונים במרוץ לנשיאות מובילים על טראמפ אך אף אחד מהם הוא לא קנדי חדש.

בתוך כך, בישראל מודדים במיקרוסקופ את ההבדלים בין פגישות גנץ ונתניהו עם הנשיא ברמה של מי קיבל יותר כבוד. כדי להבין את הפרופורציות כדאי לקחת טלסקופ ולבדוק מי זה כיום הטראמפ הזה שפועל כאן על תקן המושיע. מדובר בגווייה פוליטית מצחינה שריחה וניזקה מאיימים להרוס את הרקמות הבריאות בחברה האמריקאית ואת מערך היחסים הבינלאומיים שאמריקה של אובמה הובילה לקראת הבנות טובות יותר.

כמו נתניהו, טראמפ מנהל כיום קרב מאסף על חייו. במאמר המערכת של ה"וושינגטון פוסט" נאמר, "בסופו של יום, ההוכחות שהוצגו בסנאט ישיגו הן את טראמפ והן את הסנאט הרפובליקני, גם אם הם יתעלמו מהן וגם אם לא". וזה בדיוק מה שצפוי לנתניהו.